Lenovo Yoga 730-13IKB – konwertowalny notebook 2 w 1 dla tych, którzy chcą uniwersalności

Grzegorz Lisiecki
Laptopy Lenovo z serii Yoga wybierane są przez tych użytkowników, którzy oczekują od sprzętu uniwersalności. Jednym z najważniejszych elementów tych notebooków są odpowiednie zawiasy; dzięki nim ekran obraca się w zakresie 360 stopni i z urządzenia korzystać można w wielu konfiguracjach. Taki właśnie jest Lenovo Yoga 730-13IKB. Jak laptop spisuje się na co dzień?

Na początek – Lenovo Yoga 730-13IKB to bardzo dobrze wykonany notebook. Aluminiowa obudowa jest elegancka i solidna (kolor w wersji, którą dostałem do testów to Iron Grey). Warto jednak dodać, że jedną ręką nie sposób notebooka rozłożyć. Brakuje też wyraźnego wcięcia w obudowie ułatwiającego podniesienie ekranu. Z kolei zawiasy, które czynią z Yogi 730-13IKB tak uniwersalne urządzenie sprawiają, że w trybie pracy laptopa część z ekranem poddaje się lekkim drganiom, gdy obsługujemy wyświetlacz dotykowo. Trudno uznać to jednak za wadę – gdy chcemy korzystać z Yogi jak z tabletu notebooka trzeba po prostu odpowiednio rozłożyć.

Dodajmy, że wielką zaletą Yogi 730-13IKB są niewielkie rozmiary, szczególnie dla tych, którzy korzystają z laptopa również poza domem. Urządzenie waży niespełna 1,2 kg i ma tylko ok. 14 mm grubości. Yogę można więc łatwo przenosić nawet w niewielkim plecaku. Wracając jeszcze do zawiasów (dwóch) – umożliwiają korzystanie z Yogi nie tylko jak z laptopa, ale i tabletu – urządzenie można złożyć w „namiot” czy wykorzystać część z klawiaturą jako podstawkę. Bardzo wygodne.

Ekran, klawiatura, TouchPad

Ekran w testowanym urządzeniu to dotykowy panel IPS o przekątnej 13,3 cala, rozdzielczości Full HD (w sprzedaży jest też wersja z ekranem 4K) i proporcjach 16:9, z błyszczącą powłoką, która – jak wiemy – utrudnia korzystanie z laptopa w słońcu. Jasność wyświetlacza to 300 nitów. Ekran jest responsywny, nieźle odzwierciedla kolory i ma dobre kąty widzenia. Pewne zdziwienie wzbudziła we mnie tylko nieco za duża, niezagospodarowana przestrzeń pod wyświetlaczem.

Yoga 730-13IKB ma sześciorzędową klawiaturę z dwustopniowym, białym (LED-owym) podświetleniem. Klawisze mają dobry skok, są też rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie. Klawiatura jest ergonomiczna i choć klawisze mają dość nietypowy kształt korzysta się z niej komfortowo. Niczego zarzucić nie można także gładzikowi, który jest odpowiednio czuły. Obok klawiatury i TouchPada, w odpowiednim miejscu, znajduje się czytnik linii papilarnych – także działający bardzo dobrze.

LENOVO THINKPAD E490 W POLSCE

Zestaw portów? Dwa typu C obsługujące standard Thunderbolt (jeden z nich spełnia ponadto funkcję gniazda ładowarki), tylko jeden USB 3.0, a także gniazdo audio. Nie ma, niestety, czytnika kart pamięci. Łączność zapewniają moduły Wi-Fi (ac) i Bluetooth 4.1. Yoga 730-13IKB posiada dwa głośniki JBL umieszczone przy dolnej części obudowy. Do zestawu dołączono rysik Lenovo Active Pen 2 z 4096 poziomami nacisku i trzema przyciskami. Rysik zasilany jest baterią AAAA. Jest też plastikowy uchwyt dla rysika dołączony do zestawu, który można wsunąć w port USB.

Procesor i akumulator

Lenovo wyposażyło swojego notebooka w procesor Intel Kaby Lake Refresh. To czterordzeniowy Intel Core i5-8250U o taktowaniu 1,6 GHz (maksymalne taktowanie, w trybie turbo – 3,4 GHz). Za grafikę odpowiada zintegrowany układ Intel UHD Graphics 620. Na pokładzie jest 8 GB pamięci RAM DDR4 i szybki dysk SSD o pojemności 256 GB. Dodajmy, że dyski SSD montowane w tym modelu pochodzą albo od Samsunga, albo od Toshiby. Zestaw radzi sobie bardzo dobrze podczas codziennej pracy, choć przy dużym obciążeniu zdarza się thermal throttling, skutkujący czasowym obniżeniem wydajności.

Litowo-jonowy akumulator ma pojemność 48 Wh i według producenta powinien pracować na jednym ładowaniu do 11 godzin. W praktyce to raczej maksymalnie 9 godzin i to w „trybie” pisania. Kiedy oglądamy filmy energia spada znacznie szybciej. Dołączony do zestawu zasilacz ma 65 W.

Podsumowując, Lenovo Yoga 730-13IKB to bardzo ciekawe urządzenie. Świetnie wykonane, o kompaktowych rozmiarach – sprawdzające się w mobilnej pracy, a do tego wystarczająco wydajne i uniwersalne (2 w 1). Rysik w zestawie to dodatek nie tylko dla grafików. Czas pracy akumulatora uznać można za dobry. Problemem może okazać się tylko jeden port USB 3.0 i brak slotu na kartę pamięci. Trzeba też pamiętać o tym, że Yoga 730-13IKB to nie sprzęt do grania. Cena testowanego notebooka (dostępne opcje z Intel Core i7, ekranem 4K, od 4 do 18 GB RAM, SSD: 128, 256 albo 512 GB) to ok. 4,5 tys. zł.

Lenovo Yoga 730-13IKB specyfikacja:

  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 Home
  • Procesor: Intel Core i5-8250U 1,6 GHz
  • Grafika: Intel UHD Graphics 620
  • Ekran dotykowy IPS o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości FHD (1920 x 1080)
  • Pamięć RAM: 8 GB DDR4, 2400 MHz
  • Pamięć: SSD 256 GB, PCle
  • Łączność: 2 x 2 Wi-Fi ac, Bluetooth 4.1
  • Porty: 2 x Type-C Thunderbolt, USB 3.0, gniazdo audio
  • Czujniki: akcelerometr, żyroskop, skaner odcisków palców
  • Dźwięk: głośniki JBL, Dolby Atmos (ze słuchawkami)
  • Kamera: 1 MP, 720 HD
  • Akumulator: 48 Wh, litowo-jonowy
  • Wymiary: 306,8 x 216,3 x 13,9 (krawędź przednia)/ 14,1 (krawędź tylna) mm
  • Waga: od 1,12 kg

Twitter: @G_Lisiecki

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Lenovo Yoga 730-13IKB – konwertowalny notebook 2 w 1 dla tych, którzy chcą uniwersalności - Dziennik Zachodni

Wróć na gra.pl Gra.pl