Spis treści
mObywatel 2.0 i cyfrowe dokumenty
Aplikacja mObywatel jest cyfrowym portfelem, w którym obywatel Polski może przetrzymywać wszystkie najważniejsze dokumenty. Nie jest to jednak jej jedyna funkcja. Zawarte są w niej też różne moduły umożliwiające załatwienie niektórych spraw urzędowych. Niedawno została wydana nowa wersja apki – mObywatel 2.0 – dzięki której np. mDowód zrównał się uprawnieniami ze swoją plastikową wersją.
Dzięki temu mDowodem można legitymować się w każdej instytucji w kraju i nie może posłużyć jedynie jako dowód tożsamości w przypadku, gdy chcemy przekroczyć granicę, gdyż jest to dokument obowiązujący jedynie w Polsce. Jednak wkrótce może się to zmienić.
Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej a mObywatel
Parlament Europejski zatwierdził niedawno plan ustanowienia struktur dla Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej. Krok ten ma ostatecznie doprowadzić do zbudowania bezpiecznej struktury dokumentów cyfrowych na terenie sojuszu o nazwie Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej.
Komisja Europejska już w 2014 r. wprowadziła rozporządzenie eIDAS. Określiło ono ramy prawne i stworzyło warunki do rozwoju elektronicznych metod weryfikacji tożsamości (eID) oraz usług zaufania. Zadaniem eIDAS 2.0 ma być doprowadzenie do ujednolicenia metod identyfikacji we wszystkich krajach Wspólnoty i zdefiniowanie nowych kwalifikowanych usług zaufania.
Nowy portfel ma być respektowany we wszystkich krajach członkowskich, co oznacza możliwość załatwienia formalności w każdym kraju Wspólnoty.
Gdzie zastosowanie znajdzie „Europejski mObywatel”?
Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej ma ułatwić załatwianie codziennych spraw, do których potrzebna jest:
weryfikacja tożsamości online oraz offline,
składanie podpisów elektronicznych
lub dokonanie płatności w usługach rządowych i prywatnych.
W swojej finalnej wersji cyfrowy, europejski portfel ma zawierać wszystkie dane obywatela w postaci cyfrowej, takie jak:
narodowość,
wiek,
stan cywilny,
adres zamieszkania,
kwalifikacje,
tytuły,
licencje zawodowe,
ukończone szkoły
i posiadane dyplomy.
Patrząc na te informacje i biorąc pod uwagę, że większość powyższych opcjonalności jest już dostępne w mObywatelu, możliwe, że apka zostanie wchłonięta przez Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej lub będzie współistnieć obok niej. Niemniej, fani cyfrowych wersji dokumentów z pewnością z niecierpliwością będą oczekiwać na dalsze informacje dotyczące prac nad tego typu rozwiązaniem, gdyż bardzo ułatwiłoby to życie wielu osobom.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!
Zobacz również:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?