Klocki LEGO - na czym polega ich sukces i fenomen?

Daniel Świerżewski
Klocki LEGO kochają ludzie w każdym wieku
Klocki LEGO kochają ludzie w każdym wieku
Klocki LEGO to marka absolutnie kultowa. Naprawdę ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć osobę, która nie bawiła się tymi klockami i nie wie czym są. Na czym polega ich fenomen? Dlaczego to właśnie one zyskały taką popularność i rozwijają wyobraźnię dzieci i dorosłych na całym świecie już od kilku dekad?

Krótka historia LEGO

Początki LEGO sięgają 1932 roku. To właśnie wtedy Ole Kirk Christiansen założył w Billund w Danii fabrykę produkującą m.in. drewniane klocki. Dwa lata później przyjęła nowa nazwę LEGO. Słowo to pochodzi od wyrazów "leg” i "godt", a oznaczają one „baw się dobrze".

Pora coś zbudować!

Materiały promocyjne partnera

Gama produkowanych przez zakład zabawek stale się rozszerzała. Drewno powoli było wypierane przez tworzywa sztuczne, a w 1949 roku z linii produkcyjnych zjechał pierwszy zestaw klocków, które cały czas były udoskonalane, aż wreszcie osiągnęły wygląd taki, jaki znają i uwielbiają miliony ludzi na cały świecie.

Na czym polega fenomen LEGO?

Dlaczego to właśnie LEGO zyskały taką popularność? Czemu to akurat te klocki stanowią dziś, według szacunków, około 70 procent rynku? Ich główna zaleta to chyba przede wszystkim prostota w budowaniu, która pozwala stworzyć z nich niemal wszystko. Już kilkuletnie dzieci są w stanie usiąść i zbudować z nich domek czy wieżę, a to przecież dopiero wierzchołek góry lodowej tego, w co można zamienić te kolorowe klocki. LEGO mają też unikatowy, opatentowany zresztą, sposób łączenia. Sprawia on, że powstałe budowle są trwałe, a klocki dobrze się siebie trzymają w przeciwieństwie do chociażby klocków wykonanych z drewna.

Fenomen klocków LEGO jest tak ogromny, że bawić się nimi uwielbiają ludzie w każdym wieku. Zarówno małe dzieci, jak i osoby już dorosłe i w podeszłym wieku, mogą znaleźć przeznaczone dla siebie zestawy, które dadzą im niewiarygodną frajdę i możliwość zbudowania niezwykłego pojazdu, zamku lub innej konstrukcji.

Układanie klocków LEGO ze swoim dzieckiem to idealny sposób nie tylko na spędzenie razem czasu. To także świetna metoda na rozbudzanie w maluchu wyobraźni, kreatywności i zdolności manualnych. Można nad nimi przesiedzieć wiele godzin samemu lub w towarzystwie najbliższych.

Zestawy LEGO

Oprócz „luźnych” klocków, które podczas układania wymagają ogromnej wyobraźni i kreatywności, istnieją także gotowe zestawy, który pozwalają skonstruować konkretny obiekt. Przez te wszystkie lata powstały setki jak nie tysiące różnych zestawów, od tych mniej skomplikowanych, do naprawdę potężnych, liczących tysiące klocków. Wiele z nich pozwala przenieść się do ulubionego uniwersum. Wśród klocków LEGO odnajdą się bowiem fani m.in.:

  • Gwiezdnych Wojen
  • Harry’ego Pottera
  • Batmana
  • Disney’a

Możliwość zbudowania z klocków LEGO Gwiazdy Śmierci, Hogwartu czy jaskini Człowieka Nietoperza to dla wielu osób spełnienie dziecięcych marzeń. Wszelkie zestawy można rozbudowywać o kolejne i tym samym jeszcze bardziej zagłębiać się w ulubiony świat tworząc własne historie i przygody.

Klocki dla każdego

Materiały promocyjne partnera

Oprócz tego istnieją zestawy pozwalające skonstruować np. stadion piłkarski, najbardziej znane budynki świata (chociażby Wieżę Eiffla czy Biały Dom) aż po łazik marsjański. Tego typu budowle naprawdę cieszą oko ustawione na półce.

Cena LEGO – ile kosztują zestawy?

Kwestia cen klocków LEGO to tak naprawdę temat-rzeka. Rodzajów i rozmiarów zestawów jest tyle, że ceny wahają się od kilkunastu złotych do nawet kilku tysięcy. Tyle potrafią kosztować np. zestawy związane z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Za Sokoła Millennium czy Niszczyciela Imperium trzeba zapłacić powyżej 3000 zł. To już jest zabawa dla prawdziwych maniaków składania LEGO, których stać na tego typu wydatek i którzy mają masę cierpliwości. Największe zestawy bowiem, to kilka tysięcy malutkich elementów. Nawet z dokładną instrukcją stanowią one wyzwanie dla wytrawnych składaczy klocków.

Jak najbardziej można jednak poszukać czegoś z niższej półki cenowej i za kilkaset złotych dostać naprawdę porządny zestaw, który zapewni masę frajdy i satysfakcji. Najmniejsze pudełka zawierające np. jednego ludzika i pojazd to już wydatek raptem kilkudziesięciu złotych. Mogą one stanowić dobry początek przygody ze składaniem klocków LEGO i przetarcie przed dużo bardziej skomplikowanymi konstrukcjami.

Klocki, które rozwijają wyobraźnię

Materiały promocyjne partnera

Obecnie LEGO to już nie tylko klocki

LEGO już dawno przestało kojarzyć się tylko i wyłącznie z klockami. To marka sama w sobie, a w sklepach można kupić ubrania, kubki, breloczki i całe mnóstwo innych gadżetów związanych ze światem małych żółtych ludzików. Pozwala to miłośnikom klocków LEGO na każdym niemal kroku wyrażać swoją pasję.

Świat klocków LEGO rozrósł się do tych rozmiarów, że zaczęły powstawać pełnometrażowe filmy wyświetlane w kinach. Najbardziej znane tytuły to zdecydowanie „LEGO przygoda” i „LEGO przygoda 2” oraz produkcje ze świata Ninjago. W 2017 roku powstała nawet klockowa adaptacja przygód Batmana. I myli się ten, kto uważa te filmy za produkcje dla dzieci. Podczas seansu doskonale bawią się ludzie w każdym wieku.

Oprócz filmów, powstaje coraz więcej gier video osadzonych w świecie LEGO. Najczęściej tego typu produkcje powstają w oparciu o popularne licencje. I tak gry LEGO mogą nas przenieść do świata Harry’ego Pottera, Gwiezdnych Wojen, Marvela, DC czy Jurassic Park. Zazwyczaj są to gry adresowane do młodszych odbiorców. Oznaczone są znakiem PEGI 7 oznaczającym, że producent zaleca, aby w grę grały dzieci powyżej 7. roku życia. Na pewno jednak wiele tytułów znajduje się w biblioteczkach o wiele bardziej doświadczonych graczy. Gry LEGO dostępne są na komputerach PC, ale można w nich zagrać także na konsolach Playstation czy XboX. Dzisiejszy świat to także gry mobilne, które można odpalić na telefonie czy tablecie. Także w tym segmencie znajdą się gry LEGO. Dzięki nim w dowolnym miejscu możemy przenieść się w świat ulubionych klocków.

Klocki dla fanów Gwiezdnych Wojen

Materiały promocyjne partnera

Gry LEGO to nie tylko świat wirtualnej rozrywki. W sklepach można znaleźć najróżniejsze gry planszowe utrzymane w klimacie popularnych klocków. Bardzo często jednym z elementów zabawy jest konstruowanie np. planszy, co już dostarcza całe mnóstwo zabawy.

Fenomen LEGO

LEGO to wspaniały i bogaty świat, który już dawno jest czymś więcej niż rozrywką w domowym zaciszu. W internecie działają prężnie funkcjonujące fora i grupy dyskusyjne, na których maniacy układania klocków LEGO mogą podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami i udzielić sobie wzajemnie cennych wskazówek.

Wszelkie wystawy związane z LEGO zawsze cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i rodziców. No i nie można zapomnieć o wspaniałym parku rozrywki jakim jest Legoland. To miejsce zbudowane całkowicie z klocków LEGO, który każdego roku odwiedzany jest przez miliony gości w każdym wieku. Sam fakt istnienia tego typu miejsca jest doskonałym przykładem tego, że LEGO to prawdziwy fenomen na skalę światową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z Mandaryną !

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl