Dominującą platformą jest komputer (92 proc.). Na drugim miejscu jest komórka/tablet (50 proc.), a na trzecim konsola stacjonarna (36 proc.).
Średni czas grania to 21 godzin tygodniowo. Większość - 78 proc. - gra codziennie lub prawie codziennie.
W co gramy?
Na pierwszym miejscu są strzelanki (66 proc.), potem gry RPG (65 proc.) i gry akcji (53 proc.).
A jak wygląda lista najpopularniejszych tytułów/serii?
A tak:
- League of Legends (22 proc.)
- Counter Strike (17 proc.)
- Battlefield, Wiedźmin (po 11 porc.)
- Assassin's Creed, FIFA, Grabd Theft Auto i The elder Scrolls V: Skyrim (10 proc.)
- World of Warcraft (8 proc.)
- Diablo (7 proc.)
- Call of Duty, Gothic, Mass Effect (6 proc.)
- Fallout, world of Tanks (5 proc.)
Kobiety chętniej niż mężczyźni wybierają gry przygodowe, zręcznościowe, logiczne i muzyczne. Wśród graczek drugą ulubioną grą po LoL jest seria Assassin's Creed. Potem Wiedźmin i Diablo.
Znaczenie ma też wiek. Wśród fanów Fallouta najliczniejsza grupa to gracze 30+. W LoL: do 15 roku życia.
W przypadku Diablo najliczniejsza grupa to 30+, a w przypadku na przykład World of Warcraft: 25-29.
Kto gra?
Polski gracz to zazwyczaj młody (20-24 lata) -mężczyzna z dużego miasta. Gracze zwykle są stanu wolnego i aktualnie uczą się lub studiują (71 proc. odpowiedzi). czy granie wpływa na naukę? Nie, bo średnia ich ocen kształtuje się na poziomie 4.0.
Mało tego: sami gracze uważają, że gry maja pozytywny wpływ na naukę. Przede wszystkim pomagają w nauce języków obcych (aż 98 proc. graczy zna język angielski, a tylko 1 proc. deklaruje brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego), ale również poprawiają relacje z kolegami ze szkoły oraz mają pozytywny wpływ na zapamiętywanie materiału. Tylko 11 proc. graczy stwierdziło, ze ma gorsze oceny.
Jedna trzecia osób, które wypełniły kwestionariusz pracuje zawodowo. W rubryce zawód najczęściej pojawiał się pracownik biurowy, pracownik administracji, specjalista lub menadżer średniego szczebla. A blisko połowa zarabia miesięcznie ponad 2400 zł netto.
Z badania wynika, że gracze częściej uczestniczą w kulturze niż ogół Polaków. 72 proc. graczy przeczytało w ubiegłym roku książkę dla przyjemności. To o 13 punktów procentowych więcej niż wśród ogółu Polaków przebadanych przez CBOS w ramach badania "Aktywności i doświadczenia Polaków w 2013 r.". Gracze często zaglądają też do kina - różnica w stosunku do ogółu mieszkańców Polski jest największa i wynosi aż 38 punktów procentowych.
Granie nie oznacza także osłabienia relacji z przyjaciółmi, których gracze mają więcej, niż ogół Polaków (średnia dla gracza to 8,9, a dla przeciętnego Polaka: 6,4).
Badanie #jestemgraczem zrealizował IPSOS na zlecenie SAPPHIRE Technology. Kompletny raport znajdziecie na stronie jestemgraczem.com
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?