Branża gier w Polsce wspiera Ukrainę i jej obywateli - wycofanie gier z Rosji i liczne, różnorodne inicjatywy. Srawdź koniecznie

Anita Persona
Anita Persona
Twórcy "This War of Mine" jako pierwsi polscy deweloperzy zareagowali na konflikt na Ukrainie.
Twórcy "This War of Mine" jako pierwsi polscy deweloperzy zareagowali na konflikt na Ukrainie. 11 bit studios/materiały prasowe
Polscy developerzy gier oraz e-sportowcy także reagują na obecny konflikt na terenie Ukrainy. W sieci pojawia się coraz więcej aktów poparcia dla naszych sąsiadów, które przejawiają się w różny sposób. Oto kilka przykładów reakcji polskiej branży gier na bieżącą sytuację międzynarodową i co ma do tego gra o gołębiach.

Spis treści

Obecna sytuacja na rynku międzynarodowym nie wygląda ciekawie. Konflikt na terenie naszych południowo-wschodnich sąsiadów odbił się szerokim echem na całym świecie, a reakcje na niego obserwować można we wszelkich obszarach. Branża gier nie jest tu wyjątkiem, podobnie zresztą, jak nasi rodzimi deweloperzy czy e-sportowcy. Również oni bowiem postanowili zareagować na konflikt zbrojny na Ukrainie. Przykładem są twórcy gier z 11 bit studios. Przyznać przy tym należy, że jak mało kto rozumieją oni grozę wojny, co widać po ich produkcji This War of Mine.

11 bit studios pomaga ofiarom na Ukrainie

Polskie studio 11 bit studios jako jedno z pierwszych zareagowało na wydarzenia na Ukrainie. Twórcy nie tylko wystosowali w krótkim czasie oficjalne oświadczenie odnośnie zaistniałej sytuacji, ale przekazali także wszelkie dochody ze sprzedaży gry This War of Mine uzyskane w przez siedem dni od oświadczenia na Ukraiński Czerwony Krzyż.

Dochody ze sprzedaży gier na rzecz Ukrainy

Poszczególne, polskie studia tworzące gry postanowiły przyłączyć się do 11 bit studios i również przeznaczyć wpływy ze swych produkcji na pomoc Ukrainie. Dlatego też, zyski ze sprzedaży gier w poszczególnych dniach zostały również przekazane na rzecz m.in. Polskiego Czerwonego Krzyża. Do akcji włączyły się m.in.

  • The Farm 51
  • Whitemoon Games
  • Crunching Koalas
  • PolyAmorous
  • State of Play
  • RedDeerGames

Krakowskie studia okazują wsparcie Ukrainie - Draw Distance i Bloober Team

Równie szybko, co 11 bit studios, poprzez oficjalne oświadczenia zareagowało również kilku innych deweloperów gier z Polski. Tak zrobiły m.in. dwa studia z Krakowa – Draw Distance oraz Bloober Team.

Stoimy z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. 🇺🇦 Ukraińcy to nasi sąsiedzi, koledzy i pracownicy. Ich bezpieczeństwo i bezpieczeństwo ich rodzin ma dla nas ogromne znaczenie. Z całego serca potępiamy rosyjski atak na Ukrainę. - Draw Distance

Opowiedzielibyśmy dziś o „Dniu Pączka”, jak nazywa go Polonia w USA, czy o Tłustym Czwartku, jak nazywamy go w Polsce. Opowiedzielibyśmy, jak cały kraj oddaje się jedzeniu obłędnych ilości polskich pączków. Powiedzielibyśmy ci o wszelkiego rodzaju pysznych nadzieniach: marmolada różana, ajerkoniak, krem ​​czekoladowy, konfitura malinowa i niezliczona ilość innych. Wrzucilibyśmy zabawny obrazek przygotowany na tę okazję. Zrobilibyśmy to wszystko, gdyby dziś rano Rosja nie najechała na Ukrainę. Ale to zrobili.
Dlatego zamiast świętować ostatni czwartek karnawału, dzisiaj okazujemy solidarność i wsparcie naszym ukraińskim przyjaciołom, kolegom i sąsiadom. Mamy nadzieję na najlepsze, ale nie możemy udawać i iść dalej tak, jakby świat był taki sam jak wczoraj. Nie jest i jeszcze przez jakiś czas nie będzie z powodu oburzającego ataku Rosjan. To nie podlega wątpliwości.
- Bloober Team

Bloober Team - płatne staże dla uchodźców z Ukrainy

Studio Bloober Team (Leyers of Fear,__The Medium, Observer,__Blair Witch) dodatkowo postanowiło wesprzeć obywateli Ukrainy szukających schronienia przed wojną w Polsce. Dlatego też deweloperzy oferują płatne staże w firmie uchodźcom mającym doświadczenie w tworzeniu gier, a także pomoc we wszystkich koniecznych formalnościach, jak również w znalezieniu zakwaterowania. Stosowne informacje na ten temat zamieszczono m.in. na serwisie Twitter w dwóch wersjach - po ukraińsku i w języku angielskim.

Polscy e-sportowcy nie pozostają obojętni wobec aktualnej sytuacji

Nie tylko developerzy gier, ale i przedstawiciele polskiej areny e-sportowej nie pozostali obojętni na bieżącą sytuację. Jako jedna z pierwszych zareagowała Wisła Płock eSports, która oficjalnie zrezygnowała z planowanego meczu z rosyjskim klubem Lokomotiv Moskwa. Starcie miało się rozegrać w ramach pierwszej rundy eliminacji w turnieju FIFA eClub Series. Obecnie rosyjskie kluby są wykluczone z większości rozgrywek e-sportowych.

Techland, CD Projekt, Ten Square Games i Huuuge Games - polskie studia dają po 1 milion złotych

Kolejnymi deweloperami, którzy postanowili wesprzeć Ukrainę podczas kryzysu są studia Techland (Dying Light 2), CD Projekt (Cyberpunk 2077, seria Wiedźmin), a także polscy producenci, specjalizujący się w grach mobilnych - Huuuge Games i Ten Square Games. Pomoc jest nie byle jaka, ponieważ twórcy sięgnęli głęboko do kieszeni i Techland oraz CDP wpłacili po 1 milion złotych na Polską Akcję Humanitarną. Z kolei Huuuge Games tę samą kwotę rozdzielił na kilka organizacji, które pomagają obecnie naszym sąsiadom.

Każdy pomaga w miarę swoich możliwości, dlatego też do akcji włączyły się również Rage Quit Games, przeznaczając na ten cel 100 tys. złotych, jak również Artifex Mundi kwotą 15 tys. złotych.

CD Projekt wycofuje gry z Rosji

CD Projekt nie tylko przekazał pokaźną pomoc finansowa Ukrainie, ale także w ramach protestu przeciw Rosyjskiej agresji wycofał gry z rynku w tym kraju. Włodarze studia ogłosili bowiem, iż ich produkcji (jak, Cyberpunk 2077 czy gry z serii Wiedźmin) nie będą dostępne w Rosji i nie dotyczy to jedynie sprzedaży, ale i możliwości pobrania tych tytułów z biblioteki gier. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Co więcej, polska firma była gotowa opóźnić nawet debiut wyczekiwanej wersji gry Wiedźmin 3 na konsole nowej generacji. Od strony technicznej zajmowało się tym bowiem studio rosyjskie, więc Polacy zerwali umowę i zarządali zwrotu wszystkich dotychczas opracowanych rozwiązań. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Poopin - polska gra o gołębiu i "polowaniu na Putina" wspomaga ukraińskie dzieci

Poopin to prosta i satysfakcjonująca gra stworzona przez Krzysztofa Grudzińskiego (założyciela polskiego studia Punch Punk), Zuzannę Łąpieś, Michała Odziemczyka, Ksawerego Kukliński i Agima Dżeljiljiego. Rozgrywka polega na tym, że gracze wcielają się w gołębia i starają się (kolokwialnie rzecz ujmując) "narobić" na głowę pomnika prezydenta Putina. Stąd tez tytuł produkcji, od angielskiego słowa "poopin", które jest jednocześnie fonetycznie zbliżone do nazwiska rosyjskiego przywódcy.

Dlatego, że gołębie to znak pokoju, a Putin mówi o tym, że niesie pokój. Pamiętajmy, że komedia to rodzaj dramatu. Uważam, podobnie jak wielu znajomych twórców gier lub sztuki cyfrowej, że gry to także narzędzie społeczne i bardzo współczesne. Sam pomysł przyszedł szybko - raczej w duchu Game Jam. Nie podoba nam się idea wojny w XXI wieku. To jest coś, na co Europa nie powinna się zgadzać. - Krzysztof Grudziński

Gra Poopin nie ma jednak jedynie walorów rozrywkowych. Produkcja jest co prawda całkowicie darmowa, jednak po osiągnięciu sukcesu (w wiadomej postaci), Poopin przekierowuje nas na stronę, na której możemy dokonać wpłaty na rzecz fundacji wspierającej ukraińskie dzieci w obliczu wojny.

Riot Games z inicjatywą w Polsce

Choć słynny deweloper gier - Riot Games (twórcy m.in. League of Legends) nie jest z Polski, ale w jego składze znajdują się m.in. nasi rodacy. To oni są natomiast inicjatorami nowej akcji - „Nauka i integracja poprzez granie”, będącej owocem współpracy właśnie Riot Games z Devils.one (organizacja e-sportowa i gamingowa) i szkołą Materynka (warszawska szkoła dla ukraińskich dzieci i młodzieży).

Celem projektu jest pomoc młodszym uchodźcom z Ukrainy w asymilacji, poradzeniu sobie z funkcjonowaniem w nowym otoczeniu oraz przyswojeniu języka polskiego. Wszystko to poprzez gry, sport i wiele innych elementów.

Chcieliśmy stworzyć warunki zapewniające współpracę, bezpieczeństwo, kreatywność i inspirację w nadziei, że pozwoli to tym dzieciakom zintegrować się w nowym środowisku i nauczyć się porozumiewać w lokalnym języku w jak najbardziej przyjazny sposób. ― Wiktor Cegła, Eastern Europe, Riot Games.

W ramach zajęć związanych z gamingiem w ramach przedsięwzięcia, nawiązano współpracę także z Wyższą Szkołą Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie. Uczelnia udostępni swój sprzęt i przestrzeń do tego celu. Podobnie zresztą, jak Esports Performance Center, czyli obiekt, w którym na co dzień trenują znane organizacje i zawodnicy e-sportowi.

FPS Center i AMD

Kolejnym przejawem pomocy Ukraińcom w naszym kraju jest akcja Refugee Day Center. Stoi za nią amerykański producent m.in. podzespołów komputerowych oraz FPS Center, ciekawe miejsce na gamingowej mapie Warszawy. Centrum posiada przestrzeń oraz wysokiej klasy sprzęt, który jest wykorzystywany przez osoby trenujące e-sport. W ramach najnowszej akcji, młodzi pasjonaci z Ukrainy mogą trenować pod okiem specjalistów, a podczas poszczególnych zajęć integrować się z polskimi rówieśnikami.

Branża gier w Polsce wspiera Ukrainę i jej obywateli - wycofanie gier z Rosji i liczne, różnorodne inicjatywy. Srawdź koniecznie

Dorośli obywatele Ukrainy również mogą skorzystać na akcji. W FPS Center mogą oni bowiem liczyć na wsparcie w języku ukraińskim (i nie tylko) w wypełnianiu wniosków oraz przygotowaniu dokumentów niezbędnych do znalezienia pracy. Chętnym udzielona zostanie także pomoc w kontaktach z potencjalnymi pracodawcami oraz urzędami podczas załatwiania formalności.

Jak więc widać, zarówno rodzimi deweloperzy gier, jak i gracze oraz poszczególne instytucje stanęły na wysokości zadania i prężnie starają się pomagań naszym sąsiadom, poszkodowanym w ramach rosyjskiej agresji.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl