5G i prędkość Internetu w Polsce to nie powód do dumy. Jak to obecnie wygląda i dlaczego jest tak ważne? Sprawdźcie

Anita Persona
Anita Persona
Prędkość internetu i przygotowanie na 5G w Polsce pozostawia wiele do życzenia.
Prędkość internetu i przygotowanie na 5G w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Unsplash/materiały
Świat przygotowuje się na pełnoprawną implementację 5G, tymczasem Polskie zabiegi w tym kierunku prezentują się wyjątkowo słabo. Co więcej, mamy najwolniejszy Internet w Europie. Sprawdź wyniki najnowszego raportu.

Spis treści

Prawda jest taka, że możliwość łączności bezprzewodowej i dostęp do Internetu to podwaliny obecnego funkcjonowania ludzkości. Obecnie niemal wszystko możemy zrobić online, od uzyskania pomocy lekarskiej, przez edukację, robienie zakupów i załatwianie spraw urzędowych, aż po możliwość pracy zdalnej.

Na co dzień rozwiązania technologiczne w kwestii komunikacji są nieodzowne, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uświadomiła nam, jak krytyczne są te elementy w sytuacjach kryzysowych. Dlatego też tak istotne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, umożliwiającej korzystanie z tak istotnych dóbr dzisiejszych czasów. Niestety, w naszym kraju nie wygląda to dobrze.

Nowa generacja sieci bezprzewodowej - 5g

Możliwość bezprzewodowej łączności i transmisji danych to jedno z technologicznych rozwiązań, które niebagatelnie wpływają na nasze codzienne życie oraz funkcjonowanie. Obecnie natomiast stoimy u progu wielkich zmian w tym zakresie, a mianowicie kolejnej generacji bezprzewodowej transmisji danych w postaci 5G. Sama technologia charakteryzuje się w stosunku do 4G m.in.:

  • szybszym przesyłem danych,
  • większą przepustowością sieci,
  • możliwością obsługi nawet 1 mln urządzeń na 1 km kwadratowy.

Ostatecznie, implementacja 5G pozwoli na zrewolucjonizowanie wielu aspektów i obszarów otaczającego nas świat, włącznie ze zwiększeniem komfortu naszego życia. Piąta generacja sieci bezprzewodowej jest obecnie na etapie implementacji i rozpowszechniania, ale nie wszystkie kraje radzą sobie w tym względzie równie dobrze.

Aby wprowadzić nową technologie konieczna jest odpowiednia infrastruktura i dedykowane pasma częstotliwości.
Aby wprowadzić nową technologie konieczna jest odpowiednia infrastruktura i dedykowane pasma częstotliwości. Unsplash/materiały

5G na świecie

Niestety, według najnowszego badania Kearney 5G Readiness Index 2022 i raportu z nim związanego, Europa jest jednym z najsłabiej radzących sobie z wprowadzaniem nowej technologii na świecie. Zaledwie w dwóch krajach europejskich co najmniej jeden operator uruchomił samodzielnie 5G i są to Niemcy i Finlandia.

Tymczasem w USA technologia ta jest w pełni wykorzystywana przez większość operatorów. W Azji natomiast w siedmiu krajach przynajmniej jeden operator uruchomił 5G, a w dwóch – Singapurze i w Chinach, wszyscy operatorzy na rynku. Pod tym względem są to jedyne dwa kraje na świecie.

Co z Polską?

O ile Europa nie prezentuje się dobrze na tle innych regionów, to Polska prezentuje się słabo nawet na tle samej Europy. Okazuje się bowiem, że w mamy najniższą prędkość Internetu bezprzewodowego ze wszystkich państw w regionie i wyprzedzają nas nawet Czechy czy Rumunia.

Spowodowane jest to brakiem częstotliwości dedykowanych dla 5G, czyli dla najszybszego obecnie Internetu mobilnego. Dotyczy to zarówno ilości, jak i częstotliwości udostępnianych pasm, a inne kraje radzą sobie pod tym względem zdecydowanie lepiej, niż my. Co więcej, w skali wszystkich państw wdrażających 5G na świecie, słabszy współczynnik wdrożenia ma jedynie Indonezja.

Najnowsze badania i raport firmy Kearney nie są pochlebne dla Polski.
Najnowsze badania i raport firmy Kearney nie są pochlebne dla Polski. Kearney/materiały

To wszystko oznacza, iż technologicznie jesteśmy coraz bardziej w tyle zarówno w Europie, jak i na świecie, w stosunku do innych, rozwijających się państw. Tym samym już wkrótce ich przewaga może stać się trudna do dorównania, a tym samym Polska nie będzie pod względem technologicznym konkurencyjna na rynkach światowych. Jedynym wyjściem jest koncentracja na zagadnieniu i przyspieszenie implementacji 5G.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - prawdziwe studio VR w Warszawie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl