Spis treści
Najnowsza gra studia Avalanche Software – Hogwarts Legacy, to światowy fenomen. Produkcja osadzona w tzw. Wizarding World, stworzonym przez J.K. Rowling na potrzeby Harry’ego Pottera od początku wzbudzała ogromne emocje. Rozpoczęły się one jeszcze na długo przed premierą gry, od entuzjastycznego przyjęcia zapowiedzi, przez nawoływanie do jej bojkotu, aż po rekordowe zamówienia przedpremierowe. Ostatecznie tytuł sprzedał się w ponad 12 milionach kopii i choć od jego debiutu na konsolach nowej generacji i na PC minęło już sporo czasu, to wciąż jest o nim głośno.
Hogwarts Legacy – ciągle coś się dzieje
W branży gier różnie bywa i czasami nawet głośne premiery przechodzą bez większego echa, a w większości zainteresowanie skoncentrowane jest głównie w okolicy samego debiutu gry. Tylko najbardziej rozpalające emocje graczy tytuły potrafią nie tylko użytkowników utrzymać na długo przy rozgrywce, ale i tygodnie od premiery są komentowane i poruszane w sieci. Takim przykładem jest waśnie Hogwarts Legacy i nieustannie pojawiające się informacje na temat gry. Dotyczą one różnych rzeczy, jak:
- Nowe mody do Hogwarts Legacy,
- Patche i aktualizacje do gry,
- Porady dotyczące rozgrywki i wiele różnych ciekawostek.
Co ciekawe, jedną z najbardziej poruszających graczy kwestii są tzw. Zaklęcia niewybaczalne, a konkretnie jedno z nich – Avada Kedavra.
Prawo i zaklęcia w Hogwarts Legacy
W Wizarding World urzekające jest to, że uniwersum osadzone jest w „naszym świecie”, a świat czarodziejów funkcjonuje w nim w ukryciu. To wszystko wspomaga poniekąd jego realizm i pozwala łatwiej wyobrazić siebie, że faktycznie istnieje. Warto dodać, że w znacznej mierze funkcjonuje on podobnie do naszego, czyli m.in:
- Młodzi czarodzieje muszą chodzić do szkoły,
- Funkcjonuje tu władza polityczno-sądownicza wraz z organami ścigania,
- Mamy tam banki, sklepy i klasyczny obrót towarów,
- Są dyscypliny sportowe i ich turnieje.
Skoro mamy tu sądy, ustawodawstwo i instytucje przestrzegające prawa to oczywistą sprawą przy tym jest, że prawo jako takie istnieje. Jest ono jednak siłą rzeczy dostosowane do danego świata i jego możliwości. Jedną z powszechnie znanych zasad jest choćby, że nie wolno używać zaklęć przy mugolach (zwykłych ludziach), inne obostrzenia dotyczą z kolei konkretnych zaklęć.
Zaklęcia niewybaczalne – co to jest?
O ile niektóre zaklęcia mogą być używane tylko w określonych sytuacjach, a inne ich wykorzystanie może zostać negatywnie osądzone i adekwatnie ukarane, są trzy wyjątki. W czarodziejskim uniwersum Hogwarts Legacy są tzw. zaklęcia niewybaczalne, czyli takie, których użycie jest absolutnie zakazane bez względu na sytuację, przez wzgląd na ich straszne konsekwencje. Są to:
- Imperius – zaklęcie przejęcia całkowitej kontroli nad celem.
- Cruciatus – cel doświadcza niewyobrażalnego wręcz bólu, przypominającego przecinanie nożem każdej komórki ciała. Jego ofiara cierpi tak bardzo, że pragnie jedynie umrzeć, cel jednak nie umiera, a czar trwa, dopóki rzucający go nie zdejmie.
- Avada Kedavra – najgroźniejsze z trzech, jest to bowiem zaklęcie nieodwracalne i nie ma na nie kontrzaklęcia, a jego efektem jest natychmiastowa śmierć ofiary (jedynie Harry Potter je przeżył).
Skąd jednak nazwa Niewybaczalne zaklęcia? Jak wspomniano, nie ma usprawiedliwienia dla ich użycia i jest to karane najostrzej, jak można w świecie czarodziejów – czyli dożywociem w Azkabanie. Nad tym więzieniem natomiast pieczę sprawują Dementorzy, przerażające istoty wysysający wszystkie dobre uczucia, emocje i nadzieję, aż pozostaje jedynie rozpacz. „Pocałunek dementora” jest w stanie wyssać z człowieka nawet duszę.
Avada Kedavra – jak odblokować i co robi zaklęcie w Hogwarts Legacy
Gracze Hogwarts Legacy otrzymali możliwość nauczenia się i korzystania z licznych zaklęć, w tym także z zaklęć niewybaczalnych. Ostatecznie okazało się, że na Avada Kedavra powstał prawdziwy szał. Dlaczego? Ponieważ jest to jedno z najsilniejszych zaklęć w grze pomagających pokonywać nawet najsilniejszych przeciwników.
Działa ono natomiast poniekąd tak, jak w założeniu, czyli „powoduje” natychmiastową śmierć”, a właściwie zadaje na tyle duże obrażenia, że tak najczęściej kończy się jego użycie. Oczywiście uśmiercenie najsilniejszych przeciwników nie jest tak łatwe, niemniej staje się znacznie prostsze z tym właśnie zaklęciem. Nic więc dziwnego, że stało się ono tak popularne. Jak jednak odblokować Avada Kedavra w Hogwarts Legacy?
Zaklęć niewybaczalnych w Hogwarts Legacy, w tym też Avada Kedavra, nauczymy się jedynie, wykonując konkretne zadania związane z postacią poboczną, którą jest Sebastian Swallow. Następują one jednak w określonej kolejności i musimy mieć odpowiednio wysoki poziom postaci, aby nauczyć się każdego z zaklęć. Jak można się domyślić, Avada Kedavra nauczymy się w ostatniej kolejności i potrzebujemy do tego 28 poziomu postaci i wykonania zadania o nazwie W Cieniu Relikwii. Podczas rozmowy musimy w tym celu wybrać odpowiedź, że chcemy nauczyć się tego zaklęcia.
Avada Kedavra – konsekwencje i system moralności
Jako że mowa o zaklęciach zakazanych w uniwersum Harry’ego Pottera, pojawia się pytanie o konsekwencje ich stosowania w Hogwarts Legacy. Otóż w grze nie ma żadnego systemu moralności, co oznacza, że stosowanie zakazanych w świecie czarodziejów zaklęć nie jest nijak karane. Tym samym można używać Avada Kedavry bez żadnych konsekwencji.
Mogliście jednak trafić w sieci na filmiki, które mogą w tej kwestii wprowadzać w błąd. Krążą bowiem materiały, na których np. gracz atakuje uczniów i nauczycieli Hogwartu właśnie za pomocą Avada Kedavra, za co trafia do Azkabanu. Muszę was jednak rozczarować, to nie żadne ukryte zakończenie, a zasługa modów do Hogwarts Legacy. Pewność co do tego daje choćby fakt, że poza kontrolowanymi pojedynkami w ramach wykonywania zadań, na terenie szkoły nie można rzucać żadnych zaklęć ofensywnych, w tym również Avada Kedavra. Poza szkołą w walce można natomiast stosować zaklęcie do woli.
Czy to źle, że nie ma systemu moralności w Hogwarts Legacy?
Biorąc pod uwagę zasady panujące w Wizarding World i to, że twórcy zapewniali o maksymalnej wierności Hogwarts Legacy do tego uniwersum, powstało wiele zastrzeżeń. Dotyczą one oczywiście stosowania zaklęć niewybaczalnych, czyli m.in. Avada Kedavra i tego, dlaczego w grze nie ma konsekwencji za nie. Twórcy tłumaczą to chęcią dania swobody graczom i grania tak, jak chcą, bez zmuszania do konkretnych, nawet pozytywnych zachowań.
Cóż, nie do końca to jednak pasuje. Przede wszystkim kłóci się to nieco z tym, że w większości zadań fabularnych domyślnie robimy to, „co słuszne”, więc gdzie tu mowa o swobodzie. Z kolei brak systemu moralności przy udostępnieniu zaklęć niewybaczalnych zaburza poczucie immersji poprzez jawna sprzeczność z zasadami świata. Graczom chcącym zachować jednak tę wierność pozostaje indywidualny wybór i możliwość niekorzystania z tychże zaklęć, w tym z Avada Kedavra. W przypadku niektórych pojedynków znacznie to jednak nas osłabi pod względem skuteczności. Dlatego właśnie decyzja jest po stronie graczy.
Sprawdź też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Oto śliczna żona Krzysztofa Stanowskiego - zdjęcia. Marta spełnia się jako dietetyk
- Mężczyźni o tych imionach są najgorszymi mężami. Mają trudny charakter
- Oto najśmieszniejsze nazwy miejscowości w Polsce! To nie jest żart. One istnieją!
- Felicjan Andrzejczak: "Jolka" była moim przekleństwem - WYWIAD WIDEO