Jak długo Polak musi pracować na najnowszego iPhone'a 14 Pro? Więcej niż Litwin, Czech czy Niemiec. Wiemy, ile dni na to potrzebuje

Piotr Szymański
Piotr Szymański
Jak długo Polak musi pracować na iPhone'a 14 Pro? Wiemy, ile dni na to potrzebuje
Jak długo Polak musi pracować na iPhone'a 14 Pro? Wiemy, ile dni na to potrzebuje Apple.com
Premiera najnowszych iPhone'ów już za nami. Gdy ogłoszono, że cena najnowszego, flagowego sprzętu od Apple wyniesie w Polsce 6499 zł, nie brakowało głosów oburzenia. Według najnowszych doniesień, model 14 Pro wystartował świetnie w przedsprzedaży i cena nie odstraszyła nabywców. Serwis Picodi przygotował ciekawe zestawienie obrazujące, ile dni potrzebuje przeciętny Polak, by uzbierać na najnowszy smartfon z nadgryzionym jabłkiem. Jesteście ciekawi?

iPhone 14 Pro podrożał o 1300 zł względem poprzednika

W środę, 7 września 2022 roku, Apple zaprezentowało światu swoje najnowsze smartfony, czyli iPhone'y 14. Flagowy model - iPhone 14 Pro, w wersji z 128 GB pamięci wbudowanej, został wyceniony w Polsce na... 6499 zł. To podwyżka aż o 1300 zł w porównaniu do roku 2021, gdy debiutował iPhone 13 Pro.

Bardzo ciekawe wyliczenia, nazwane indeksem iPhone'a, przygotował już po raz piąty serwis Picodi.com. Cena najnowszego flagowca firmy z Cupertino została zestawiona z przeciętnymi zarobkami w różnych krajach. Obrazuje to, ile przepracowanych dni mieszkaniec danego kraju potrzebuje, by uzbierać na iPhone'a 14 Pro.

Wskaźnik iPhone’a 2022 został obliczony na podstawie oficjalnych cen iPhone’a 14 Pro (z pamięcią 128 GB), podanych przez lokalne oddziały Apple lub przez autoryzowanych sprzedawców. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw i są aktualne na dzień upublicznienia cen iPhone’a w danym kraju. Płace netto uzyskano za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie podzieliliśmy przez 21 – średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. W krajach, gdzie urzędy statystyczne posługują się stawkami tygodniowymi, wynagrodzenie podzieliliśmy przez 5 - informuje Picodi.

Ile dni potrzebuje Polak, by uzbierać na nowego iPhone'a?

Według najnowszych danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w Polsce w lipcu wyniosło 6777,22 zł brutto (czyli 4950 zł netto - na rękę).

Według wyliczeń Picodi, statystyczny, średnio zarabiający Polak potrzebuje przepracować 27,6 dnia, by uzbierać pieniądze na zakup iPhone'a 14 Pro. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie pieniądze odkłada tylko i wyłącznie na ten cel.

W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba wymaganych dni zwiększyła się dla mieszkańców Polski o 1,7 dni (pamiętajmy, że znacząco wzrosła też cena iPhone'a w wersji Pro).

Wskaźnik iPhone’a w Polsce w ostatnich 5 latach:

  • 2018 - 32,5 dnia
  • 2019 - 31,8 dnia
  • 2020 - 28,3 dnia
  • 2021 - 25,9 dnia
  • 2022 - 27,6 dnia

Mieszkańcy których krajów najszybciej zarobią na iPhone'a?

A jak wygląda Polak na tle mieszkańców innych państw? Najszybciej na najnowszego iPhone'a zarobi Szwajcar - potrzebuje na to tylko 4,6 dnia. Niewiele więcej czas potrzebuje Amerykanin - 5,7 dnia, czy Australijczyk - 6,1 dnia.

Jeśli porównamy obywateli naszego kraju do uwzględnionych w badaniu sąsiadów, to wypadamy lepiej od Słowaków - 29,9 dnia oraz Łotyszy - 28,4 dnia. Wyprzedzają nas natomiast Niemcy - 10,4 dnia, Czesi - 22 dni, i Litwini - 25,4 dnia.

Spośród zestawionych państw najgorzej wypada Turcja. Jej przeciętny mieszkaniec potrzebuje aż... 146,7 dni roboczych, by uzbierać na iPhone'a 14 Pro. Kolejne z najsłabszych wyników należą do Filipin - 90,9 dnia oraz Brazylii - 74,2 dnia.

Index iPhone;a 2022 - ilość dni potrzebnych do uzbierania na iPhone'a 14 Pro:

Index iPhone'a 2022
Index iPhone'a 2022 Picodi.com
od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - prawdziwe studio VR w Warszawie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl