Jak Polacy korzystają ze smartfonów w trakcie urlopu? Zaskakujące wyniki badań i przestroga, przed niebezpieczeństwem

Anita Persona
Anita Persona
Jak Polacy korzystają ze smartfonów w trakcie urlopu? Różnie.
Jak Polacy korzystają ze smartfonów w trakcie urlopu? Różnie. Bruno Gomiero/Unsplash
Najnowsze badania dostarczyły informacji na temat tego, jak Polacy korzystają ze smartfonów w trakcie urlopu i wakacji. Niektóre wyniki są oczywiste, inne zaś całkiem mocno zaskakują. Co ciekawe, przerwa urlopowa bywa niebezpieczna dla naszych urządzeń i kieszeni. Dlaczego? Sprawdźcie.

Spis treści

Choć systematycznie prowadzone są różnego rodzaju badania dotyczące korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, to najnowsze jest wyjątkowo ciekawe. Digital Care postanowiło bowiem sprawdzić konkretnie stosunek polskich użytkowników do telefonów komórkowych, w tym też służbowych, podczas urlopów, co jest zdecydowanie tematem na czasie. Wyniki w kilku przypadkach można uznać za zaskakujące, ale po kolei.

Korzystanie ze smartfona podczas wakacji

Jeśli się zastanowić nad zagadnieniem korzystania z telefonów komórkowych w trakcie wakacji i urlopu, to teoretycznie możliwości są dwie. Pierwsza jest taka, że użytkujemy nasze urządzenia w mniejszym stopniu, ponieważ odchodzą zagadnienia stricte służbowe i ludzie mogą chcieć odseparować się, aby odpocząć.

Z drugiej jednak strony smartfony to obecnie nie tylko narzędzia do komunikacji, ale swoiste centra zarządzania, pełniące m.in. funkcje rozrywkowe. To z kole może być przesłanką, że mając w trakcie czasu wolnego więcej możliwości do relaksu, właśnie w celach rozrywkowych możemy ze wzmożoną intensywnością korzystać z naszych urządzeń. Jak jest jednak w rzeczywistości? To wyjaśnia właśnie najnowsze badanie Digital Care, przeprowadzone miedzy 13-15 lipca 2023 roku na grupie 500 polskich użytkowników w wieku 18-64 lata. Co ważne, grupa ta była zróżnicowana pod względem wieku, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania.

Para robiąca zdjęcie smartfonem nad jeziorem
Smartfon na wakacjach może się przydać, jeśli do korzystania z niego podchodzimy rozsądnie. Duri from Mocup/Unsplash

Według wyników około 96% ankietowanych przyznało się do korzystania ze smartfona w trakcie urlopu, jednak aż 44% z nich stwierdziło, że w tym czasie korzysta ze smartfona tak samo, jak na co dzień. Do wzmożonego użytkowania przyznało się zaledwie 12 procent tego grona, a 43% wykorzystuje urządzenie podczas wakacji przez krótszy czas niż zwykle.

Z jakich aplikacji Polacy korzystają przed urlopem?

Najnowsze badanie wykazało także, że już podczas przygotowań do czasu wolego i zaplanowanych na ten okres wyjazdów chętnie korzystamy z aplikacji mobilnych. Standardowo popularnością wśród ponad 55% osób cieszą się różnego rodzaju social media, ale spora ilość badanych przyznała się także do użytkowania:

  • Aplikacji do rezerwacji noclegów (41%)
  • Aplikacje do planowania podróży oraz wyszukiwania atrakcji (37%)
  • Aplikacje płatnicze, wymiany walut (37%)
  • Aplikacje do rezerwacji środków transportu (27%)

Największą popularnością przed wakacjami cieszą się jednak aplikacje pogodowe, z których pomocy przed wyjazdem korzysta aż 73% badanych.

Aplikacje mobilne podczas wakacji

Skoro już o przygotowaniach była mowa, to kolejną kwestią jest użytkowanie smartfona podczas trwania samego urlopu. W jego trakcie również chętnie korzystamy z aplikacji mobilnych i tu także social media nie narzekają na brak zainteresowania. Co ciekawe, spośród 64% osób przyznających się do ich stosowania, zdecydowaną większość stanowią kobiety. Wśród nich bowiem ilość użytkowniczek wynosi 72%, podczas gdy wśród mężczyzn to zaledwie około połowa (54%).

Porównywalnym, choć o 5% większym zainteresowaniem w trakcie wakacji cieszą się też komunikatory, typu WhatsApp czy Messenger (69%). Z jakich jeszcze aplikacji korzystamy podczas urlopu? Są to głównie:

  • Mapy (65%)
  • Aplikacje płatnicze\wymiany walut (34%)
  • Aplikacje do planowania podróży oraz wyszukiwania atrakcji (27%)
  • Aplikacje do grania (22%)
  • Aplikacje do przerabiania zdjęć i wideo (21%)
  • Translatory (21%)
  • Platformy streamingowe (18%)
  • Aplikacje do ćwiczeń\mierzenia aktywności fizycznej (14%)

Jednocześnie 44% biorących udział w badaniu przyznaje, że w trakcie urlopu stara się graniczyć czas korzystania z aplikacji mobilnych i wśród najczęściej wymienianych są właśnie social media (58%), a także aplikacje do grania (41%) oraz komunikatory (32%).

Czy korzystamy z telefonów służbowych podczas wakacji?

Ciekawym zagadnieniem, poruszonym w ramach najnowszego badania, jest korzystanie podczas wakacji z telefonu w celach służbowych. Na szczęście, aż 76% ankietowanych tego nie robi, a jedynie 24% przyznaje się to tego niezbyt zdrowego postępowania. Wszak urlop jest po to, aby odpocząć od codziennych obowiązków, w tym także zawodowych.

Osoba robiąca zdjęcie na plaży
Polacy chętnie korzystają w trakcie urlopu ze smartfonów, ale trzeba przy tym uważać na same urzadzenia. Linda Xu/Unsplash

Urlop jest groźny dla naszego smartfona

Choć może to brzmieć nieco dziwnie, to okres urlopowy może wpływać niekorzystanie na nasze smartfony i nie chodzi o samo korzystanie z nich w konkretnych celach. Wszystko natomiast przez to, że w trakcie wyjazdów i rozrywek wakacyjnych bardzo wzrasta prawdopodobieństwo uszkodzenia naszych smartfonów, o czym świadczy wzmożony ruch w serwisach zajmujących się naprawą smartfonów.

„Choć wyniki pokazują, że na wakacjach staramy się odpoczywać od telefonów, to nadal jest to czas wzmożonych napraw w serwisach. Z naszych doświadczeń wynika, że najwięcej zgłoszeń otrzymujemy w okresie letnim. W lipcu i sierpniu o 33% rośnie ryzyko zalania smartfona wodą, a o 11% zwiększa się szansa na uszkodzenie mechaniczne. W tym okresie często otrzymujemy urządzenia, których mikrofony są zanieczyszczone piaskiem, co wynika z niewłaściwego zabezpieczenia podczas korzystania z telefonu na plaży. Otrzymujemy także sprzęt, który został przypadkowo poddany praniu w pralce lub uległ uszkodzeniu po upadku z dużej wysokości. Mimo kilkunastu lat doświadczeń Digital Care, powody zgłoszeń nadal potrafią nas zaskoczyć” – tłumaczy Anna Kozłowska-Pietraszko, Corporate Communication Director, Digital Care.

Jak więc widać, na smartfony w kontekście urlopu trzeba patrzeć pod różnym kątem. Z jednej strony zdecydowanie niepolecane korzystanie jest z nich w celach służbowych, a i ograniczenie ich codziennego użytkowania nie zaszkodzi, co zresztą robi część polskich użytkowników. Jednocześnie aplikacje mobilne mogą stanowić cenne źródło informacji oraz pomoc zarówno podczas przygotowań do wakacji, jak i w ich trakcie. Należy jednak przy tym mieć na uwadze bezpieczeństwo naszych urządzeń, aby podczas zabawy ich nie uszkodzić, psując sobie urlopowy odpoczynek zbędnymi naprawami.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Problem z radioteleskopem UMK - coraz większe zakłócenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl