Co oferują aplikacje największych uczelni w Polsce? Zobacz, z czego korzysta nowoczesny student

Kacper Derwisz
Zobacz, co oferują aplikacje największych polskich uczelni.
Zobacz, co oferują aplikacje największych polskich uczelni. Andrea Piacquadio / Pexels
Aplikacje mobilne stosowane są obecnie niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Z wygody ich użytkowania korzystają także uczelnie i studenci, którzy mogą pozyskiwać przydatne informacje oraz aktualizacje ocen czy planów z pomocą Mobilnego USOS. Zobacz, co oferuje apka oraz jak różni się w zależności od uczelni.

Spis treści

Aplikacja Mobilny USOS

USOS, czyli Uniwersytecki System Obsługi Studiów, to system informatyczny służący do komunikacji pomiędzy studentem a uczelnią. Korzystanie z niego jest przydatne do efektywnego i wygodnego realizowania toku studiów, zarówno ze strony ucznia, jak i wykładowcy. Z jego pomocą dużo informacji można pozyskać bez potrzeby stania w kolejkach, podobnie, jak w codziennym życiu pomaga np. aplikacja mObywatel.

Obecnie, z uwagi na to, że większość osób korzysta z internetu na telefonach, największą popularnością cieszą się aplikacje mobilne. Prawie każda uczelnia korzysta obecnie z własnych wersji aplikacji Mobilny USOS, która posiada bardzo dużo zastosowań. Różnią się one jednak nieco w zależności od placówki.

Mobilny USOS - jakie ma funkcje i możliwości?

Aplikacja mobilna USOS jest praktycznie wszędzie taka sama, jednak jest dostosowywana do wymagań i specyfiki konkretnych uczelni. Dla przykładu Mobilny USOS Uniwersytetu Warszawskiego oferuje takie opcje, jak:

  • Plan zajęć każdego studenta, którego widok można z łatwością dopasowywać do swoich preferencji.

  • Kalendarz akademicki gdzie każdy może sprawdzić, kiedy są dostępne interesujące go zdarzenia roku akademickiego, na przykład rejestracje, dni wolne czy sesje egzaminacyjne.

  • Grupy zajęciowe, gdzie dostępne są informacje o przedmiocie, prowadzących i uczestnikach zajęć. Co ciekawe, miejsce odbywania zajęć można obejrzeć na mapach Google, a terminy spotkań dodać do używanego na komórce kalendarza.

  • Oceny/Protokoły - w tym module student może przejrzeć wszystkie uzyskane oceny. Co ważne, system na bieżąco przesyła powiadomienia o nowych ocenach, gdy tylko prowadzący je wystawi.

Mobilny USOS to wręcz niezbędnik każdego studenta w Polsce.
Mobilny USOS to wręcz niezbędnik każdego studenta w Polsce. Uniwersytet Warszawski
  • Sprawdziany - w tym module można podejrzeć swoje punkty z kolokwiów i prac zaliczeniowych. System na bieżąco przesyła powiadomienia o nowych wynikach.

  • Ankiety - studenci mogą z jego pomocą wypełnić wymagane przez władze uczelni ankiety.

  • mLegitymacja - student, który ma aktywną legitymację studencką (ELS), może samodzielnie zamówić i zainstalować w aplikacji mObywatel oficjalną elektroniczną legitymację studencką, czyli mLegitymację, będącą formalnym odpowiednikiem ELS, uprawniającą do ustawowych ulg i zwolnień.

  • Płatności - student może sprawdzić listę zaległych i rozliczonych płatności.

  • Moje eID - tutaj student znajdzie swój PESEL, indeks, numer ELS/ELD/ELP, kod PBN, ORCID itp.

  • Skaner QR - moduł umożliwia skanowanie kodów QR pojawiających się na uczelni i szybkie przejście do innych modułów aplikacji.

  • Przydatne informacje - w tym module są widoczne informacje, które uczelnia uzna za szczególnie użyteczne, np. dane kontaktowe sekcji studenckiej dziekanatu, samorządu studenckiego.

  • Aktualności - na komórkę na bieżąco są przesyłane wiadomości przygotowane przez upoważnione do tego osoby (dziekana, pracownika sekcji studenckiej, samorząd studencki itp).

  • Wyszukiwarka - można wyszukiwać studentów, pracowników, przedmioty.

Bardzo podobnie sprawa wygląda w przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak trzecia najliczniejsza uczelnia w Polsce, czyli Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu może pochwalić się dodatkowo implementacją cyfrowych list obecności. Możliwe też, że pozostałe uczelnie również posiadają tę funkcję, jednak na oficjalnych stronach apek nie jest ona podana.

Mobilny USOS każdej uczelni posiada przynajmniej większą część powyższych funkcji. Wszystko zależy od tego, która wersja bazowego kodu została zaimplementowana przez władze placówki.

Jak działa Mobilny USOS?

Wszystko na powyższej liście brzmi pięknie, jednak jak jest w praktyce? Zapytałem o to studentów uczelni w Polsce. Ich zdanie w wielu przypadkach jest podobne, jak opinie, które można przeczytać w sieci.

„Aplikacja raz działa, a raz nie działa. Często coś jest nie tak i nie da się zalogować, albo dane są nieaktualne. Zawsze w razie czego noszę przy sobie i tak papierowy plan lekcji, żeby w razie awarii aplikacji wiedzieć, na jakie w ogóle idę zajęcia.” - mówi Natalia, studentka UAM-u w Poznaniu.

Problem nie dotyczy jednak tylko dużych uczelni, ale także tych nieco mniejszych. Podobne usterki zgłaszają studenci Politechniki Koszalińskiej, którzy także korzystają ze swojej wersji Mobilnego USOS-u.

„Jak już działa to działa całkiem fajnie, ale jak czasami pojawi się jakaś aktualizacja, to od razu wszystko pada na jakiś czas. Często są te awarie, rok temu było coś takiego, że całość działała może raz na kilka prób.” - zdradza Piotr, student Wydziału Mechanicznego na Politechnice Koszalińskiej.

Morał z tego taki, że warto korzystać z wszystkich zalet Mobilnego USOS-u, jednak nie można zawierzyć systemowi w pełni. W razie czego warto porobić sobie np. zrzuty ekranu planów lekcji, by w przypadku awarii nie opuścić jakichś zajęć. Cyfrowe technologie są obecnie bardzo ważne, jednak należy pamiętać o tym, jak łatwo stracić dostęp do dobrobytu, jaki oferują.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl