Battlefield 2042 - premiera, mapy, problemy, aktualizacje i zawirowania wokół gry. To chyba już koniec

Anita Stryjewska
Anita Stryjewska
Katastrofy naturalnie w Battlefield 2042 potrafią wyglądać imponująco i wpływać na przebieg starć.
Katastrofy naturalnie w Battlefield 2042 potrafią wyglądać imponująco i wpływać na przebieg starć. EA/materiały prasowe
Kolejna odsłona serii Battlefield od EA cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a na premierę Battlefield 2042 czekali gracze z całego świata. Niestety gra, delikatnie mówiąc, nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, ale tak dramatycznej sytuacji chyba nikt się nie spodziewał. Sprawdź najważniejsze informacje na temat gry i jej bieżącego stanu.

Spis treści

Battlefield 2042, podobnie jak poprzednie odsłony serii, jest pierwszoosobową grą akcji (FPS), stworzoną przez EA Dice i wydaną przez Electronic Arts. To dynamiczna strzelanka oparta na starciach drużynowych, mogąca pochwalić się sporym arsenałem dostępnej broni, gamą postaci i różnorodnych możliwości. Co o niej jeszcze wiemy?

Battlefield 2042 – premiera i cross-platform

Premiera Battlefield 2042 odbyła się 19 listopada 2021 roku, jednak wielu graczy mogło cieszyć się rozgrywką już od 12 listopada. Gracze mogli bowiem skorzystać z wczesnego dostępu do gry, czyli early access, a więcej na ten temat tutaj). W przypadku tego tytułu nie musimy martwić się też o możliwość grania ze znajomymi, grającymi na innych urządzeniach. Battlefield 2042 posiada bowiem cross-platform.

Niestety, w miarę upływu czasu od debiutu gry okazało się, iż pod względem wydajności i działania pozostawia ona wiele do życzenia. Ilość bugów i problemów była zatrważająca, jedna z nich wzbudzały śmiech, jak możliwość spawania pingwinów. Większość jednak była przyczyna ogromnej frustracji graczy. W efekcie, z miesiąca na miesiąc i z tygodnia na tydzień ilość graczy malała, mapy pustoszały i jedyna nadzieja pozostawała w dalszych poczynaniach twórców Battlefield 2042. O tym jednak za chwilę.

Fabuła i multiplayer w Battlefield 2042

Battlefield 2042 to produkcja skupiona na trybie multiplayer, który jest sercem całej serii. Tym razem, zgodnie z nazwą, gra przenosi nas nieco w przyszłość, w której zamiast otwartego konfliktu, Rosja i USA ścierają się w pomniejszych starciach. Udział w nich biorą oczywiście najlepiej wyszkoleni specjaliści obu stron i to właśnie ta nazwa - "specjaliści", odnosi się do dostępnych w Battlefield 2042 postaci grywalnych, z których każda ma własne zdolności, predyspozycje oraz historie.

Pomimo braku fabularnego wątku, ciekawym akcentem jest krótkometrażowy film Exodus, przybliżający nam wydarzenia przedstawiane w Battlefield 2042. Dodatkowo, jego głównym bohaterem jest postać znana z Battlefield 4 – Kimble „Irish” Graves, który jest także jednym z dostępnych w grze specjalistów.

W założeniu, świat i historia się w nim tocząca są rozwijane za sprawą dodatków, przepustek, nowych specjalistów i innej zawartości, dodawanych w ramach oficjalnych sezonów. W praktyce jednak, dotychczas wygląda to raczej "biednie".

Battlefield 2042 – tryby i starcia

Jak już wspomniano, Battlefield 2042 to gra typu multiplayer, a jej głównym założeniem są starcia PvP w kilku trybach. W grze znalazły się więc doskonale znane fanom serii tryby - Podbój, polegający na przejmowaniu poszczególnych sektorów mapy oraz Przełamanie, w którym jedna drużyna wciela się w obrońców, a druga w atakujących dany cel.

Pojawił się także Portal, dzięki któremu jest możliwość rozegrania starć z wcześniejszych odsłon serii Battlefield, ale w ulepszonej wersji. Jednakże najważniejszą cechą tego trybu jest możliwość tworzenia w specjalnym kreatorze własnych rozgrywek, z wybranymi przez nas zasadami starć.

Zupełnie nowym trybem jest natomiast Hazard Zone, czyli Strefa Zagrożenia. Czteroosobowe drużyny muszą w nim zlokalizować i odzyskać dane, a następnie bezpiecznie się z nimi ewakuować. Jest to o tyle trudne, że nasza drużyna nie jest jedyną, która ma za cel wykonanie tej samej misji.

Problemy i zmiany w trybach rozgrywki

Niestety, już po premierze poszczególne tryby dotknęły spore problemy. Zaczęło się od "chluby" twórców w postaci największych w historii gier, ponieważ aż 128 osobowych starć. Z przyczyn technicznych, czyt. możliwości urządzeń, opcja ta była dostępna jedynie na:

 • PS5,
 • Xbox Series X/S,
 • PC.

Nie wszystkim jednak mecze te (dostępne w trybach Podbój i Przełamanie) przypadły do gustu, a jako minusy wskazywano spory chaos oraz zbyt duże mapy. Przedstawiciele EA poinformowali więc o wprowadzeniu w ramach wspomnianych trybów potyczek 64-osobowych również na komputerach PC oraz urządzeniach najnowszej generacji od Sony i Microsoft, a nie jak dotąd jedynie na PS4 i Xbox One. Początkowo było to w ramach wydarzenia czasowego, jednak po spadku popularności gry i zmniejszeniu ilości graczy (twórcom zarzucano zastępowanie użytkowników botami), mapy 64-osobowe zagościły na dłużej.

Walka z helikoptera to czysta zabawa i ogromna przewaga w Battlefield 2042.
Walka z helikoptera to czysta zabawa i ogromna przewaga w Battlefield 2042. EA/materiały prasowe

W trybie Portal natomiast, również zostaną wprowadzone zmiany, o czym poinformowali niedawno twórcy Battlefield 2042. Teoretycznie mają one usprawnić rozgrywkę, jednak po zapoznaniu się z bardziej szczegółowymi informacjami okazuje się, że nie ma bowiem powodu do zadowolenia. Studio DICE zamierza bowiem "w ramach usprawnień" usunąć część kontentu trybu Portal. Konkretnie, w ramach trybu w rotacji dostępnych jest pięć form rozgrywki, tzw. Featured Experiences, które zmieniają się raz w tygodniu. Teraz ich ilość zostanie ograniczona do trzech, co oczywiście nie spotkało się z przychylnością fanów.

Wprowadź swoję rozgrywkę na wyższy poziom!

kup najtaniej

Sony

Szymparty (Gra PS4)

34,99 zł

kup najtaniej

Huzaro

Huzaro Force 2.5 Blue Mesh

369,00 zł

kup najtaniej

Ubisoft

Just Dance 2020 (Gra NS Digital)

62,96 zł

kup najtaniej

Traveller’s Tales

LEGO DC Super-Villains (Gra NS Digital)

59,56 zł

kup najtaniej

Diablo

Diablo X-Horn L Czarno-Zielony

919,00 zł

kup najtaniej

8Bitdo

8BitDo Pro2 Czarny

209,00 zł

kup najtaniej

Warner Bros

LEGO City Tajny Agent (Gra NS)

79,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Battlefield 2042 – mapy

Na start w Battlefield 2042 udostępniono siedem wielkich map, z różnorodnymi miejscami i terenami. Wśród nich:

 • Klepsydra – Doha, Katar
 • Wrakowisko – Alang, Indie
 • Manifest – Brani, Singapur
 • Kalejdoskop – Songdo, Korea Południowa
 • Kosmodrom – Kourou, Gujana Francuska
 • Rozłam – Ziemia Królowej Maud, Antarktyda
 • Odnowa – Pustynia Wschodnia, Egipt

W połowie grudnia wraz z duża aktualizacją do gry, do Battlefield 2042 dołączyła także nowa mapa Exposure.

Spora ilość nowych i odświeżonych map w Battlefield 2042 to duży plus dla gry.
Spora ilość nowych i odświeżonych map w Battlefield 2042 to duży plus dla gry. EA/materiały prasowe

Poza nowymi mapami dostępne są także odświeżone, klasyczne mapy, o nazwach:

 • Ofensywa w Ardenach
 • El Alamein
 • Port Arica
 • Valparaiso
 • Kaspijska Granica
 • Kanały Nouszahr

Otoczenie w Battlefield 2042

Otoczenie w Battlefield 2042 odgrywa niezwykle istotną rolę, bowiem dostępne na mapach urządzenia i co jeszcze bardziej istotne – zmieniające się warunki atmosferyczne. Miały one mieć ogromny wpływ na starcia, a losy każdej bitwy mogła odwrócić np. nadciągająca trąba powietrzna, wsysająca wszystko w swoim zasięgi. Katastrofy naturalne czy walący się na naszą postać budynek, zapowiadały się co najmniej na ciekawe doznanie.

Ostatecznie jednak okazało się, że nic z tego nie jest tak imponujące, jak zapowiadano, włącznie z wychwalanym systemie zniszczeń w grze. Warto przy tym przyznać, że sporo zabawy zapewnił graczom ciężki sprzęt, jak czołgi czy helikoptery. Choc różne były opinie na temat zbalansu rozgrywki w ich przypadku, to doznania były bezapelacyjne.

Problemy, aktualizacje i brak nowego kontentu

Cóż, dużą delikatnością jest stwierdzenie, że nie wszystko przebiegło zgodnie z myślą twórców i wydawców gry Battlefield 2042. Tytuł okazał się ciekawy, duży, złożony i pełen aktywności, jednak jak wspomniano - strasznie zbugowany. Problemy z optymalizacją, serwerami i błędy, występujące podczas rozgrywki, sprawiły, że produkcja otrzymała słabe oceny od graczy i wywołała dosłownie ich wściekłość.

Trzeba jednak oddać, że już od pierwszych doniesień o problemach twórcy rozpoczęli usprawnianie gry i już w dniu premiery do Battlefield 2042 trafiły pierwsze aktualizacje. Kolejne natomiast były systematycznie wprowadzane. Niestety, to wciąż zbyt mało i zbyt poźno, a ostatecznie poprawki nie okazują się często dostatecznie satysfakcjonujące.

Strzeż się czołgu, jeśli chcesz przetrwać na polu bitwy.
Strzeż się czołgu, jeśli chcesz przetrwać na polu bitwy. EA/materiały prasowe

Problem w tym, że niejednokrotnie poprawki zamiast naprawiać, wprowadzały kolejne błędy. Co więcej, gasząc przysłowiowy pożar, studio DICE co i rusz usuwa fragmenty kontentu, aby usprawnić ten, który pozostaje w grze. Jednocześnie, od czasu premiery do gry (poza jedną mapą) nie trafiła żadna nowa zawartość.

Co istotne, Battlefield 2042 jako produkcja sieciowa powinna być systematycznie rozwijana m.in. poprzez tzw. sezony w grze, wprowadzające właśnie nowy kontent, wyzwania itp. Pierwszy sezon, według wcześniejszych zapowiedzi twórców, miał zadebiutować miesiąc po premierze gry. Tymczasem od jej pojawienia się na rynku minęły ju ponad trzy miesiące i nic takowego się nie pojawilo. Jakby tego było mało, niedawno ogłoszono, że 1 sezon Battlefield 2042 pojawi się dopiero w lecie.

Parodia Battlefield 2042

Może to wiadomość nie bezpośrednio dotycząca głównej produkcji, w postaci Battlefield 2042, ale ściśle z nią powiązana. Nie trzeba po raz kolejny wspominać o bardzo złej kondycji gry pod względem technicznym, a konkretnie dużej ilości bugów oraz problemów z optymalizacją, jak również z serwerami.

Okazało się jednak, że poza powodem do złości ze strony graczy, kiepska kondycja gry może być także powodem do śmiechu. Nie chodzi tu jedynie o zabawne sytuacje, jak możliwość spawania pingwinów w Battlefield 2042, powstała bowiem parodia gry.

Parodia Battlefield 2042 przygotowana została przez niezależne studio Riverside Sports i nosi tytuł Clonwfield 2042. Jak na parodię przystało, jest to przedstawienie podstawowej produkcji, a właściwiej jej błędów w krzywym zwierciadle. Twórcy nowego projektu gwarantowali graczom "mnóstwo bugów" i tym razem sprawiły one faktyczna radość, a nie wściekłość.

Do tego bugi, mnóstwo bugów. Pozwolimy wam cieszyć się nimi, a zamiast je naprawić, udostępnimy po prostu kilka nowych skórek. - Riverside Sports

Wiadomo to już po ocenach gry, która ewidentnie przypadła do gustu użytkownikom. Akcja gry toczy się w wiecie po upadku państw w wyniku globalnego kryzysu kryptowalutowego, a osią wydarzeń są najemnicy - No Clowns. Produkcja zapewnia trzy tryby rozgrywki inspirowane Battlefield 2042, w tym:

 • All Out Clownfare
 • Hovercraft Zone
 • Clownfield Gateway
Battlefield to seria z wieloletnia tradycja na rynku gier.
Battlefield to seria z wieloletnia tradycja na rynku gier. EA/materiały prasowe

Battlefield 2042 - free to play?

Pomimo licznych poprawek i aktualizacji wprowadzanych do Battlefield 2042, zainteresowanie grą ciągle spada. Już wcześniej produkcja okazała się pod względem popularności nie dorównywać piątej odsłonie serii Battlefield, jednak gra dalej spada w rankingach, a ilość graczy zmniejsza się dosłownie z tygodnia na tydzień. Trzeba przyznać, że tak dramatycznego spadku zainteresowania nikt się nie spodziewał, nawet w kontekście licznych problemów. Powoduje to, iż włodarze EA "rozważają różne opcje" ratowania gry.

Choć puki co nikt nie mówi tego oficjalnie, to przewiduje się, że wkrótce tytuł może przejść z pełnoprawnej produkcji w tryb free-to-play. Wydaje się to obecnie jedyną nadzieją "na ratunek" gry. Sytuacja jest bowiem na tyle dramatyczna, że obecnie na serwerach znajduje się systematycznie mniej, niż tysiąc graczy i nic nie zapowiada, aby miało to ulec zmianie. Dlatego też, użytkownicy stracili zainteresowanie produkcją i ewentualne pytania dotyczą już jedynie kolejnej części z nadzieję, że nie zostaną powtórzone błędy z Battlefield 2042.

Sprawdź także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl
Dodaj ogłoszenie