Ma dopiero 15 lat, a już został Mistrzem Polski w popularnej grze. Wywiad z nastolatkiem ze Śląska, który pokonał doświadczonych graczy

Kacper Derwisz
Oto nowy Mistrz Polski w Teamfight Tactics.
Oto nowy Mistrz Polski w Teamfight Tactics. Jakub Stańdo
Wirtualne zmagania w popularnych grach wieloosobowych zyskały w ostatnich latach sporą popularność. E-sport to coraz większy biznes, dzięki czemu powstają kolejne ligi pozwalające na wyłonienie najlepszych zawodników - wśród nich również te lokalne. Polscy zawodnicy świetnie sobie radzą na międzynarodowej scenie e-sportowej, jednak dziś skupimy się na naszym podwórku. Zapraszamy na rozmowę z Jakubem Warzechą, zdobywcą tytułu Mistrza Polski w TFT, popularnego trybu w League of Legends.

Spis treści

TFT, czyli Teamfight Tactics

Firma Riot Games słynie głownie z League of Legends, czyli jednej z najpopularniejszych gier wieloosobowych na świecie. W ostatnich latach studio poszerzyło jednak swoje portfolio, wydając kilka innych, nieco mniej popularnych pozycji. Jedną z nich jest strategiczna gra multiplayer, opierająca się na postaciach z uniwersum LoL-a. Nazywa się ona Teamfight Tactics i określana jest w skrócie jako TFT.

"Szachy", jak popularnie określa się TFT, polegają na rozstawianiu pionków reprezentowanych przez postacie znane z League of Legends. Każda figura ma specjalne umiejętności oraz należy do pewnych frakcji. Kluczem do zwycięstwa jest odpowiednie łączenie figur w taki sposób, aby reprezentowały (o ile to możliwe) tę samą frakcję, co nie jest takie proste, jak się wydaje - w grze dużą rolę odgrywa czynnik losowy.

Po odpowiednim rozstawieniu pionków co turę odbywa się automatycznie walka między dwoma losowymi graczami. Osoba, która wygrywa, zdobywa większą ilość złota oraz zachowuje swoje punkty życia. Przegrany traci HP i dostaje nieco mniej środków na rozwój drużyny. Wygrywa ten, kto zostanie najdłużej w grze, zgodnie z formułą "battle royale".

Mistrzostwa Polski w Teamfight Tactics

TFT wykazywało duży potencjał e-sportowy, toteż Riot Games kilka lat temu ruszyło z organizacją zawodów. W Polsce największą ligą zrzeszającą graczy Teamfight Tactics jest Ultraliga. Niedawno zakończyły się czwarte Mistrzostwa Polski, w których zwycięstwo zdobył Jakub "Kubixon" Warzecha, 15-latek z Radzionkowa w województwie śląskim. Oprócz tytułu mistrza i trofeum, Kuba zgarnął również 6 tysięcy złotych.

W związku z sukcesem Kubixona postanowiliśmy zadać mu kilka pytań na temat TFT, planów na przyszłość i gustów dotyczących gier wideo. Zapraszamy do lektury.

Rozmowa z Mistrzem Polski w TFT, Jakubem "Kubixonem" Warzechą

Kacper Derwisz, Gra.pl: Cześć! Skąd wzięła się twoja miłość do Teamfight Tactics? Czy na początku było League of Legends i zainteresowałeś się po prostu nowym trybem, czy zacząłeś grać dopiero, jak pojawiło się TFT?

Jakub "Kubixon" Warzecha: Cześć! Tak, na początku grałem w LoL-a. Później pojawił się tryb do gry DotA o nazwie autochess, w który chwilę pograłem i spodobała mi się jego koncepcja. Potem dowiedziałem się, że Riot Games również planuje wypuścić podobny tryb rozgrywki, więc kiedy został udostępniony, to zacząłem w niego grać razem z kolegami. No i tak zostało do tej pory.

A jak grałeś w LoL-a, to na jakiej linii najbardziej lubiłeś grać? Masz jakiegoś ulubionego bohatera? W League of Legends też zdobywałeś tak wysokie rangi, jak w TFT?

Nie, w LoL-a grałem tylko dla zabawy z kolegami. Najbardziej lubiłem grać w dżungli, a bohaterem, którym najlepiej mi szło był Zac.

Mówisz, że "lubiłeś", czyli nie grasz już zupełnie w zwykłego LoL-a?

Czasami zdarza mi się zagrać, ale już bardzo rzadko - stąd czas przeszły w wypowiedzi.

Wracając do TFT - jak oceniasz obecną rotację w grze? Który zestaw cech najchętniej budujesz, a który uważasz za najsilniejszy?

Aktualna, siódma rotacja nie należy do najlepszych, jeżeli chodzi o grę turniejową. Jest w niej niestety wiele elementów które premiują highroll (jedna z mechanik w grze - przyp. red.), tak, jak na przykład smoki. Ale dla zwykłych graczy wydaje się być całkiem dobra. Cechą, którą aktualnie najwięcej gram jest "Trener" i uważam ją również za najsilniejszą. Jej główną zaletą jest element skalowania i stopniowego rośnięcia w siłę aż do późnych etapów rozgrywki.

A który z poprzednich "setów" w grze wspominasz najlepiej i wydawał ci się najciekawszy?

Najciekawszymi były chyba "sety" 4 i 4,5, ponieważ "Wybrańcy" wprowadzali dużo dynamiki do gry. Rozdanie to dawało możliwość robienia szybkich zmian w składzie drużyny, jeżeli udało się szybko zdobyć mocną postać "Wybrańca". Najlepiej wspominam rotację numer 6, gdyż była ona jedną z lepszych do grania turniejowego, choć jej mechaniki często bywały zdradliwe.

Zgadzam się co do "Wybrańcow", ta rotacja też bardzo mi się podobała, choć najlepiej wspominam chyba trzeci "set". A jak na twoją karierę w e-sporcie zapatrują się twoi rodzice? Wspierają cię, czy są nastawieni sceptycznie?

Moi rodzice wspierają mnie jak tylko mogą. Wiedzą, że jest to moja pasja, więc nie mają nic przeciwko temu, że spędzam dużo czasu przed komputerem.

Nowy Mistrz Polski pochodzi z Radzionkowa w województwie śląskim.
Nowy Mistrz Polski pochodzi z Radzionkowa w województwie śląskim. Jakub Stańdo

Dobrze, że masz to szczęście, że rodzice rozumieją twoją pasję. Czy to hobby przenosi się również na innego rodzaju gry? Grywasz w coś na PC lub konsoli? Masz jakieś ulubione tytuły, może coś fabularnego dla jednej osoby?

Oczywiście zdarza mi się zagrać chociażby w LoL-a, ale też często grywam ze znajomymi w Pummel Party lub inne pozycje wieloosobowe. Nie przepadam za tytułami dla jednej osoby i raczej w nie nie grywam.

Rozumiem. W takim razie - jaki jest twój następny cel? Szykują się jakieś ważne zawody e-sportowe w najbliższym czasie?

2 września odbywa się Superbrawl, w którym biorę udział. Jest to turniej w Teamfight Tactics, w którym gra 32 najlepszych graczy z 9 regionów. Razem ze mną z Polski będą brać udział Zbrojson, Aki i Vicer.

Zmagania Kubixona we wspomnianym wyżej turnieju możecie śledzić od 2 września 2022 roku na oficjalnym kanale Twitch. Pula nagród to 6 tysięcy euro. Jakub prowadzi również swój profil na Twitterze, na który serdecznie zapraszamy.

Zobacz również:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl