Jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej jako początkujący UI/UX Designer?

Materiał informacyjny Mas Media
Wypadnij dobrze na interview jako UX designer / Fot. Laddawan punna, Shutterstock.com
Wypadnij dobrze na interview jako UX designer / Fot. Laddawan punna, Shutterstock.com
Juniorzy w IT nie mają łatwo. Wciąż najwięcej ofert kieruje się do osób mających pierwsze doświadczenia w branży za sobą lub do zaawansowanych specjalistów. Jeśli obrałeś ścieżkę projektowania doświadczeń użytkownika, musisz dodatkowo mierzyć się z wysoką konkurencją wśród początkujących. Wyzwanie polega na tym, aby przekonać potencjalnego pracodawcę, że nie tylko jesteś osobą właściwą na to stanowisko, mimo braku wieloletniego doświadczenia, ale też jesteś lepszy od innych kandydatów stawiających swoje pierwsze kroki w UX Designie. Oto kilka porad, które pomogą ci wypaść profesjonalnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Upewnij się, że opanowałeś podstawy i język branżowy

Przekleństwem początkującego kandydata jest nadmierna pewność siebie. Przed przystąpieniem do rozmowy rekrutacyjnej warto upewnić się, że dobrze rozumiesz zagadnienia, o których była mowa w

ogłoszeniu o pracy i masz na to poparcie w dotychczas tworzonych projektach, nawet takich “do szuflady”. Staraj się używać języka branżowego w prezentacji projektu i potraktuj sytuację z największym profesjonalizmem.

Przygotuj portfolio

Twój portfolio to twoja wizytówka. Upewnij się, że zawiera ono projekty, które najlepiej odzwierciedlają twoje umiejętności. Jeśli brakuje ci doświadczenia, rozważ dodanie projektów akademickich lub wolontariackich. Musisz być w stanie rozmawiać o zasadach projektowania, a także potrafić argumentować swoje decyzje projektowe.

Checklista przed rozmową. Pamiętaj o tych krokach

Przychodząc na rozmowę, dowiedz się kim jest twój potencjalny pracodawca oraz jakie ma potrzeby. Możesz podejść do tego podobnie jak do badania potrzeb użytkownika w projektowaniu doświadczeń. Zastanów się nad pytaniami, które zechcesz zadać w trakcie rozmowy, ale też postaraj się prowadzić ją tak, aby odpowiadać na potrzeby firmy reprezentowanej przez rekrutera. Przećwicz tę sytuację z zaufaną osobą.

W przygotowaniu pomoże ci poniższa checklista:

  • Zrób research na temat firmy i jej kultury. Spróbuj dowiedzieć się, jaki panuje tam styl komunikacji;
  • Przypomnij sobie opis stanowiska, na które aplikowałeś, dzięki temu na bieżąco łatwiej odniesiesz się do informacji od rekrutera;
  • Przygotuj zestawienie najbardziej istotnych informacji na swój temat: mocne strony, dotychczasowe doświadczenie, dodatkowe inicjatywy;
  • Przedstaw swoje umiejętności i doświadczenie tak, aby mieć na uwadze cele stanowiska, na które aplikujesz;
  • Przeprowadź próbne rozmowy z przyjaciółmi lub rodzeństwem;
  • Sporządź listę pytań do rekrutera. Podczas rozmowy stres może sprawić, że zapomnisz o rzeczach, których chcesz się dowiedzieć.

Rozmowa rekrutacyjna to okazja do zaprezentowania kompetencji miękkich

Oprócz pokazania swoich umiejętności technicznych i kreatywności, bardzo ważne jest, aby wykazać się również kompetencjami miękkimi. Komunikatywność, zdolność do pracy w zespole i umiejętność przyjmowania krytyki to cechy, które są bardzo poszukiwane na stanowisku UI/UX Designera. Twoja codzienna praca będzie polegała na bieżącym kontakcie z różnymi członkami zespołu. Możliwe, że będziesz mieć również kontakt z klientem lub innymi interesariuszami.

Z dobrze przygotowaną prezentacją, strategią i pewnością siebie masz szansę przekonać pracodawcę, że warto cię zatrudnić. Ostatecznie najważniejsze jest, aby być autentycznym i trzymać się swojego stylu, jednocześnie dostosowując się do kultury i potrzeb firmy. Na koniec przygotowań zrób research na temat aktualnych wynagrodzeń, a także bądź na bieżąco z nowościami z branży IT i wejdź na EnterTheCode.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gra.pl Gra.pl