Jak wejść do BIOS-u na komputerze? Uniwersalne sposoby dla wszystkich komputerów PC i laptopów

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz proste i uniwersalne sposoby na uruchomienie BIOS-u na dowolnym komputerze.
Zobacz proste i uniwersalne sposoby na uruchomienie BIOS-u na dowolnym komputerze. Marta Branco / Pexels
Ustawienia komputera to nie tylko ładne, wygodne opcje i suwaki w Panelu Sterowania. Czysto sprzętowe preferencje znajdują się w dostępnym na każdym komputerze systemie BIOS. Wejście do BIOS-u komputera jest bardzo proste i zostało z grubsza ujednolicone pomiędzy pecetami na przestrzeni ostatnich lat. Uzyskując dostęp do tego menu, należy pamiętać jednak, że zmiany tam wprowadzone mogą mieć wpływ na działanie sprzętu. Sprawdź, jak wejść do BIOS-u.

Spis treści

BIOS – co to jest?

BIOS (ang. Basic Input/Output System) to program znajdujący się w pamięci stałej komputera, który odpowiada za:

  • podstawowe operacje wejścia/wyjścia,
  • komunikację pomiędzy komponentami i systemem operacyjnym
  • oraz konfigurację sprzętu.

Umieszczony jest na pojedynczym czipie znajdującym się na płycie głównej. Zapisane na nim są również takie parametry jak czas i data oraz informacje dotyczące wszystkich części komputera. Za pomocą wbudowanego w BIOS interfejsu można zmieniać przeróżne ustawienia urządzenia oraz przeprowadzać tzw. overclocking, czyli podkręcanie wydajności układów.

BIOS lub zastępujący go coraz częściej system UEFI są często postrzegane przez osoby w mniejszym stopniu znające się na komputerach jako tajemne miejsce, w którym przechowywane są niedostępne dla zwykłego śmiertelnika ustawienia. Jest to po części prawda, gdyż do BIOS-u powinni wchodzić jedynie zaawansowani użytkownicy komputerów. Wejście do BIOS-u może się różnić w zależności od marki i modelu urządzenia, dlatego warto znać kilka uniwersalnych metod, które działają na większości sprzętów.

Jak wejść do BIOS-u?

By włączyć BIOS (lub BIOS UEFI na nowszych sprzętach), a dokładniej uzyskać dostęp do jego interfejsu, najczęściej wystarczy wcisnąć lub przytrzymać odpowiedni klawisz. Może to być jeden z trzech:

  • F2,
  • F10
  • lub Delete.

Trzeba to zrobić natychmiast po uruchomieniu komputera przyciskiem zasilania. Informacja o odpowiednim przycisku do uruchomienia BIOS-u na danym komputerze powinna wyświetlić się na ekranie zaraz po włączeniu go. Dotyczy to zarówno PC stacjonarnych, jak i laptopów czy tzw. AIO (ang. All In One).

BIOS po lewej, UEFI po prawej. Systemy różnią się nie tylko wyglądem, ale też niektórymi funkcjonalnościami.
BIOS po lewej, UEFI po prawej. Systemy różnią się nie tylko wyglądem, ale też niektórymi funkcjonalnościami. Asus / CC

Wyjątkami mogą być niektóre laptopy, które, aby wejść do BIOS-u, wymagają uruchomienia komputera za pomocą specjalnego, niewielkiego przycisku na boku obudowy. Rozwiązanie to można spotkać przede wszystkim w ultrabookach Lenovo. Należy wtedy wyłączyć komputer i włączyć go tym alternatywnym guziczkiem.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl