Flashback atakuje

Redakcja gra.pl
Flashback atakujeFlashback atakuje
Flashback atakujeFlashback atakuje SXC
Apple udostępniło użytkownikom samodzielne narzędzie do służące do usuwania złośliwego oprogramowania (Flashback) i wersję narzędzia pozwalającą uaktualnić oprogramowanie Java w celu zlikwidowania luki w zabezpieczeniach i usunięcia zagrożenia.

Wszystko po tym, jak cyberprzestępcy zaatakowali ok. pół miliona komputerów. 

– Prawdę mówiąc jest to zaawansowany proces, który trwa już od jakiegoś czasu. Zanim pojawiły się doniesienia o zagrożeniu o nazwie Flashback, wykryliśmy ataki na konkretne cele, wymierzone również w komputery Mac. Chwilę później eksperci zatrudnieni w Trend Micro natknęli się na nowe zagrożenie: rodzinę złośliwego oprogramowania SAPPAB, która wykorzystuje albo tą samą lukę co Flashback, albo inne słabości występujące wyłącznie w Microsoft Office w wersji na Mac – wyjaśnia Rik Ferguson, dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w firmie Trend Micro.

– Użytkownicy komputerów firmy Apple będą musieli przyswoić tę trudną lekcję i pogodzić się z tym, że żaden system operacyjny nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa. Będą musieli też nauczyć się zasad bezpieczeństwa, które użytkownicy Windows uważają za normę, aby uniknąć strat spowodowanych przez następną epidemię oprogramowania złośliwego oprogramowania wymierzonego w Maki.

Luka w zabezpieczeniach, którą wykorzystał Flashback, nie była nieznana przed wybuchem epidemii tego trojana. W wersji Java dla Windows została ona naprawiona przy pomocy łatki wydanej jeszcze w lutym. Ponieważ Apple prowadzi dystrybucję własnej wersji Javy, ta sama łatka nie została udostępniona użytkownikom Maków: aż do momentu, w którym rozpoczęła się epidemia – tłumaczą eksperci z Trend Micro i wnioskują, że hakerzy będą czekać na kolejne aktualizacje Javy i szukać błędów, które można wykorzystać również na komputerach Mac. 

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - prawdziwe studio VR w Warszawie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl