Huawei FreeBuds 3: bezprzewodowe, douszne słuchawki z aktywną redukcją szumów. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Huawei wprowadziło w tym roku na rynek kolejną generację swoich bezprzewodowych słuchawek – FreeBuds 3. Tego typu urządzenia stają się coraz popularniejsze, tym bardziej, że coraz więcej smartfonów pozbawianych jest przez producentów gniazd 3,5 mm. Atutami słuchawek Huawei są dobry dźwięk i funkcja aktywnej redukcji szumów.

Słuchawki i etui

Już na pierwszy rzut oka widać, że FreeBuds 3 to odpowiedź Huawei na bezprzewodowe słuchawki Apple – AirPods. Zarówno etui jak i same słuchawki wykonane są z błyszczącego tworzywa sztucznego; wyglądają elegancko, ale błyskawicznie zbierają odciski palców, szczególnie widoczne jest to na testowanej przeze mnie wersji czarnej (w sprzedaży są też białe słuchawki).

Specyficzna konstrukcja dousznych FreeBuds 3 może być źródłem pewnego dyskomfortu dla tych, którzy korzystają zwykle ze słuchawek dokanałowych, z silikonowymi nakładkami. To jednak kwestia przyzwyczajenia. O dziwo, mimo, że tworzywo, z których wykonane zostały FreeBuds 3 jest dość śliskie, słuchawki dobrze leżą w uszach (choć – siłą rzeczy – nie tak dobrze, jak te dokanałowe), a co więcej – nie mają skłonności do wysuwania się.

Etui jest okrągłe, posiada port USB typu C (w zestawie jest kabel, który możemy podłączyć np. do ładowarki naszego smartfonu, ale etui możemy ładować także indukcyjnie), a także diodę informującą o stanie naładowania akumulatora i przycisk inicjujący parowanie. Po otwarciu etui, między słuchawkami jest jeszcze jedna dioda, tym razem informująca o naładowaniu słuchawek. FreeBuds 3 mają na końcówkach charakterystyczne pinowe łącza do ładowania.

Parowanie z telefonem, aplikacja, funkcje

Parowanie z telefonem jest bardzo proste; słuchawki muszą znajdować się w naładowanym do co najmniej 30 procent etui, które z kolei trzeba otworzyć. Do obsługi słuchawek potrzebna jest aplikacja AI Life, która przeprowadzi nas przez proces parowania, a podczas użytkowania pomoże np. zaktualizować oprogramowanie słuchawek (podczas testów wersja 1.9.0.202 została zaktualizowana do 1.9.0.208 poprawiając m.in. stabilność połączenia Bluetooth i optymalizując dźwięk).

ZOBACZ: HUAWEI NOVA 5T - TEST, RECENZJA

Słuchawki, jak informuje producent, posiadają funkcję automatycznego parowania i wykrywania użytkownika – wymagają jednak smartfonu z nakładką Huawei – EMUI w wersji 10.

Słuchawki wspierają gesty. Dwukrotne dotknięcie lewej bądź prawej słuchawki wywołuje akcję, którą możemy przypisać właśnie w aplikacji AI Life. Do wyboru jest: odtwórz/następny (domyślnie przypisane do prawej słuchawki), odtwórz/wstrzymaj, wybudź asystenta głosowego albo włącz/wyłącz redukcję hałasu (domyślnie przypisane do lewej słuchawki). Można też po prostu wyłączyć gesty nazwane przez Huawei „skrótami”.

Procesor, dźwięk, czas pracy

FreeBuds 3 wyposażone zostały w chipset Kirin A1, który udostępnia najnowszą łączność Bluetooth w standardzie 5.1. To bardzo istotne, ponieważ dzięki temu słuchawki mają tak niewielkie opóźnienie, że można korzystać z nich podczas oglądania filmów. To wielka zaleta FreeBuds 3. O jakość połączenia dba zintegrowana antena i zoptymalizowany enkoder, a dźwięk transmitowany jest niezależnie do lewego i prawego kanału.

Z kolei aktywna redukcja szumów działa nie tylko podczas słuchania muzyki, ale i podczas rozmów telefonicznych. Jak podkreśla Huawei, dzięki czujnikowi przewodzenia kostnego głosu, słuchawki wykrywają wibracje generowane przez aparat mowy, a to co pozwala na wzmocnienie i wyodrębnienie głosu użytkownika. Rzeczywiście – do jakości rozmów prowadzonych za pośrednictwem FreeBuds 3 trudno mieć zastrzeżenia.

Jak na swoją konstrukcję słuchawki nieźle redukują dźwięki otoczenia, choć oczywiście nie izolują tak, jak słuchawki dokanałowe. Siłą rzeczy słychać to, co dzieje się wokół nas, jednak dźwięki są wyraźnie wytłumione.

A jak grają nowe słuchawki Huawei? Co najmniej dobrze. Przetwornik dynamiczny o średnicy 14 mm oraz dedykowane minituby basowe dbają o odpowiednią jakość dźwięku – jest on zrównoważony, dzięki czemu FreeBuds 3 mogą się sprawdzić w różnych gatunkach muzyki.

Dodajmy, że słuchawki pracują do 4 godzin na jednym ładowaniu (każda ma akumulator 30 mAh), a energia z akumulatora wbudowanego w etui (410 mAh) powinna wystarczyć na kolejne kilkanaście godzin. Proces ładowania etui trwa około godziny, mniej więcej tyle samo słuchawki ładowane są w etui.

Podsumowanie

FreeBuds 3 to dobre słuchawki. Największe zalety to dźwięk i jakość rozmów. Wyróżnikiem jest też funkcja aktywnej redukcji szumów, choć pod tym względem – siłą rzeczy – lepiej spisują się słuchawki dokanałowe. Dodatkowe funkcje przeznaczone są wyłącznie dla tych, którzy mają smartfony Huawei z EMUI 10. Szkoda, że wśród „skrótów” zabrakło możliwości regulacji głośności.

Cena FreeBuds 3 – 699 zł.

Huawei FreeBuds 3 specyfikacja:

  • Chipset: Kirin A1
  • Łączność: Bluetooth 5.1
  • System aktywnej redukcji szumów
  • Przetwornik: ⌀14,2 mm dynamiczny
  • Akumulator: 30 mAh (jedna słuchawka), 410 mAh (etui ładujące)
  • Ładowanie przewodowe: USB-C (5V 1,2A 6 W)
  • Ładowanie bezprzewodowe: standard Qi (2 W)
  • Wymiary: 41,5 x 20,4 x 17,8 mm (jedna słuchawka), ⌀ 60,9 x 21,8 mm (etui ładujące)
  • Waga: ok. 4,5 g (jedna słuchawka), ok. 48 g (etui ładujące)

Twitter: @G_Lisiecki

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Huawei FreeBuds 3: bezprzewodowe, douszne słuchawki z aktywną redukcją szumów. Test, recenzja - Dziennik Zachodni

Wróć na gra.pl Gra.pl