Spis treści
Technologia w dniu dzisiejszym nie jest dla nas już niczym nowy. Już dawno przestało nas dziwić nawet, że w ramach małego „pudełka” noszonego w kieszeni czy torebce, mamy nieustanny dostęp co niemal całej wiedzy ludzkości. To jednak oczywiście jedno z wielu zastosowań współczesnych smartfonów, wespół z funkcjami rozrywkowymi i mediami społecznościowymi.
Niemniej, obecnie pewne określenia, firmy i pojęcia są nam już doskonale znane. Co więcej, wśród szczególnie młodych ludzi wiedza ta jest bardziej nawet ugruntowana, niż wiedza powszechna. Nie jest to może pozytywne zjawisko, ale nie o tym teraz. Grunt w tym, że każdy niemal użytkownik smartfona, a jest to spora część ludzi na świecie, doskonale wie, czym są systemy operacyjne.
iOS i Android to potęga, ale nie osamotniona
W największym uproszczeniu mobilne systemy operacyjne odpowiadają za funkcjonowanie posiadanych przez nas urządzeń przenośnych. To oprogramowanie wbudowane jest domyślnie w poszczególne, określone sprzęty i marki. Przykładowo, urządzenia marki Apple działają domyślnie na dedykowanym systemie iOS. Większość pozostałych natomiast smartfonów (i nie tylko) funkcjonuje w oparciu o system Android.

Według oficjalnych statystyk na 2022 rok Android ma prawie 70% udziałów w rynku mobilnych urządzeń w kwestii oprogramowania, natomiast iOS ponad 25%. Oznacza to, że łącznie te systemy operacyjne zaimplementowane są w około 95% urządzeń mobilnych. Co więc z pozostałymi 5 procentami?
System operacyjny KaiOS
Jak łatwo się domyślić po wcześniej przedstawionych danych, Android i iOS to nie jedynie mobilne systemy operacyjne. Choć pozostałe 5% nie robi pozornie wrażenia, to na popularności coraz bardziej zyskuje najpopularniejsze z pozostałych oprogramowań, którym jest system KaiOS. Obecnie obsługuje go już ponad 100 mln urządzeń. Dlaczego mało o nim powszechnie wiadomo?
Cóż, system operacyjny KaiOS należy do firmy technologicznej z Hong Kongu. Jak więc łatwo się domyślić, korzystają z niego głównie osoby zamieszkujące Azję i użytkujące tamtejsze urządzenia, przy tym najczęściej te z niższych półek cenowych, choć nie tylko. Oprogramowanie ma sporo zalet, m.in. dotyczących wydajności obsługiwanych przez niego urządzeń. Oprogramowanie ma między innymi:
- własny sklep KaiOS Store,
- dedykowane aplikacje
- oraz jest kompatybilny z asystentem Google.

W ostatnich latach na rynku światowym smartfonów, także w Polsce, obserwowane jest natomiast wzmożone zainteresowanie azjatyckimi markami smartfonów, jak choćby Realme, OPPO czy Redmi. Nie wykluczone więc, że w następnych latach dotrą do nas urządzenia oparte na systemie KaiOS i tym samym zyska on na popularności. Czy tak będzie w istocie? Na odpowiedź należy poczekać, jednak warto na przyszłość wiedzieć, czym jest KaiOS.
Sprawdź też:
Strefa Biznesu: Polskie firmy muszą być bardziej innowacyjne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?