W poniedziałek, 16.09., Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, Krzysztof Gawkowski, skierował apel do firm z sektora ICT, aby wsparły Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) w działaniach kryzysowych. Gawkowski podkreślił, że wsparcie powinno obejmować udostępnienie przestrzeni na kopie zapasowe, pomoc techniczną, a także dostarczenie i transport sprzętu ICT.
Gawkowski zaznaczył, że na terenach zagrożonych powodzią kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej, zwłaszcza tej należącej do administracji samorządowej. Ma to na celu zapewnienie ciągłości działania instytucji, możliwości odtworzeniowe oraz ochronę danych obywateli.
Plany zarządzania kryzysowego
Pełnomocnik podkreślił, że działania w zakresie zabezpieczania infrastruktury IT powinny być określone w planach zarządzania kryzysowego, sporządzanych przez JST. Zalecił również przegląd tych planów, zarówno tych wynikających z ustawy o zarządzaniu kryzysowym, jak i sporządzonych w innym trybie dla systemów ICT. Istotna jest także weryfikacja sporządzanych kopii zapasowych.
– W przypadku zagrożenia zalaniem infrastruktury ICT konieczne jest wdrożenie planu awaryjnego polegającego na ewakuacji tej infrastruktury (w szczególności serwerowni) i rozpoczęcie ewakuacji danych do zapasowych lokalizacji (optymalnie do zasobów chmurowych) – dodał w komunikacie.
Postępowanie w razie nieuniknionego zalania infrastruktury ICT
Gawkowski podkreślił również konieczność zapewnienia alternatywnych źródeł zasilania. – Moc zasilania powinna być wystarczająca do zasilania wszystkich urządzeń wymagających rezerwowania, przy uwzględnieniu charakteru obciążenia ze strony tych urządzeń – sprecyzował.
W komunikacie wskazano, że w przypadku nieuniknionego zalania infrastruktury ICT, należy bezpiecznie odłączyć ją od zasilania. Ruchome elementy, takie jak komputery, powinny być przeniesione na wyższe piętra budynku, gdzie ryzyko zalania jest mniejsze. Jeśli przeniesienie sprzętu na wyższe piętra nie jest możliwe, należy umieścić go na podwyższeniach i zadbać o odpowiednie uszczelnienie oraz pochłanianie wilgoci.
Bezpieczeństwo fizyczne nośników danych
Pełnomocnik zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego nośników danych podczas działań zabezpieczających. Jednak priorytetem powinno być zawsze dbanie o życie i zdrowie ludzkie. Gawkowski przypomniał również, że pod koniec sierpnia przedłużono na kolejny okres stopień BRAVO-CRP na terenie całego kraju.
– Oznacza to, że cała administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych – zaznaczył.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!
Źródło:
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?