Jak mObywatel przyda się podczas głosowania w wyborach samorządowych 2024? Oto funkcje, które ułatwią życie wyborcy

Kacper Derwisz
Zobacz, jak aplikacja mObywatel może się przydać podczas nadchodzących wyborów samorządowych.
Zobacz, jak aplikacja mObywatel może się przydać podczas nadchodzących wyborów samorządowych. gov.pl
Wybory samorządowe 2024 już wkrótce, jednak niektórzy mogą nie wiedzieć, w którym miejscu znajduje się ich lokal wyborczy albo jakie dokumenty można przedstawić w komisji. Dzięki nowoczesnej technologii proces głosowania można sobie znacznie ułatwić. Zobacz, dlaczego warto mieć aplikację mObywatel w swoim telefonie przed i w trakcie głosowania, czyli w jaki sposób pomoże ona w trakcie wyborów samorządowych.

Spis treści

Aplikacja mObywatel i jej podstawowe funkcje

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel, który powinien mieć zainstalowany na swoim telefonie każdy obywatel Polski. Program oferuje większość najważniejszych dokumentów w formie cyfrowej oraz umożliwia załatwienie niektórych spraw urzędowych, ale nie tylko. Wśród modułów zawartych w mObywatelu wyróżniamy m.in.:

  • mDowód, czyli cyfrowy dowód osobisty;
  • mLegitymacja szkolna/studencka oraz emeryta/rencisty;
  • czy mPrawo jazdy i wykaz otrzymanych punktów karnych.

Ministerstwo Cyfryzacji bardzo dynamicznie rozwija swój produkt, dzięki czemu niedawno do apki trafiła np. możliwość zapłacenia za wywóz śmieci oraz wprowadzono Karty Mieszkańca.

Od 14 lipca 2023 roku mDowód jest traktowany na równi z plastikowym, co zostało mocno zaznaczone, wypuszczając aplikację mObywatel 2.0. Wraz z tą wersją pojawiło się także wiele rzeczy, które mogą pomóc podczas głosowania w wyborach.

Funkcje w mObywatel na wybory samorządowe 2024

Nie każdy wie o tym, że mObywatel ma w sobie kilka funkcji, które mogą przydać się podczas wyborów, w tym tych samorządowych, które odbędą się już 4 kwietnia 2024 roku. Wśród nich wyróżniamy:

  • mDowód – od 14 lipca 2023 roku mDowód jest traktowany na równi z tym plastikowym. Dzięki czemu można go stosować w różnych instytucjach zamiast fizycznej karty z wizerunkiem. Obowiązuje on również podczas wyborów i żadna komisja nie może odmówić wylegitymowania wyborcy z pomocą mDowodu.
  • Moduł Wybory – dzięki niemu można sprawdzić, gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy oraz upewnić się, że nasze dane osobowe zawarte w systemie są poprawne. Sprawdzić można również, jakie są numery okręgów, do których należymy. Informacje te mogą być bardzo przydatne w świetle nadchodzących wyborów samorządowych.
Funkcja Wybory w aplikacji mObywatel
Specjalna funkcja pozwala uzupełnić informacje na temat swoich praw wyborczych. Kacper Derwisz / Polska Press / gov.pl

Aplikacja mObywatel może także przydać się w momencie, gdy chcemy dotrzeć do naszego lokalu wyborczego, a jesteśmy od niego daleko. Dzięki zawartym w apce legitymacjom możemy korzystać ze zniżek na komunikację miejską, a nawet sprawdzić, czy autobus, którym jedziemy, ma ważny przegląd, by poczuć się bezpieczniej.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl