Chcesz tworzyć gry? Zobacz, w jakich zawodach będzie to możliwe!

Materiał informacyjny GoWork.pl
Ścieżka zawodowa związana z tworzeniem różnego rodzaju gier komputerowych to marzenie niejednego, zapalonego gracza. Branża często nie tylko umożliwia połączenie pracy i zabawy, ale również zapewnia wysokie wynagrodzenia. W jakich zawodach tworzy się gry i jakie trzeba spełniać wymogi, aby to robić?

Kto tworzy gry?

Gry to doskonały sposób na odpoczynek, chwilowe oderwanie się od rzeczywistości oraz rozrywka, którą można dzielić z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi. Dla niektórych osób gry stają się również pasją, a z czasem nawet sposobem na zarabianie pieniędzy. Jeśli Twoim marzeniem jest tworzenie gier komputerowych na PC, na konsole albo na smartphone’y przyjrzyj się zawodom Game Designera (Game Developera), programisty, grafika lub testera gier.

To właśnie osoby biorące czynny udział w poszczególnych procesach współtworzenia różnego rodzaju gier. Oferty pracy dotyczące tych stanowisk znajdziesz w największych internetowych portalach z ogłoszeniami z kraju, takich jak GoWork.pl.

Pamiętaj, że środowisko twórców gier komputerowych jest najczęściej międzynarodowe, więc przyda Ci się m.in. doskonała znajomość języka angielskiego. Możesz często liczyć także na pracę zdalną, ale to nieprawda, że w branży nie ma firm, które oferują stacjonarne zatrudnienie. Jest ono możliwe najczęściej w największych miastach Polski.

Specjalista od gier, czyli Game Designer i Game Developer

Game Designer, zwany również Game Developerem, to pracownik, który musi wykazywać się chyba największą wszechstronnością ze wszystkich osób biorących udział w powstawaniu danej gry. Uczestniczy on bowiem w każdym etapie jej produkcji. Zaczyna od koncepcji i scenariuszy, które rodzą się w jego wyobraźni, a potem konstruuje z nich wirtualną rzeczywistość.

Ta praca obejmuje m.in. tworzenie szaty graficznej gry (grafika 2D, 3D i silniki graficzne), wymyślanie rozbudowanych algorytmów, które będą składać się na jej reguły, programowanie i rozwijanie mechaniki gry, a nawet tworzenie oprawy dźwiękowej. Obowiązkowym etapem pracy Game Developera jest także samo testowanie, czy wszystko, co stworzył, działa poprawnie.

Kompetencje dobrego Game Designera i Game Developera

Polskie i zagraniczne firmy rekrutujące Game Designerów lub Game Developerów oczekują najczęściej od kandydatów:

  • Doświadczenia przy tworzeniu gier. Dobrze, jeśli potencjalny pracownik “wypuścił” już na rynek chociaż jedną grę lub pracował w zawodzie minimum 2 - 3 lata.
  • Znajomości trendów i ogólnej sytuacji na rynku gier.
  • Ponadprzeciętnej kreatywności oraz komunikatywności.
  • Samodzielności, ale i umiejętności pracy w zespole.
  • Umiejętności analitycznych.
  • Doskonałej znajomości języka angielskiego.
  • Znajomości silnika Unity.
  • Umiejętności programowania w konkretnych językach.
  • Znajomości i umiejętności posługiwania się programami wykorzystywanymi m.in. przy tworzeniu grafiki czy ścieżki dźwiękowej gier.
  • Umiejętności pisania zrozumiałej i zwięzłej dokumentacji technicznej.

Jak zostać Game Developerem lub Game Designerem?

Samodzielna droga do zostania Game Designerem lub Game Developerem może być kosztowna. Tacy pracownicy to bowiem najczęściej samouki, którzy sporo inwestowali w branżowe programy i ćwiczyli tworzenie własnych gier. Niewątpliwe pomocne są tutaj studia czy kursy związane z nowymi technologiami.

Z racji niemalejącego zapotrzebowania na pracowników wiele firm oferuje także staże, podczas których wyposaża kandydatów we wszelkie niezbędne umiejętności i przygotowuje do samodzielnej roli juniora, a później specjalisty. Branża gier komputerowych potrafi być jednak bardzo opłacalna. Poszczególni Game Designerzy czy Game Developerzy zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych netto miesięcznie.

Zawód testera gier — czy to idealne połączenie zabawy i pracy?

Osoby, które lubią grać w gry, często marzą także o zawodzie testera. To osoba, która otrzymuje od producentów gotową grę lub jej wersję testową, ale jej zadaniem nie jest po prostu grać godzinami. Musi wyłapać wszelkie potencjalne błędy, które przeoczyli twórcy na wcześniejszych etapach tworzenia takiego produktu, a to oznacza m.in., że tester gier np. wielokrotnie przechodzi te same etapy gry, ale zmieniając np. postaci, scenariusze wyborów, ścieżkę dźwiękową itp.

Osoby pracujące w ten sposób przyznają, że, pomimo wielkiego zamiłowania do gier, taka praca potrafi zabić ich pasję i wcale nie być pracą marzeń. Niektóre firmy wymagają od kandydatów na to stanowisko umiejętności programowania i oczekują również, że tester będzie podsuwał także gotowe pomysły na rozwiązanie napotkanych problemów. Kluczowa w tym zawodzie jest spostrzegawczość i cierpliwość, a zawsze mile widziana także znajomość programów wykorzystywanych przy testowaniu gier.

Najczęściej testerzy muszą również biegle posługiwać się językiem angielskim, bo zespoły tworzące gry, z którymi współpracują, składają się zwykle z pracowników pochodzących z różnych krajów. Według dostępnych danych zarobki testerów gier są znacznie mniejsze niż Game Developerów czy Game Designerów. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak podaje, że co drugi tester gier zarabia od 4,3 do 5,7 tys. zł brutto miesięcznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gra.pl Gra.pl