Mistrz Świata w "Heroes of Might and Magic 3" pochodzi z Polski! Kim jest Marek "Szopa666" Szczepański? [WYWIAD]

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Marek "Szopa666" Szczepański - mistrz świata w Heroes of Might and Magic III.
Marek "Szopa666" Szczepański - mistrz świata w Heroes of Might and Magic III. Archiwum prywatne
W połowie stycznia 2022 roku odbyły się finały Mistrzostw Świata w Heroes of Might and Magic III. To kultowa gra strategiczna, która do dziś gromadzi wokół siebie rzeszę fanów z wielu zakątków świata. Powstała nawet duża społeczność profesjonalnych graczy, skupiająca się na pojedynkach między sobą i walce o miano najlepszego. Mistrzem Świata w Heroes of Might and Magic III został Marek Szczepański, który występuje pod pseudonimem ,,Szopa666''.

Mistrzostwa Świata w Heroes of Might and Magic III

Serwis branżowy H3.gg wraz z partnerami zorganizowali event mający na celu wyłonienie najlepszego gracza kultowego Heroes of Might and Magic III. W rozgrywkach wzięło udział blisko 1000 zawodników z całego świata. Po rozstrzygnięciu eliminacji regionalnych oraz drabinek finałowych zostało wyłonionych dwóch najlepszych graczy, którzy zmierzyli się w Wielkim Finale. Zwyciężył Polak - Marek Szczepański, podpisujący się pseudonimem Szopa666.

Kacper Derwisz, Gra.pl: Gratuluję zdobycia tytułu Mistrza Świata w Heroes 3. Przed laty sporo grałem w tę grę, z dodatkiem Shadow of Death, ale to, co widziałem na mistrzostwach świata to zupełnie inna liga. W pewnych momentach gubiłem się w tym, co dzieje się na ekranie. Gra w wydaniu esportowym aż tak różni się od podstawowej wersji sprzed lat? Jakie są największe różnice?

Marek “Szopa666” Szczepański: Bardzo dziękuję za gratulacje. “Shadow of Death” w dalszym ciągu żyje - nie powiedziałbym, że ma się dobrze, ale też ma swoje lobby online, gdzie ludzie grają. Jest tam średnio 50-100 osób online, kiedy na HotA (Horn of the Abyss, najnowszy, obecnie grany dodatek – przyp. red.) jest około 2000. HotA wprowadziła nowy zamek, czyli Cove, zbalansowała rozgrywkę, osłabiła np. nekromancję, co mocno wpłynęło na strategię pod kątem PvP (gracz przeciwko graczowi, ang. Player versus Player – przyp. red).

Mówię pod kątem PvP, bo różnica pomiędzy tym trybem a graniem “za dawnych lat”, czego również doświadczyłem, z miejsca się różni. Nie biega się jednym bohaterem i stara się zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, żeby zagrać mapę lepiej od przeciwnika. Na pewno inny jest balans, zmiany zaszły też w magii, inteligencji, logistyce, czyli takie rzeczy, które usprawniają rozgrywkę i robią ją mniej losową. Choć w dalszym ciągu losowość w grze jest obecna. HotA dodała też dużą ilość banków z wojskiem, dzięki czemu na mapie możemy rekrutować np. Cyklopy, Giganty czy Feniksy. To jest duża zmiana w porównaniu do wcześniejszych wersji.

Na ekranie walki kontrolujemy swoje jednostki podczas starć z przeciwnikiem bądź grupami na mapie.
Na ekranie walki kontrolujemy swoje jednostki podczas starć z przeciwnikiem bądź grupami na mapie. hota.acidcave.net

Nekromancja rzeczywiście była zbyt silna – wszyscy chcieli grać tym zamkiem, bo byli tam bohaterowie, którzy wskrzeszając szkielety z poległych jednostek wroga, budowali ogromne armie. W jaki sposób ta umiejętność została zbalansowana?

Nekromancja została osłabiona dokładnie o połowę, czyli połowa mniej stworów poległych w walce wskrzeszana jest jako szkielety. Na Shadow of Death, nawet nie grając zamkiem Nekropolis, ale mając bohatera z tego zamku, wybierało się go na główną postać i tak “farmiło” się szkielety. Każdy z takich bohaterów był przesadnie mocny na Shadow of Death, gdzie na HotA owszem, też można “farmić” szkielety grając innym miastem, ale nie jest to już tak efektywne.

Monitory idealne do gier w promocyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Mówiłeś, że doświadczyłeś też takiego “zwykłego” grania w Heroes 3 – czy grałeś w dzieciństwie, czy zainteresowałeś się grą niedawno, przy premierze dodatku Horn of the Abyss?

Grałem w dzieciństwie, styczność z Heroesami miałem jako kilkuletnie jeszcze dziecko w 2000 roku – to była moja pierwsza styczność z Heroesami. Zdarzyło się zarwać nocki przy tej gierce. Wiadomo, wtedy to nie wyglądało tak jak teraz - grało się jednym bohaterem i biegało nie wiadomo gdzie i nie wiadomo po co, ale starało się rozbudować miasto i po prostu spędzić miło czas i się pobawić. W PvP na poważniej gram od 4,5 roku i od tej pory staram się rozwijać i skupiać na tym, by z każdą kolejna grą być coraz lepszym, a nie tylko klikać co popadnie i gdzie popadnie.

Ile czasu dziennie spędzasz na grze?

W tym momencie Heroesy są też moim głównym źródłem utrzymania - streamuję na facebooku od 2,5 roku. Średnio wychodzi 4-5 godzin dziennie.

Uczyłeś się gry w Heroesy w obecnej formie sam, czy ktoś cię szkolił i pomagał?

Na początku Heroesy znalazłem na YouTubie, na zagranicznych kanałach. Oni nie skupiali się bezpośrednio na PvP, ale już ta gra wyglądała inaczej niż ta, którą pamiętałem, więc mnie to zainteresowało. Później znalazłem kanał Tyranuxusa – w tym momencie mojego przyjaciela. Nagrywał swoje gry, tłumacząc dokładnie krok po kroku co robi i dlaczego. To była moja inspiracja i przykład do naśladowania.

Czyli zainteresowałeś się analizami gry i postanowiłeś sam spróbować w to pójść?

Tak, dokładnie. Kiedy oglądałem jego rozgrywki, to myślałem, że nigdy nie będę w stanie mu dorównać, bo on już wtedy grał naprawdę nieźle. Jednak po wielu, wielu godzinach troszeczkę poprawiłem swoja grę i przyniosło to efekty.

Szopa666 podpisał kontrakt z Illuminar Gaming i będzie ich reprezentować w najbliższych turniejach.
Szopa666 podpisał kontrakt z Illuminar Gaming i będzie ich reprezentować w najbliższych turniejach. Illuminar Gaming

Muszę zadać to pytanie: twój ulubiony zamek i bohater?

Zamek: Nekropolis. Bohater: Galthran, jeśli jest dostępny - jego specjalizacja to szkielety i dzięki temu już na starcie jest ich więcej. Ale jeśli go nie ma to Thanth, bo z kolei wskrzesza szkielety.

Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

A jaka jest według ciebie najsilniejsza jednostka?

Szkielet! (śmiech). Mówię całkiem poważnie - jest najłatwiej dostępny. Grając każdym innym miastem potrzebujemy sporo banków z wojskiem, żeby być mocnym. Nekropolis tych banków nie potrzebuje i poradzi sobie z jego zrobieniem. Z praktycznego punktu widzenia szkielet jest najmocniejszy. Jeśli nie on, to Archanioł.

Pamiętam bardzo mocną jednostkę z Nekropolis, przeciwko której nigdy nie dawałem rady – Czarnych rycerzy. Czy nadal jest mocna, czy również została zbalansowana?

W dalszym ciągu jest mocna, jednak przy obecnej formie rozgrywki praktycznie nigdy się jej nie buduje. W tym momencie ciężko polegać na przyrostach z miasta. Są szablony, gdzie się na nich polega, ale na większości tempo rozgrywki jest na tyle szybkie, a banków z wojskiem jest na tyle dużo, że to Szkielet jest jednostką, na której się opieramy.

A czy grasz w jakieś inne gry oprócz Heroes 3?

Od czasu do czasu lubię zagrać w League of Legends. To jest gra, w którą gram już około 10 lat. Teraz już bardziej dla przyjemności, jednak kiedyś próbowałem swoich sił w amatorskich drużynach, ale bez większych sukcesów. W inne gry nie gram – nie mam ochoty. Czas mógłbym znaleźć, jednak wychodzę z założenia, że jeśli w coś grać, to chcę robić to dobrze. Ciężko jest znaleźć czas na 2-3 gry i w każdej z nich być dobrym, więc skupiam się na Heroes 3.

Na ekranie walki kontrolujemy swoje jednostki podczas starć z przeciwnikiem bądź grupami na mapie.
Na ekranie walki kontrolujemy swoje jednostki podczas starć z przeciwnikiem bądź grupami na mapie. hota.acidcave.net

Czyli w fabularne gry pokroju Wiedźmina 3, czy w inne tego typu pozycje na konsole raczej nie grywasz?

Nie. Swego czasu trochę grałem w World of Warcraft, ale to krótki etap. W Heroesach podoba mi się to, że gra nie kończy się w momencie, w którym ją przejdę. Daje ona nieograniczony wachlarz możliwości. Przy takich grach zostaję na dłużej.

To faktycznie podobnie jak w League of Legends - żaden mecz nie jest taki sam. Jaką najwyższą rangę udało ci się zdobyć w LoL-u? Jaka jest twoja ulubiona rola?

Miałem na chwilę Challengera, najwyższą rangę w grze w paru sezonach, jednak najczęściej kończyłem sezon w Grandmasterze, czyli drugiej najwyższej randze. Jeśli chodzi o role, to tak naprawdę wszystkie. Teraz głównie AD Carry i Dżungla, wcześniej Mid. Ale zdarzyło mi się też sporo grać na Topie czy Supporcie.

Powiedz coś o sobie - skąd ksywka Szopa?

“Szopa” ma bardzo stare korzenie. Za czasów podstawówki miałem dłuższe, kręcone włosy. Dostałem wtedy ksywkę “Szopa” od kolegów i tak już zostało. Posługuje się tym nickiem w internecie od początku, więc stwierdziłem, że jeśli pod tym nickiem już mnie ludzie znają, to nie ma sensu zmieniać - więc tak zostało.

Gry konsolowe w promocyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

A skąd pochodzisz?

Pochodzę z wioski o nazwie Wola Dalsza, niedaleko Łańcuta. Jeśli chodzi o większe miasto, to są to okolice Rzeszowa. W dalszym ciągu tutaj mieszkam – dobrze się czuję w wiejskim klimacie, nie ciągnie mnie do miasta.

A kim jesteś z wykształcenia? Masz jakiś wyuczony zawód? Studiowałeś?

Nie studiowałem. Przed Heroesami pracowałem na żurawiach wieżowych jako operator – mam do tego kwalifikację, więc można powiedzieć, że to był mój zawód. Wcześniej moje zajęcia były mało ciekawe - szedłem tam, gdzie była praca. Skończyłem technikum handlowe.

Dobrze grasz w Heroes 3, do tego masz Grandmastera w LoL-u. Są to gry wymagające dobrego poczucia strategii. Czy jesteś też mocny w szachy?

Od czasu do czasu grywam w szachy, ale nie wymieniłem tego, bo kompletnie nie ma się czym chwalić (śmiech). Lubię czasami wieczorkiem zagrać partyjkę, ale szachy opierają się przede wszystkim na sztywnym, szablonowym graniu, co mnie nudzi. Rozgrywka za każdym razem jest inna, jednak masz określona ilość zagrań i na każde z nich możesz mieć wcześniej przygotowaną odpowiedź. Nie lubię czegoś, co tak mocno się powtarza, choć wiadomo, że i w tym można dojść do perfekcji. Jednak to nie dla mnie.

Zawsze te same pionki?

(śmiech) Dokładnie. Aby dobrze grać w szachy trzeba znać 15 różnych otwarć, co wtedy należy zrobić i tak dalej. Nie lubię aż takich “pamięciówek”.

Dodatek HotA dodał nowy zamek o nazwie Cove, a razem z nim nowe dostępne jednostki.
Dodatek HotA dodał nowy zamek o nazwie Cove, a razem z nim nowe dostępne jednostki. hota.acidcave.net

Czy po tych pierwszych mistrzostwach w Heroes 3 organizatorzy planują zorganizować drugą edycję? Wiesz coś o tym?

Organizatorzy na koniec Mistrzostw mówili “do zobaczenia” i raczej dali do zrozumienia, że chcieliby podziałać z kolejnymi edycjami. Nie wiem na ile jest to oficjalna informacja, więc ciężko mi powiedzieć na 100%. Jednak według mnie dawali jasno do zrozumienia, że to nie jest ich ostatnie słowo. Wcześniej były Mistrzostwa Polski i inne turnieje rozgrywane na LAN-ie - ogólnie cały czas coś się dzieje. Zobaczymy, w jaki sposób to się rozwinie.

Oby jak najlepiej. Ostatnio przeglądając internet wydaje mi się, że coraz więcej zaczyna się słyszeć o Heroesach. Na przykład ostatnio sportowcy wyzywali się na pojedynek w Heroesach. Mam wrażenie, że taka moda wraca, a mistrzostwa jej pomogą.

Błachowicz z Błaszczykowskim, tak? To byłoby ciekawe i mocno pomogłoby w promocji, więc mam nadzieję, że do tego meczu dojdzie. Nie mam z nimi kontaktu, ale fajnie byłoby zorganizować jakiś sensowny komentarz do takiego meczu.

Z pewnością po takim “meczu” wiele osób ponownie zainteresowałoby się tą starą, kultową grą.

Dokładnie. W mediach było sporo artykułów o Mistrzostwach – nie o całym turnieju, ale przede wszystkim zapowiedzi finału. Dzieje się i oby działo się więcej. Jako gracz i jako streamer tylko na tym skorzystam (śmiech).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl