Cyberpunk 2077 to sukces finansowy. Spłacił się natychmiastowo
Nie da się ukryć, że popularność najnowszego tytułu od CD Projekt Red przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Medialność gry jest ogromna, czekali na nią gracze z całego świata. Świadczy o tym liczba sprzedanych egzemplarzy. To osiem milionów sztuk sprzedanych jeszcze przed premierą gry. W dniu premiery natomiast jednocześnie na platformie Steam grało ponad milion osób. Warto dodać, że na PC tytuł można było jeszcze zakupić i ogrywać na GOG, a także Epic Games Store. Nie licząc oczywiście konsol, na które trafiło 41 procent wszystkich egzemplarzy gry.
- To jest fenomenalny wynik, powyżej naszych najśmielszych marzeń. Wielu graczy nam zaufało i chcemy dla nich doprowadzić grę za jakiś czas do idealnego stanu. Ale trzeba powiedzieć, że na większości konfiguracji gra działa dobrze już teraz
- mówi Adam Kiciński, stojący na czele zarządu spółki i współzałożyciel studia CD Projekt Red.
Cyberpunk 2077. Akcje idą mocno w dół
Mimo narracji ogromnego sukcesu, akcje studia zaczęły mocno spadać. Już w czwartek od początku sesji były mocno na minusie. Przed południe taniały o kilka procent, a późnym popołudniem przekroczyły już stratę o wartości 8,5 procenta. Cena za sztukę zmalała z 395 do 362 złotych!
W piątek grupa starała się uratować duże spadki, publikując infografiki. Studio pochwaliło się, że cała przedpremierowa sprzedaż zwróciła koszty produkcji, a także jej promocję do końca tego roku.
To nie pomogło i CD Projekt Red zaczął na giełdzie bardzo mocno tanieć. Już w piątek rano kurs wynosił ok. 314 złotych, a więc spadek o 80 złotych za akcję!
Tak wygląda wykres cen akcji Grupy Kapitałowej CD Projekt w ostatnich pięciu dniach:
Dlaczego akcje CD Projekt tanieją?
Na giełdową wycenę akcji studia na pewno wpływ ma wiele czynników. Inwestowanie wiąże się z długotrwałą obserwacją trendów. W opiniach ekspertów przeważa jedno słowo - "bańka". Widać to po samych wykresach. W poniedziałek przed premierą gry firma osiągnęła historyczne maksimum. Ceny spadały z dnia na dzień. W czwartek, podczas pierwszej popremierowej sesji znów dominowała czerwień.
Jest to klasyczny przykład dużej popularności firmy i dużego popytu na akcje. Zarobili więc nie ci inwestorzy, którzy zakupili akcje po premierze, a właśnie ci, którzy dokładnie przewidzieli, że ceny osiągną maksimum tuż przed wydaniem, gdy gra bije również rekordy popularności.
Podobna sytuacja miała miejsce również w przypadku premiery Wiedźmina 3, w 2015 roku. Spółka notowała duże wzrosty przed wydaniem Dzikiego Gonu. Po jego premierze akcje niemal stały w miejscu przez około 13 miesięcy. Dopiero w 2016 roku CD Projekt zaczął notować wzrost na giełdzie aż do czasu afery i oskarżeniach o "crunch".
Zobacz też:
Ceny w Polsce zaskoczyły fanów Apple
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?