Spis treści
Kim jest Geralt z Rivii?
Geralt z Rivii to tytułowy bohater opowiadań i sagi autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Jest wiedźminem, czyli wędrownym zabójcą potworów, który został poddany mutacjom i wyszkolony jedynie w celu ochrony ludzkości przed abominacjami. Jest wychowankiem Szkoły Wilka, gdzie pobierał nauki m.in. od Vesemira.
Jego osobowość i charakter nieco różnią się we wszystkich adaptacjach, lecz są do siebie zbliżone. Geralt jest zazwyczaj ironiczny, małomówny i skupiony na celu, jednak w głębi serca wrażliwy i potrafiący współczuć. Najbardziej znaczące różnice przypadają jednak na wygląd Białego Wilka. Jak przystało na prozę, tytułowy Wiedźmin nie jest opisany przesadnie dokładnie i autor zostawił duże pole do popisu dla wyobraźni.
Geralt w książkach
Porównanie należy rozpocząć oczywiście od przedstawienia opisu Geralta z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin przedstawiany jest w książkach jako szczupła, umięśniona postać o niemal mlecznobiałych włosach, zazwyczaj ściągniętych na czole skórzaną opaską. Na plecach nosił jeden miecz, a drugi znajdował się w końskich jukach. Odziany był w ćwiekowaną kurtkę lub czarny, wełniany płaszcz, w zależności od warunków oraz skórzane buty z wysoką cholewą. Twarz miał bladą, gładko ogoloną, pokrytą bliznami i zmarszczkami, a oczy ciemnozłote, z kocią źrenicą, którą wiedźmin mógł rozszerzać i zwężać wedle własnej woli.
Geralt mimo mutacji, które miały zrobić z niego bezuczuciową maszynę do zabijania, zachował większość ludzkich odruchów. Potrafił kochać i współczuć, jednak starannie to maskował przed szerszą publiką. W wypowiedziach był mało wylewny, oschły, formalny i często posługiwał się ironią, a czasem nawet dowcipem. Gdy się denerwował, często ranił słowami towarzyszów podróży.
Dodatkowo, w odróżnieniu od innych mediów, w pierwowzorze Geralt został oddany przez swoją matkę, Visennę, do Wiedźmińskiego Siedliszcza, gdyż był niechcianym bękartem, nie dzieckiem-niespodzianką.
Geralt w grach, serialach, komiksach i cosplayu
Każda adaptacja tworzona jest przez innych ludzi, którzy mieli swoją własną wizję Białego Wilka. Czasami odbiega ona w niewielkim stopniu od oryginału, a w niektórych przypadkach różnice są kolosalne.
Dla przejrzystości odbioru informacji wszystkie porównania zawarliśmy w naszej wygodnej galerii. Zobacz, czym się różni Biały Wilk w różnych odsłonach:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?