Euro Truck Simulator 2: Gra w… śląskiej wersji językowej

Redakcja gra.pl
Euro Truck Simulator 2Euro Truck Simulator 2: W grze będzie gdzie jeździć. Twórcy zapowiedzieli, że mapa będzie mniej więcej 4 razy większa niż w poprzedniej odsłonie
Euro Truck Simulator 2Euro Truck Simulator 2: W grze będzie gdzie jeździć. Twórcy zapowiedzieli, że mapa będzie mniej więcej 4 razy większa niż w poprzedniej odsłonie
Euro Truck Simulator 2 je piyrszōm grōm we ślōnskij jynzykowyj wersyji. Polska wersja też będzie. Premiera gry już 19 października.

Skąd w Euro Truck Simulator 2 śląski?

– To ukłon w stronę silnej społeczności „truckerskiej" z tego regionu, z którą mieliśmy kontakt wielokrotnie w ostatnim czasie, szczególnie przy okazji turniejów Scania Young European Truck Driver. To również hołd złożony ludziom, którzy stawiają duży nacisk na promocję tamtejszej kultury i języka za pomocą nowoczesnych środków przekazu – takich jak np. Facebook – po śląsku – tłumaczy Bartosz Moskała z CD Projekt, polskiego wydawcy gry.

Śląską wersję językową przygotowuje Grzegorz Kulik, który zajmuje się promocją śląskiej mowy:

– Śląska wersja to przede wszystkim znormalizowanie sytuacji. Wielu zawodowych kierowców z regionu porozumiewa się między sobą po śląsku, również wielu graczy posługuje się na co dzień śląską mową, więc całkowicie naturalne jest pojawienie się dla nich oferty w ich własnym etnolekcie. Postanowiliśmy przy tłumaczeniu wykorzystać tzw. alfabet ślabikŏrzowy pozwalający na zapisanie w jeden sposób większości gwar śląskich. Dzięki temu żadna grupa spośród użytkowników śląskiej godki nie poczuje się pominięta.

Jak to wygląda? Możecie zobaczyć na screenach, albo przeczytać wypowiedź Gzegorza Kulika jeszcze raz, tym razem po śląsku:

– Ślōnskŏ wersyjŏ to przed wszyjskim normalizacyjŏ sytuacyje. Mocka zawodowych kerowcōw w regiōnie gŏdŏ miyndzy sobōm po ślōnsku, a tyż wielu szpilerōw kŏżdodziynnie używŏ ślōnskij mŏwy, także cŏłkym naturalnŏ je oferta we ôd nich włŏsnyj gŏdce. Uzdali my sie, co przi tumaczyniu bydymy pisać ślabikŏrzowym szrajbōnkiym, kery zwolŏ na zapisaniy tak samo srogij tajle ślōnskich gwar. Skuli tego żŏdnŏ skupina używŏczōw ślōnskij gŏdki niy ôstanie z boku.

A czego można się spodziewać po samej grze? Dużo dobrego. Dość powiedzieć, że budżet tej produkcji już dawno przekroczył 1 500 000 euro, co jak na taki symulator jest dość zawrotną kwotą.

Te pieniądze wydają programiści z czeskiego studia SCS Software. Na co? Na niezłą oprawę graficzną, szczegółowo dopracowaną fizykę, czy jak najbardziej realistyczne modele pojazdów.

W grze znajdziemy ponad 60 europejskich miast (w tym trzy polskie) i licencjonowane Scania, MAN czy Renault. Będzie też system losowego generowania zdarzeń drogowych, takich jak wypadki, roboty drogowe i inne objazdy.

A wszystko razem wygląda tak:

Premiera gry Euro Truck Simulator 2: 19 października. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gra.pl Gra.pl