Carcassone: Recenzja gry idealnej?

Katarzyna Mularz
Carcassone testowaliśmy na rodzinie i znajomych różnej płci i wieku. Nawet kot z upodobaniem popychał łapką pionki na planszy punktacji. Nie było osoby, która po jednej rozgrywce nie zapytałaby: kiedy gramy znowu?
autorem artykułu jest Katarzyna Mularz, użytkowniczka GRA.PL
zobacz wszystkie teksty użytkowników w GRA.pl » 
Carcassone: Recenzja gry idealnej?

Carcassone to klasyczna gra znana każdemu, kto choć trochę zgłębiał świat nowoczesnych planszówek. Choć w gruncie rzeczy trudno nazwać ją planszówką, bo planszy jako takiej nie ma, przynajmniej dopóki gracze sami jej nie wybudują.
O co chodzi?

Rycerze i zbóje
Zasady Carcassone są banalne, co sprawia że po krótkich wyjaśnieniach, z każdej osoby jesteśmy w stanie zrobić świadomego gracza. W pudełku dostajemy kilkadziesiąt kafli terenu, pionki w różnych kolorach oraz pole punktacji. Przy pomocy kafli gracze jeden po drugim rozbudowują średniowieczną Francję.

Mogą budować zamki, drogi, klasztory albo poszerzać łąki. Jednocześnie pionkami zdobywają kolejne punkty za ukończone budowle. Identycznie wyglądające pionki, w zależności od tego czy zostaną postawione na zamku, klasztorze, drodze czy położone na łące, pełnią inną funkcję i inaczej są punktowane. Zaletą Carcassone jest to, że większość punktów naliczana jest na bieżąco, a co za tym idzie gracze doskonale wiedzą, kto z kim przegrywa ;).

Carcassone wymaga od nas logicznego myślenia, umiejętności przewidywania i taktyki. Czy bardziej będzie Ci się opłacało budować mniejsze zamki, ale w dużej liczbie, czy większe, ale mniej? Czy lepiej postawić zbója na trakcie, czy może położyć chłopa na łące? Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć i zaplanować, jednak element losowości w Carcassone jest dobrze wyważony. Wprawdzie kolejne kafle losujemy "w ciemno", ale możliwości ułożenia ich na planszy jest zazwyczaj mnóstwo.

Carcassone zrobiła oszałamiającą karierę na świecie, pewnie dlatego oprócz podstawowej wersji gry, do dyspozycji graczy jest również cała gama dodatków. Warto o tym wiedzieć przy pierwszym zakupie i upewnić się, że nie kupujemy dodatku tylko wersję podstawową, bez której dodatki sensu nie mają.

Co dają dodatki? W zależności od tego, na jaki się zdecydujemy, otrzymamy kolejne kafle terenu oraz pionki w postaci m.in. stodół, wozów, czy świnek, które rozszerzają zasady i mogą zdobywać dla nas dodatkowe punkty. Dodatki do Carcassone będą jednak sukcesywnie recenzowane w osobnych tekstach.

Dla kogo gra?
Carcassone to gra, w którą spokojnie mogą już spróbować zagrać 8-9 latkowie. Górnej granicy wieku nie ma. Gra przewidziana jest dla 2-6 osób. W dodatku Karczmy i Budowniczowie otrzymamy dodatkowy zestaw pionków dla 7 osoby. Najlepszą "grywalność" Carcassone osiąga jednak przy czterech graczach. Ta liczba jest o tyle optymalna, że osoby niezagrywające akurat kafla, mają wystarczającą ilość czasu, żeby zaplanować taktykę i jednocześnie nie nudzą się w oczekiwaniu na ruch.

Gra dobrze sprawdza się jako wstęp do świata planszówek i przygotowanie przed bardziej wymagającymi pozycjami.

Zalety gry:

  • prostota zasad przy jednocześnie ciekawej mechanice
  • ładne wykonanie, kafelki terenu (rysunki) idealnie do siebie pasują, pionki są drewniane
  • niepowtarzalność rozgrywki, za każdym razem budowana plansza może wyglądać inaczej

Wady:
- dostrzegliśmy tylko jedną: za mało tych kafelków! ;)

Ogólna ocena:
6/6

Czas rozgrywki:
30 minut

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl