Chcesz pomóc Ukrainie? Obserwuj te grupy i strony na Facebooku, by być na bieżąco

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobaczcie listę grup i stron na Facebooku, które dostarczają sprawdzonych informacji, a także tych, dzięki którym możecie realnie pomóc Ukrainie i Ukraińcom.
Zobaczcie listę grup i stron na Facebooku, które dostarczają sprawdzonych informacji, a także tych, dzięki którym możecie realnie pomóc Ukrainie i Ukraińcom. https://www.gettyimages.com/Sinenkiy
W ostatnich dniach bardzo dużo ludzi na całym świecie śledzi losy toczącej się wojny na Ukrainie. Niestety, w sieci pojawia się pełno fałszywych oraz niepotwierdzonych informacji, a także zbiórek, które mają za zadanie powodować dezinformację. Zobaczcie listę grup i stron na Facebooku, które dostarczają rzetelnych informacji, a także tych, dzięki którym możecie realnie pomóc Ukrainie i Ukraińcom.

Spis treści

Inwazja Rosji na Ukrainę

Dnia 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie bezprawnie wkroczyły na terytorium Ukrainy i rozpoczęły atak na naszych wschodnich sąsiadów. Z powodu zagrożenia zdrowia i życia wiele osób zdecydowało się uciec z okupowanego kraju. Jednym z najczęstszych kierunków emigracji ludności Ukrainy jest Polska.

Polacy chętnie ruszyli na pomoc Ukraińcom i organizują zbiórki oraz wydarzenia mające na celu choć trochę ułatwić obywatelom Ukrainy życie w tych ciężkich czasach.

Wojna na Ukrainie. Weryfikacja informacji i zbiórek jest kluczowa

W natłoku wiadomości o wydarzeniach odnośnie inwazji Rosji na Ukrainę warto zwracać uwagę na wiarygodność informacji. W sieci pojawia się wiele postów i komentarzy mających na celu wywołanie paniki, bagatelizowanie konfliktu czy nawet negację jego istnienia. Takie działania szkodzą zarówno osobom potrzebującym pomocy, jak i tym, które chcą pomagać.

Bardzo ważna jest więc weryfikacja informacji, znajdowanych w Internecie.

Za wiarygodne powinno się uważać źródła takie jak:

  • Duże, cenione media, samodzielnie pozyskujące i weryfikujące informacje;
  • Oficjalne strony rządowe, zarówno polskie jak i zagraniczne: portale Unii Europejskiej, agencji ONZ.

Nie należy wierzyć:

  • Tweetom i komentarzom zaczynającym się od "Moja znajoma mówiła...", "Podobno ktoś...", "Znajomy ze służb mi powiedział" i podobnym;
  • Postom bez podanego źródła informacji;
  • Mediom i stronom działającym w Rosji i powiązanych z krajem najeżdżającym.

Jeśli chodzi o zbiórki, pomagajmy tylko tym, które są organizowane przez fundacje lub inne zarejestrowane organizacje pomocowe. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze datki realnie pomogą. Wspieranie niezweryfikowanych, prywatnych zbiórek wiąże się z ryzykiem, że padniemy ofiarą wyłudzenia pieniędzy przez oszustów żerujących na obecnej sytuacji geopolitycznej.

Jak mogę pomóc Ukrainie?

Pomagać można nie tylko poprzez datki pieniężne na konta zweryfikowanych zbiórek, ale również poprzez dary rzeczowe oraz wolontariat na rzecz organizacji niosących pomoc Ukraińcom.

Listę wartych uwagi grup i stron na Facebooku, które dostarczają wiarygodnych informacji i organizują pomoc dla uchodźców z Ukrainy, możecie zobaczyć w naszej galerii:

Zobaczcie listę grup i stron na Facebooku, które dostarczają sprawdzonych informacji, a także tych, dzięki którym możecie realnie pomóc Ukrainie i Ukraińcom.

Chcesz pomóc Ukrainie? Obserwuj te grupy i strony na Faceboo...

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - prawdziwe studio VR w Warszawie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl