Czy potrafimy bezpiecznie korzystać ze smartfonów [infografika]

Redakcja gra.pl
Czy potrafimy bezpiecznie korzystać ze smartfonów [infografika]Czy potrafimy bezpiecznie korzystać ze smartfonów [infografika]
Czy potrafimy bezpiecznie korzystać ze smartfonów [infografika]Czy potrafimy bezpiecznie korzystać ze smartfonów [infografika]
Raport o mobilnej cyberprzestepczości - to brzmi poważnie i takie jest, bo już co dziesiąty Polak padł ofiarą mobilnej cyberprzestepczości.

Raport opublikowała firma Symantec, producent oprogramowania Norton. Raport z jednej strony dotyczy sposobów korzystania z urządzeń mobilnych, a z drugiej: naszej beztroski.

Bez smartfonów i tabletów nie potrafi się obyć jedna trzecia Europejczyków (34 proc.). W Polsce jest podobnie – pod takim stwierdzeniem podpisze się 27 proc. pytanych Polaków.

– Wielu użytkowników nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak wiele danych osobowych i innych prywatnych informacji może być przechwyconych w przypadku utraty lub kradzieży urządzenia albo włamania się do niego. Ze względu na wrażliwą naturę informacji przechowywanych w urządzeniach mobilnych, należy stosować podstawowe środki ostrożności, aby zapobiec dostaniu się tych danych w niepowołane ręce – komentuje Joanna Chmielak, Norton Consumer Manager.

Zdecydowana większość (69 proc.) Europejczyków przyznaje, że przechowuje i ma dostęp do poufnych informacji za pośrednictwem swojego urządzenia mobilnego. W Polsce taki stan rzeczy deklaruje niemal 8 na 10 posiadaczy smartfonów i tabletów. Mimo to ponad jedna trzecia (35 proc. Europejczyków i 32 proc. Polaków) przyznaje się, że nie stosuje żadnych haseł w celu ochrony tych danych.

Co gorsza, dwóch na pięciu użytkowników przyznaje się do okazjonalnego pobierania aplikacji z nieautoryzowanych źródeł. Ponad jedna trzecia badanych nie korzysta z bezpiecznych metod uwierzytelniania podczas dokonywania płatności, robiąc zakupy za pomocą telefonu komórkowego. Takie osoby są narażone na ujawnienie wrażliwych danych, np. informacji dotyczących karty kredytowej. A już blisko 10 proc. Europejczyków (w Polsce odsetek ten wynosi 11 proc.) korzystających z technologii mobilnych padło ofiarą cyberprzestępczości.

Większość z nas korzysta z bezpłatnych lub niezabezpieczonych publicznych hotspotów sieci Wi-Fi. Niemal połowa użytkowników wie, ze to niebezpieczne, ale mimo to nie zmienia swoich zachowań: 40 proc. badanych sprawdza prywatną pocztę e-mail (w Polska 47 proc.), korzystając z bezpłatnej publicznej sieci Wi-Fi, a co piąta osoba używa jej do uzyskania dostępu online do swojego konta bankowego.

Raport
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl