Huawei P30 Lite: design, aparat, wydajność. Ale ta cena… Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Producent z Shenzhen wprowadził w tym roku na rynek kolejną odsłonę serii P, oznaczoną cyfrą 30. Wśród modeli znalazł się także model Lite, czyli budżetowa wersja flagowego P30 Pro. Huawei zadbał o kilka zaskoczeń; jak zatem P30 Lite spisuje się podczas codziennego użytkowania? Zapraszam do recenzji.

Tegoroczna seria P Huawei – mimo problemów chińskiego producenta w USA – sprzedaje się dobrze. Pod koniec czerwca podano informację, że w ciągu 85 dni od premiery sprzedano ponad 10 milionów sztuk smartfonów P30 (P30, P30 Pro oraz P30 Lite). Warto przypomnieć, że w zeszłym roku – w przypadku serii P20 – taki wynik Huawei osiągnął po 147 dniach.

Huawei P30 Lite jest najniżej pozycjonowanym smartfonem chińskiego producenta w tegorocznej serii P. Łatwo go odróżnić od droższych modeli – czytnik linii papilarnych w P30 Lite nie jest bowiem umieszczony w ekranie, a z tyłu urządzenia. Jest też wyraźnie mniejszy od P30 Pro.

Wyświetlacz z wycięciem

Design P30 Lite zwraca uwagę, a sam smartfon jest smukły (przeszkadza nieco jedynie wystający, potrójny aparatu) i dobrze leży w dłoni. Obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego, podobnie ramki smartfonu. Przód i tył pokrywa szkło – z tyłu 2.5D, ponieważ boki są nieco zakrzywione. Na dolnej ramce znajdują się port USB, audiojack 3,5 mm, głośnik oraz mikrofon, na górnej – drugi mikrofon i tacka na karty nanoSIM i microSD (bądź drugi SIM). Na prawej krawędzi są przyciski głośności i zasilania.

Z tyłu smartfonu znajduje się wspomniany już potrójny aparat z diodą LED, czujnik biometryczny oraz logo i informacje producenta dotyczące między innymi aparatu. Front urządzenia w 90 procentach zajmuje wyświetlacz; u góry znajduje się wycięcie w kształcie kropli wody (można je ukryć – w ustawieniach jest opcja przyciemnienia przestrzeni po obu stronach wycięcia) z aparatem do selfie, nad nim natomiast znajduje się głośnik do rozmów telefonicznych.

Ekran P30 Lite to IPS LCD, wykonany w technologii LTPS (Low Temperature Poly Silicon). Jego przekątna wynosi 6,15 cala. Rozdzielczość Full HD+ oznacza zagęszczenie pikseli na bardzo dobrym poziomie – 415 ppi. Proporcje panelu: 19,5:9. Jasność wyświetlacza to 480 nitów, choć w trybie automatycznym ta wartość może być jeszcze wyższa. Kolory są nasycone, kontrast odpowiedni. W ustawieniach ekranu znajduje się między innymi „tryb kolorów i temperatura barwowa”, można też zmienić rozdzielczość na niską (1734 x 810), by zaoszczędzić energię. Brakuje jednak opcji wyświetlania na wygaszonym ekranie podstawowych informacji.

Wydajny procesor

Huawei P30 Lite napędzany jest przez „średniopółkowy” procesor HiSilicon Kirin 710, wykonany w 12-nanometrowym procesie technologicznym. To następca Kirina 659, ma cztery wydajne rdzenie i cztery energooszczędne. Jednordzeniowa wydajność w porównaniu z Kirinem 659 wzrosła o 75 procent, a w przypadku wielu rdzeni – o 68 procent. Producent wyposażył go ponadto w NPU (Neural Processing Unit), czyli układ odpowiadający za sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Smartfon wyposażono ponadto w 128 GB pamięci wbudowanej, co jest dobrą informacją (co więcej, pamięć można rozbudować o kartę microSD), jest też 4 GB RAM. Urządzenie jest wystarczająco wydajne nie tylko podczas codziennego użytkowania, ale także podczas większego obciążenia, co jest w największym stopniu zasługą procesora.

P30 Lite działa w oparciu o Androida 9 i producencką nakładkę EMUI, także w wersji 9. Kto korzystał ze smartfonów chińskiego producenta, ten bez problemów odnajdzie się w możliwościach nakładki. Tradycyjnie wśród ustawień znajduje się funkcja aplikacje bliźniacze (podwójne konta Facebooka, Messengera czy WhatsAppa), jest opcja zmiany nawigacji systemowej (gesty, przyciski, przycisk wiszący). Jest także higiena cyfrowa, czyli zarządzanie czasem korzystania ze smartfonu, obsługa jedną ręką, przesuwanie klawiatury, sterowanie ruchem (odwróć, aby wyciszyć, przyłóż – podnieś, aby odebrać lub wykonać połączenie, zrzut ekranu trzema palcami, podnieś – zmniejsz głośność alarmów, dzwonka, wybudź urządzenie).

Zaskoczenie, czyli aparat

Huawei P30 Lite ma potrójny aparat główny. Zestaw czujników to: 48 MP, szerokokątny, z przysłoną f/1.8, 8 MP z ultraszerokim obiektywem i stałą ogniskową oraz 2 MP będącym czujnikiem głębi. Duża rozdzielczość głównego aparatu sprawia, że zdjęcia są bardzo szczegółowe, jednak trzeba pamiętać, że zapisywane są w 12 MP. Aparat wspierany jest przez AI; sztuczna inteligencja rozpoznaje 22 sceny dopasowując do nich jak najlepsze parametry. W trybie Pro możemy sami dobrać kilka parametrów, między innymi ISO, balans bieli czy szybkość migawki. Dobrze pracuje tryb HDR, niestety, wideo rejestrowane może być tylko w jakości 1080p i 30 klatkach na sekundę. Aparat przedni ma 24 MP, przysłonę f/2.0 i możliwość robienia panoramicznych zdjęć.

Fotograficznie P30 Lite spisuje się bardzo dobrze. Do tego dużym plusem jest tryb szerokokątny. Także aparat do selfie pozwala zrobić szczegółowe zdjęcia.

Akumulator w P30 Lite ma pojemność 3340 mAh – większą w porównaniu do swojego poprzednika, P20 Lite (3000 mAh). Pomaga także procesor – Kirin 710 jest bardziej energooszczędny od poprzednika. W sumie akumulator spisuje się bardzo dobrze, czas pracy na ekranie to 4-5 godzin przy kilkunastu godzinach z dala od gniazdka. P30 Lite zwykle bez problemów działał od rana do późnego wieczora.

Podsumowując, dzisiejsze smartfony ze średniej półki mogą pochwalić się coraz lepszą wydajnością, dobrym ekranem i aparatem – a właściwie: aparatami. Tak też jest w przypadku Huawei P30 Lite. Urządzenie nie tylko korzysta z popularności bardziej zaawansowanych P30 czy P30 Pro, ale i samo ma sporo zalet. I jest ich więcej niż wad. Największe plusy P30 Lite to ciekawy design, dobry wyświetlacz, wydajny procesor, długi czas pracy akumulatora, dobry aparat i duża pamięć wewnętrzna. Minusy: brak możliwości nagrywania filmów w 4K, brak wodoodporności, a do tego wysoka – jak na możliwości smartfonu – cena (1599 zł).

Huawei P30 Lite specyfikacja:

  • Ekran: IPS LCD o przekątnej 6,15 cala i rozdzielczości 1080 x 2312 p, 16 mln kolorów
  • Procesor: ośmiordzeniowy HiSilicon Kirin 710 (4 x 2,2 GHz Cortex-A73, 4 x 1,7 GHz Cortex-A53)
  • GPU: Mali-G51 MP4
  • Pamięć: 128 GB plus slot na kartę microSD do 1 TB (w miejsce drugiego slotu SIM), 4 GB RAM
  • Aparat główny: potrójny, 48 MP, f/1.8, (szerokokątny), 1/2", 0.8 µm, PDAF + 8 MP, 13 mm (ultraszeroki) + 2 MP, f/2.4 – czujnik głębi, dioda LED, HDR, panorama, wideo: 1080p/30 fps
  • Aparat przedni: 24 MP, f/2.0, panorama
  • Łączność: LTE Cat. 12, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC, GPS z A-GPS, GLONASS, BDS, radio FM, USB 2.0, Type-C 1.0, audiojack 3,5 mm, dualSIM (microSD)
  • Czujniki: skaner odcisków palców, akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas
  • Akumulator: litowo-polimerowy o pojemności 3340 mAh
  • Wymiary: 152,9 x 72,7 x 7,4 mm
  • Waga: 159 gramów
  • System: Android 9.0 Pie z nakładką EMUI 9.0

Twitter: @G_Lisiecki

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Huawei P30 Lite: design, aparat, wydajność. Ale ta cena… Test, recenzja - Dziennik Zachodni

Wróć na gra.pl Gra.pl