5 Najlepszych aplikacji do obserwacji nieba – przygotuj się na Deszcz Perseidów i nie tylko

Anita Persona
Obserwowanie nocnego nieba nie musi być trudne. Pomóc mogą także aplikacje mobilne.
Obserwowanie nocnego nieba nie musi być trudne. Pomóc mogą także aplikacje mobilne. Aneta Zurek / Polska Press
Zbliża się jedno z najbardziej imponujących wydarzeń pod względem astrologicznym w roku. Deszcz Perseidów to nie lada widowisko, a jego obserwację mogą wspomóc aplikacje na telefon, choć nie tylko. Sprawdź, jak obserwować nocne niebo i co się do tego przyda.

Spis treści

W obecnych czasach żyjemy szybko, ciągle się spiesząc, martwiąc i myśląc o tysiącu różnych rzeczy. W tym ogromnym pędzie warto jednak czasami się zatrzymać i zwyczajnie popatrzeć w niebo. Brzmi zbyt romantycznie? Być może, ale chwila oddechu w codziennym życiu jest konieczna, aby złapać oddech i spojrzeć na pewne sprawy z dystansu. Co jest natomiast do tego lepsze, niż spojrzenie w gwiazdy? Szczególnie, gdy możemy obserwować niezwykłe zjawiska astronomiczne.

Noc spadających gwiazd i nie tylko

W ciągu roku kalendarzowego ma miejsce wiele ciekawych okazji do przypatrywania się wyjątkowym zjawiskom astrologicznym. Niektóre z nich są unikalne, inne rzadko występują, a jeszcze inne pojawiają się cyklicznie. Jednymi z tych ostatnich są m.in. niezwykłe zaćmienia lub pełnie księżyca, jak choćby Pełnia Truskawkowego Księżyca. W ostatnich latach popularność zyskuje także obserwacja przelotów tzw. sterlingów, czyli łańcuchów satelitów Starlink firmy SpaceX, umieszczanych na orbicie w ramach rozwoju satelitarnej sieci internetowej.

Niewątpliwie jednak, co roku ekscytacje wzbudza inne, imponujące wydarzenie na nocnym nieboskłonie. Jest nim oczywiście Deszcz spadających gwiazd, który ma miejsce w sierpniu i jest nazywany także:

  • Deszczem Perseidów
  • Nocą spadających Gwiazd
  • Łzami św. Wawrzyńca

Z tą ostatnią nazwą związana jest ciekawa historia, z którą polecam się zapoznać. Niemniej, jest to wyjątkowa okazja, aby przyjrzeć się nocnemu niebu. Zjawisko to w pewnym natężeniu można oglądać od 17 lipca do 24 sierpnia, ale jego apogeum przypada na noc z 13 na 14 sierpnia, gdy to ilość spadających gwiazd (a w rzeczywistości komet) jest największa.

Jak widać, nie tylko teleskop pomoże w obserwacji nocnego nieba.
Jak widać, nie tylko teleskop pomoże w obserwacji nocnego nieba. Aneta Zurek / Polska Press

Teleskopy, a może nie?

Co ciekawe, nowoczesne technologie i dotychczasowe wynalazki mogą znacznie ułatwić nam obserwacje nocnego nieba zarówno bez okazji, jak i w przypadku zdarzeń astronomicznych. Na myśl przychodzą oczywiście w pierwszej kolejności teleskopy, jednak wiążą się one ze sporymi nakładami finansowymi. Rozpoczynając swoją przygodę z obserwacjami astronomicznymi polecamy więc rozpocząć od nieco tańszych urządzeń w postaci teleskopów soczewkowych, tzw. refraktorów.

Jak oglądać noc spadających gwiazd i aplikacje mobilne

Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy, możemy oczywiście obserwować niebo „gołym okiem”, jednak nie jest to takie proste. Jest kilka zasad, jakie warto spełnić, aby w pełni cieszyć się obserwacja nieboskłonu w nocy. W pierwszej kolejności warto udać się w miejsce z dala od sztucznych, miejskich świateł. Poświata przez nie wytwarzana zaburza bowiem widoczność nieba.

Kolejnym problemem w obserwacji konkretnego zjawiska astronomicznego może być świadomość. Chodzi o to, iż np. w przypadku Deszczu Perseidów warto sprawdzić np. na które miejsce należy zwrócić szczególna uwagę, aby nie przegapić lecących komet oraz która godzina jest najlepsza do ich obserwacji. Jak jednak znaleźć odpowiedni punkt na niebie, nie znając się specjalnie na astronomii? Cóż, tu ponownie w sukurs przychodzą nowe technologie, a konkretnie aplikacje mobilne do obserwacji nocnego nieba. Pięć najciekawszych z nich znajdziecie w naszej galerii.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Ceny w Polsce zaskoczyły fanów Apple

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl