Spis treści
Niebezpieczeństwa w sieci
Rodzajów współczesnych zagrożeń w sieci jest wiele. Niegdyś głównym niebezpieczeństwem były wirusy, czyli nic innego, jak programy napisane w taki sposób, by dostać się do urządzenia bez wiedzy użytkownika i wyrządzić w nim pewne niepożądane szkody. Wykorzystywały one do działania różne luki w zabezpieczeniach przeróżnych programów i to właśnie tego typu niedopatrzenia w kodzie do dziś są najczęstszym powodem ataków cyberprzestępców.
Luka w zabezpieczeniach Microsoft Office 365
Firma WithSecure (dawniej znana jako F-Secure Business) opublikowała poradnik bezpieczeństwa, w którym ostrzega firmy przed luką w zabezpieczeniach Microsoft Office 365 Message Encryption (OME). Jest ona używana przez organizacje do wewnętrznego i zewnętrznego wysyłania zaszyfrowanych wiadomości e-mail. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać wyciek do częściowego lub pełnego ustalenia treści wiadomości poprzez analizę lokalizacji i częstotliwości powtarzających się wzorców, a następnie dopasowywanie ich do wzorców znalezionych w innych e-mailach i plikach OME.
Harry Sintonen, konsultant WithSecure i badacz cyberbezpieczeństwa, który odkrył lukę, wyjaśnia w informacji prasowej:
Atakujący, mając dostęp do dużej liczby maili, mogą być w stanie odszyfrować wiadomości. Im większa liczba e-maili w ich rękach, tym łatwiejszy i dokładniejszy jest ten proces. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać archiwa wiadomości skradzionych podczas włamania na konta, serwery poczty elektronicznej bądź kopie zapasowe danych.
Zobacz także: Jak przyspieszyć komputer?
Kogo dotyczy problem?
Ponieważ nie ma aktualizacji ze strony Microsoftu ani bardziej bezpiecznego trybu pracy dostępnego dla administratorów poczty elektronicznej oraz użytkowników, WithSecure zaleca unikanie korzystania z OME jako sposobu na zapewnienie poufności wiadomości e-mail.
Jeśli więc posiadasz firmę i korzystasz w jej ramach z pakietu Microsoft Office 365, sprawdź, czy nie musisz zmienić algorytmu szyfrowania korespondencji wewnątrz swojej organizacji.
Zobacz również:

Problem z radioteleskopem UMK - coraz większe zakłócenia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?