Inteligentna opaska Charge 3 Special Edition, czyli kolejna propozycja Fitbit dla aktywnych. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Inteligentne opaski dla aktywnych z serii Charge to najlepiej sprzedająca się linia produktów Fitbit; sprzedano już niemal 40 milionów tych urządzeń. Najnowszym przedstawicielem serii – i, być może ostatnim, po tym, jak Fitbit został kupiony przez Google – jest Charge 3, a także jego wersja Special Edition; z NFC i białą, silikonową sportową opaską.

Na początek warto przypomnieć, że opaska Charge 3 została dobrze przyjęta użytkowników wearables spod znaku Fitbit. Od tych, którzy posiadali co najmniej dwa takie urządzenia pochodziło bowiem 54 proc. zamówień w pierwszym okresie sprzedaży Charge 3. Co więcej, przez pierwszych sześć tygodni sprzedaży liczba zamówień Charge 3 była wyższa od tej, którą osiągnął smartwatch Versa pierwszej generacji.

Obudowa, czujniki, paski

Obudowa to lotnicze aluminium, a dotykowy ekran OLED chroniony jest przez Corning Gorilla Glass 3. Ekran to panel monochromatyczny. Konstrukcja jest wodoodporna – do 50 metrów (przy okazji: Charge 3 to pierwsza wodoodporna opaska firmy z San Francisco), a w porównaniu z poprzednią generacją pojawiła się większa liczba czujników – 3-osiowy akcelerometr, optyczny pulsometr, czujnik SpO2, wysokościomierz. Urządzenie posiada bardzo dobrze działający przycisk indukcyjny; technologia wykorzystana w Charge 3 została opatentowana przez Fitbit.

ZOBACZ: GOOGLE PRZEJĘŁO FITBIT
W zestawie Charge 3 Special Edition znajdują się dwa paski – silikonowy biały, sportowy oraz czarny, który dostępny jest także w podstawowej wersji urządzenia. Paski z zestawu są bardzo wygodne, a dla bardziej wymagających użytkowników Fitbit jak zwykle oferuje – w formie akcesoriów – dodatkowe paski. Wybór jest bardzo duży; są eleganckie, klasyczne i odporne na plamy paski o poligonalnym kształcie, oddychające silikonowe opaski sportowe, modne, tkane czy też ręcznie robione skórzane paski Horween.
Charge 3 to lekka opaska, waży tylko 30 gramów, nic zatem dziwnego, że nie przeszkadza na ręce. Ergonomia i jakość wykonania urządzenia stoją na wysokim poziomie.

Możliwości Charge 3 Special Edition

W Charge 3 zastosowano monitorowanie SpO2. Zgodnie z zapowiedziami producenta, dane z tego czujnika miały być wykorzystywane w programie Fitbit Labs Sleep Score, dzięki któremu można poznać wskaźniki jakości snu, w tym zaburzeń oddychania. W przyszłości, za zgodą FDA (Food and Drug Administration), czyli Agencji Żywności i Leków, dane te mogłyby być wykorzystywane do monitorowania i wykrywania poważniejszych schorzeń, takich jak bezdech senny.

Program Fitbit Labs Sleep Score otwarto do rejestracji dla wybranych użytkowników Fitbit jeszcze w zeszłym roku nie tylko dla użytkowników Charge 3/Charge 3 Special Edition (wyjaśnijmy, że czujnik SpO2 posiadają także inteligentne zegarki Fitbit – Ionic, Versa, Versa Lite oraz Versa 2), ale czasowe testy już zostały zamknięte.

Charge 3 SE mierzy tętno (funkcja PurePulse działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu), oferuje też ponad 15 trybów ćwiczeń (między innymi rower, pływanie, bieganie, ciężary i joga; można ustawiać cel spalanych kalorii, odległość lub czas trwania, a także sprawdzać statystyki i postępy w czasie rzeczywistym). Funkcja SmartTrack rozpoznaje rodzaj treningów, z kolei Run Detect umożliwia automatyczne pauzy. Opaska monitoruje też sen, są pomiary spalania kalorii i tętna spoczynkowego.

Charge 3 SE wyposażono także w inne funkcje, które obejmują między innymi rozszerzone powiadomienia z telefonu (połączenia telefoniczne, SMS i e-maile). Warto pamiętać jednak o tym, że urządzenie nie posiada własnego modułu GPS – korzysta z tego w sparowanym smartfonie. Treningi z zapisywanym śladem mogą być synchronizowane w aplikacjach Endomondo czy Strava. W edycji specjalnej jest także moduł NFC, który umożliwia płatności zbliżeniowe. Fitbit Pay działa w Polsce – usługę oferują banki Santander i Pekao SA, a także Revolut.

Personalizacja, interfejs, akumulator

Są też niewielkie możliwości personalizacji opaski – producent udostępnił kilka tarcz do wyboru. Sama interfejs jest bardzo prosty, opaskę wybudza charakterystyczny ruch nadgarstkiem, gdy chcemy sprawdzić godzinę, bądź przycisk znajdujący się na lewej krawędzi. Z góry ekranu głównego wysuwamy powiadomienia, z dołu podstawowe informacje o naszej aktywności, takie jak liczba kroków, tętno spoczynkowe, spalone kalorie, przebyty dystans, pokonane piętra, śnie czy odpoczynku. Jest tu także informacja o naszej wadze czy wypitych płynach – o ile takie informacje wprowadzimy do aplikacji w smartfonie.

Po lewej stronie ekranu głównego jest dostęp do treningów (bieganie, jazda na rowerze, pływanie, bieżnia treningowa, podnoszenie ciężarów, chód) czy relaksu (sesje 2- i 5-minutowe). Kolejny panel odsłania ikony stopera i timera, a ostatni – pogody oraz ustawień (podświetlenie, wibracje, opcję wyłączenia pulsometru i powiadomień, informacje o oprogramowaniu, reset). Wszystkie statystki przeglądać możemy w funkcjonalnej aplikacji Fitbit na smartfony z systemami iOS oraz Android, a tygodniowe podsumowania dostajemy na maila.

W porównaniu z poprzednią generacją producent zastosował w urządzeniu pojemniejszy akumulator, choć jego parametry nie zostały ujawnione. Najważniejsze jest jednak to, że litowo-jonowe ogniwo może pracować na jednym ładowaniu nawet do siedmiu dni. To bardzo dobry wynik. Akumulator naładujemy w ok. 2 godziny przy pomocy „stacji” dokującej, czyli klipsa z pinowym złączem, który możemy podłączyć na przykład do ładowarki telefonu.

Podsumowanie

Fitbit Charge 3 Special Edition różni się od podstawowej wersji obecnością modułu NFC (z opcją Fitbit Pay) i dwoma paskami w zestawie sprzedażowym. Charge 3 SE kosztuje dziś niespełna 690 zł, podczas gdy za wersję podstawową zapłacić trzeba 540 zł – dla tych, którzy nie posiadają konta w banku obsługującym Fitbit Pay, bądź po prostu nie chcą korzystać z tej usługi wybór będzie oczywisty.

A czy warto kupować Charge 3/Charge 3 SE? Urządzenie jest z pewnością jednym z najlepszych w swojej klasie na rynku, choć zaznaczyć trzeba, że są tańsze urządzenia. Plusy? Opaska jest bardzo dobrze wykonana, wodoodporna, ma dokładny czujnik tętna i czujnik SpO2, wytrzymały akumulator, dotykowy, jasny ekran, spory wybór dodatkowych pasków, a w wersji SE jest jeszcze moduł NFC. Nie można zapominać także o aplikacji i rozbudowanych statystykach Fitbit. Minusy to brak GPS, a także niewielki wybór tarcz zegara oraz aplikacji.

Fitbit Charge 3 Special Edition specyfikacja:

  • Wyświetlacz: OLED (dotykowy) o przekątnej 1 cala
  • Obudowa: aluminium, wodoodporność 5ATM
  • Łączność: Bluetooth 4.2, NFC
  • Czujniki: 3-osiowy akcelerometr, optyczny pulsometr, czujnik SpO2, wysokościomierz
  • Funkcje śledzenia aktywności: krokomierz, licznik spalonych kalorii, monitorowanie snu, tętna, aktywności i treningu, przebytego dystansu, tempa, powiadomienia o braku aktywności
  • Inne: stoper, timer, alarm dźwiękowy, wibracyjny, kalendarz, prognoza pogody, powiadomienia o połączeniach telefonicznych, SMS i e-mailach
  • Wymiary: 38 x 18,3 x 11,8 mm
  • Waga: 30 gramów
  • Akumulator: litowo-jonowy, czas pracy na jednym ładowaniu: do 7 dni
  • Kompatybilność: Android, iOS

Twitter: @G_Lisiecki

Zobaczcie koniecznie

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl