Jak poznać, że ktoś kradnie Wi-Fi i odciąć go od sieci? Pozbądź się niechcianych użytkowników twojego internetu

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak pozbyć się intruzów.
Zobacz, jak pozbyć się intruzów. scanrail / gettyimages
Każdy współczesny dom, który jest wypełniony nowoczesną technologią posiada lokalną sieć bezprzewodową, zwaną Wi-Fi. Największą zaletą tego rozwiązania jest wygoda użytkowania i stosunkowo duży obszar działania. Często jednak sygnał Wi-Fi jest na tyle mocny, że jego istnienie jest widoczne dla innych mieszkańców okolicy. Czasem w jakiś sposób dostają się oni do naszej sieci i czerpią z niej bez uzgodnienia tego z nami. Zobacz, jak to rozpoznać i jak odciąć taką osobę od sieci.

Spis treści

Czym jest Wi-Fi?

Wi-Fi (ang. wireless fidelity - zgodność bezprzewodowa) to zestaw standardów używanych w bezprzewodowych sieciach komputerowych. Taka technologia używana jest przede wszystkim do budowania lokalnych sieci operujących na krótkich dystansach. Wi-Fi jest cały czas rozwijane przez organizację o nazwie Wi-Fi Alliance. Dużą zaletą jest jego kompatybilność wsteczna, co oznacza, że każde urządzenie zawierające symbol Wi-Fi jest kompatybilne z innymi, podobnymi sobie sprzętami.

Wi-Fi w domu

Słowo "Wi-Fi"' głównie kojarzy się z bezprzewodowym internetem, który mamy w swoich domach, w przestrzeni publicznej czy hotelach. W ten standard wyposażone jest każde nowoczesne urządzenie elektroniczne "smart", od telefonów, komputerów po telewizory i konsole do gier. Coraz częściej w łączność z siecią bez użycia kabli wyposażone są artykuły gospodarstwa domowego, takie jak:

  • lodówki,
  • pralki,
  • czy odkurzacze.

Jak sprawdzić, czy ktoś kradnie nasze Wi-Fi i odłączyć go od sieci?

Ważnym objawem kradzieży sieci może być nagły spadek prędkości internetu. Jeśli strony ładują się zdecydowanie wolniej niż zwykle, warto sprawdzić, czy nieznane urządzenia nie korzystają z naszego łącza. Jest kilka narzędzi do sprawdzenia, czy ktoś niechciany korzysta z naszej sieci domowej i zablokowania mu dostępu:

  • aplikacja od dostawcy internetu - większość dużych dostawców internetowych udostępnia aplikacje mobilne, które pozwalają w szybki sposób spojrzeć na listę obecnie podłączonych do Wi-Fi urządzeń oraz w łatwy sposób zablokować intruzom możliwość ponownego podłączenia. Taką aplikacją jest np. "Mój Funbox", jeśli posiadacie światłowód od Orange, lub "Huawei HiLink", jeśli korzystacie z mobilnego routera firmy Huawei;
  • interfejs routera - Mniejsi dostawcy, np. lokalna kablówka niestety nie dostarcza takich aplikacji swoim klientom. W takim przypadku należy zalogować się do interfejsu routera. W tym celu należy spojrzeć na naklejkę znajdującą się na routerze. Znajdziemy tam adres, który należy wpisać w przeglądarce internetowej w pasku adresu. Zazwyczaj jest to "192.168.0.1" lub "192.168.1.1". Następnie należy zalogować się do interfejsu loginem i hasłem znajdującym się na tej samej naklejce. W ten sposób otrzymasz dostęp do różnych ustawień, ale również do informacji dotyczących podłączonych do urządzenia sprzętów. Choć interfejsy różnią się od siebie w zależności od modelu, w łatwy sposób zablokujesz dostęp niepożądanym gościom;
  • zmiana hasła do Wi-Fi - Jeśli jednak problem nadal występuje, lub nie potrafisz rozpoznać, które z urządzeń na liście należą do ciebie, a które do intruzów, możesz po prostu zmienić hasło do Wi-Fi. Zrobisz to zarówno z poziomu aplikacji od dostawcy internetu oraz w interfejsie routera. Po zmianie wszystkie wcześniej podłączone sprzęty utracą połączenie, więc będziesz musiał wprowadzić nowe hasło w każdym swoim urządzeniu. Jednak w prosty sposób pozbędziesz się niechcianych użytkowników sieci.

    Należy jednak pamiętać, aby ustawić silne hasło, by zapobiec ponownemu odgadnięciu go przez osoby niepożądane. Warto też wybrać jak najsilniejszy protokół zabezpieczeń, symbolizowany przez nazwę "WPA3" lub "WPA2". Jeśli router nie obsługuje co najmniej WPA2, zdecydowanie warto uaktualnić sprzęt do nowszego modelu.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - prawdziwe studio VR w Warszawie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl