21 z 22
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Zanim przejdziemy do naszego wyboru Najlepszej Gry Roku 2020...
fot. Mat. promocyjne

Gra Roku 2020. Najlepsze tytuły ostatnich 12 miesięcy według redakcji Gra.pl

Wyróżnienia

Zanim przejdziemy do naszego wyboru Najlepszej Gry Roku 2020 warto wspomnieć o kilku tytułach, które z różnych "technicznych" względów nie mogły być brane pod uwagę w naszym zestawieniu. Chodzi tu przede wszystkim o gry, które albo są jeszcze na etapie Wczesnego Dostępu, albo o te, które... zadebiutowały wcześniej.

Mount & Blade II: Bannerlord (Wczesny Dostęp)
- Pierwszym tytułem wartym wyróżnienia jest druga część Mount & Blade o podtytule Bannerlord. Już pierwsza odsłona, Warband, podbiła serca fanów swoją oryginalnością, niespotykanym połączeniem kilku różnych gatunków oraz podatnością na modowanie (serio, niektóre mody mogą całkowicie zmienić oblicze tej gry!). Druga robi to samo, tylko wszystkiego jest więcej, jest to przygotowane lepiej i w o wiele ładniejszej oprawie audiowizualnej.

Bannerlord to połączenie RPGa, sandboksa, strategii oraz trzecioosobowej gry akcji w settingu fikcyjnego średniowiecza. Zaczynamy jako prosty żołnierz z włócznią u boku, zbierając po drodze pokaźną armię. Możemy zostać najemnikiem, wasalem jednego z dostępnych na starcie królestw lub... spróbować zdobyć swoje własne terytorium. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że nie ma drugiej takiej serii jak Mount & Blade i jeżeli jeszcze nie daliście jej szansy, to wersja Bannerlorda w Early Accessie jest dobrą okazją do tego, by ją wypróbować. Nie wiadomo na ten moment kiedy gra wyjdzie z fazy Wczesnego Dostępu, ale przewiduje się, że pełnoprawna premiera będzie miała miejsce na przestrzeni 2021 roku. [HAD]

Phasmophobia (Wczesny Dostęp)
- Przygotowana przez jednego człowieka, Phasmophobia podbiła w październiku i listopadzie serca graczy multiplayerowych. Tytuł został stworzony z myślą o trybie co-op, w który można grać do czterech osób. Nasz zespół ma jedno zadanie: upolować ducha w nawiedzonej lokacji.

Nie jest to tak proste, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać. Rodzajów duchów jest sporo i każdy z nich potrzebuje innej techniki do tego, by go wywołać. Istnieje możliwość wykorzystania specjalnego sprzętu, który ma nam pomóc w wykonaniu zadania. Konieczna będzie też wzajemna współpraca i dobra komunikacja w drużynie.

Ze względu na symboliczny budżet i fakt, że nad grą pracował jeden człowiek, sporo rzeczy wymaga jeszcze dopracowania – stąd tytuł znajduje się obecnie we Wczesnym Dostępie. Mimo wszystko już teraz można się przy nim świetnie bawić. Jeżeli lubicie się bać w gronie znajomych, Phasmophobia jest dla Was. [HAD]

Baldur's Gate III (Wczesny Dostęp)
- Dokładnie dwadzieścia lat minęło od ostatniej części Baldur's Gate'a. Zapowiedziana ponad rok temu "trójka", tworzona przez Larian Studios odpowiedzialne m.in za serię "Divinity", rozgrzała wyobraźnię graczy do czerwoności. Premiera gry we Wczesnym Dostępie miała miejsce na początku października.

Larian udostępnił na razie fanom jedynie wycinek całości, choć i on składa się na ok. 20-30 godzin zabawy. Early Access wprost zapowiadał inherentne problemy związane ze stabilnością oraz obecnością bugów, choć co ciekawe nie były one aż tak irytujące, jak w innych tytułach, które – w teorii – miały swoje premiery w tym roku (patrzę na Was, Cyberpunk 2077 oraz gry od Ubisoftu).

Baldur's Gate III zmienił odrobinę swoją formułę względem klasycznych RPGów sprzed dwóch dekad i wygląda obecnie trochę jak następna część Divinity: Original Sin. Trudno to traktować jednak jako wadę – to, co zostało pokazane, tak czy inaczej robi spore wrażenie. Dla fanów cyklu ten powrót po dwudziestu latach jest z pewnością pozycją obowiązkową do sprawdzenia. Pełnoprawna premiera, bardziej dopieszczona i z o wiele większą zawartością fabularną, ma mieć miejsce na przestrzeni 2021 roku. [HAD]

Among Us (2018)
- I w końcu nie sposób nie wspomnieć o Among Us, które w 2020 roku wypłynęło na wody szersze, niż ktokolwiek mógłby sobie to wyobrazić. Gra została wydana w roku 2018, więc z oczywistych względów nie mogła być brana pod uwagę w naszym plebiscycie, ale jej drugie życie (i to jakie!) zafundował... internet.

Kiedy ekscytacja wspomnianym na miejscu szóstym w naszym rankingu Fall Guys: Ultimate Knockout powoli opadała, niemal natychmiast jej miejsce zajął ogromny boom na Among Us. Ta multiplayerowa gra niezależnego studia InnerSloth pozwala wcielić się w jednego z dość śmiesznie wyglądających kosmonautów na jednej z kilku map (podstawową jest stacja kosmiczna), a grać razem może do 10 osób. Wśród nich czai się natomiast... przynajmniej jeden morderca. Podczas gdy reszta zespołu wykonuje swoje zadania, tzw. "impostor" stara się w najmniej obciążający dla niego sposób wszystkich wymordować. Przemoc jest tu przedstawiona w bardzo groteskowy sposób, więc nie trzeba się obawiać tego, że produkcja jest nieodpowiednia dla młodszych odbiorców.

A co kiedy mordowanie się zacznie? Pomiędzy rundami cały zespół na drodze dyskusji (pisemnej za pomocą wbudowanego w grze czatu, lub mówionej za pomocą osobnego oprogramowania, najczęściej Discorda) musi dojść do tego, kto spośród nich jest "impostorem". Motyw dość prosty, ale w dobie pandemii zdobył tak wielką popularność, że twórcy nie myśleli o niej pewnie nawet w najśmielszych marzeniach.

Gra swoje drugie życie rozpoczęła na Twitchu i szybko rozniosła się po niemal wszystkich najpopularniejszych kanałach. Niedługo później filmiki o niej zaczęli robić najbardziej znani YouTuberzy, w tym takie internetowe gwiazdy jak PewDiePie, czy Jacksepticeye. I o ile Fall Guys na swoją premierę cieszył się podobną popularnością, o tyle kiedy Among Us miesiąc później go zdetronizował, tak do teraz nie schodzi z podium.

Trudno uwierzyć w fakt, że niepozorna multiplayerowa gra niezależna wydana dwa lata temu w 2020 roku podbiła cały świat. W ramach promocji wyborów prezydenckich w USA grali w nią także znani amerykańscy politycy, w tym Alexandria Ocasio-Cortez! Tytuł w pewnym momencie zdetronizował także na Twitchu samego Fortnite'a.

O co taki szum, zapytacie? Można przekonać się samemu. Gra kosztuje zaledwie kilkanaście złotych – tyle (plus dobra paczka znajomych, z którymi będzie się grało o niebo lepiej niż z losowymi ludźmi) wystarczy, by dowiedzieć się, jak dużą frajdę może dać rozgrywka w Among Us. [HAD]

Call of Duty: Warzone
Z jednej strony żałuję, że nie ma na naszej liście tego tytułu, a z drugiej - wcale się nie dziwię. Warzone to gra specyficzna. Bez większej ekipy nie ma sensu w ogóle jej uruchamiać. Gdy do gry masz już partnera/dwóch i komunikacja między wami nie nawala, chaotyczna produkcja zamienia się w najlepszy battle royale w historii.

Warzone to oparta na silniku Modern Warfare strzelanka na zasadzie "last man standing". Na ogromnej mapie fikcyjnego miasta Verdańsk zrzuca się z samolotu 150-200 graczy w kilkuosobowych zespołach. Zasady wszyscy znamy. Ogromną wartością są natomiast unikalne mechaniki. Możliwość skonstruowania własnej broni, wiele dodatków do karabinów, atuty bohaterów zmieniające podejście do gry, ulepszenia polowe dostępne w sklepie, brak "pay2win" i niesamowite wrażenia. Grafika powala, a zabawa jest przednia. [DW]

Zobacz również

Wodzisław Śląski w świątecznym wydaniu. Są nowe ozdoby wielkanocne

NOWE
Wodzisław Śląski w świątecznym wydaniu. Są nowe ozdoby wielkanocne

Wielki pech Nono. Doznał poważnej kontuzji kolana i wypada na kilka miesięcy

NOWE
Wielki pech Nono. Doznał poważnej kontuzji kolana i wypada na kilka miesięcy

Polecamy

Co się dzieje z siecią Play i bankiem Santander? Awaria w tym samym czasie

Co się dzieje z siecią Play i bankiem Santander? Awaria w tym samym czasie

Nadchodzi rewolucja w systemie iPhone'ów. Zobacz, co już wiemy o iOS 18

Nadchodzi rewolucja w systemie iPhone'ów. Zobacz, co już wiemy o iOS 18

W nowej grze Marvela pokierujemy bohaterami, ale i złoczyńcami

W nowej grze Marvela pokierujemy bohaterami, ale i złoczyńcami