Spis treści
Legitymacja emeryta-rencisty to przywileje dla seniorów
Posiadanie legitymacji emeryta i rencisty daje seniorom dostęp do wielu przywilejów. Pozwalają one przede wszystkim uniknąć dodatkowych kosztów na opiekę zdrowotną czy rehabilitację.
Legitymacja emeryta-rencisty uprawnia do:
- zniżek na leki,
- leków za darmo dla osób powyżej 75. roku życia objętych ubezpieczeniem zdrowotnym,
- zniżek na rehabilitację,
- zniżek na przejazdy w komunikacji miejskiej,
- zniżek do kina, muzeów i teatrów,
- obniżenia opłat za rehabilitację,
- zniżek oraz ulg w placówkach uzdrowiskowych.
mLegitymacja, czyli elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty
Od 1 stycznia 2023 roku legitymacja emeryta-rencisty została wprowadzona przez ZUS w dwóch wersjach:
- legitymacja tradycyjna, czyli spersonalizowana karta identyfikacyjna z tworzywa sztucznego,
- mLegitymacja w formie dokumentu elektronicznego.
– Emerytom i rencistom, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej – przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w poprzednich latach, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.
– Seniorzy coraz chętniej korzystają z mLegitymacji. Od stycznia z tego rozwiązania skorzystało 241 tys. emerytów i rencistów. To dowodzi, że polscy seniorzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych i praktycznych rozwiązań – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Elektroniczna mLegitymacja – jak działa? Czy jest obowiązkowa?
Jak działa legitymacja emeryta-rencisty w formie elektroniczne? mLegitymacja spełnia dokładnie taką samą funkcję jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i następnie normalnie skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień.
Co istotne, osoby, które uzyskają uprawnienia do świadczeń emerytalnych i rentowych w 2023 roku, otrzymają już tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Będzie można z niej korzystać na własnym telefonie.
Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, mogą złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS (formularz ERL).
Jak dodać legitymację emeryta w mObywatel? Krok po kroku
Jesteś emerytem lub rencistą, obsługa smartfona to dla ciebie żaden problem i chciałbyś lub musisz posiadać mLegitymację w swoim urządzeniu? Powinieneś zacząć od ściągnięcia za darmo aplikacji mObywatel. Jest ona dostępna dla urządzeń z mobilnymi systemami:
- Android, do pobrania bezpłatnie w sklepie Google Play;
- iOS, do pobrania bezpłatnie w sklepie App Store.
Jak otrzymać mLegitymację – instrukcja krok po kroku (za gov.pl):
- Uruchom aplikację mObywatel. Ikonę aplikacji, z podpisem mObywatel, znajdziesz na pulpicie telefonu lub w menu z aplikacjami.
- Zapoznaj się z regulaminem oraz polityką prywatności aplikacji. Przeczytaj regulamin (i załączniki) oraz politykę prywatności. Potwierdź czynność, zaznaczając odpowiedni suwak, następnie wybierz „Dalej”.
- Nazwij swoje urządzenie. Jeśli nie chcesz tworzyć własnej nazwy, po prostu wybierz „Dalej”.
- Ustaw bezpieczne hasło do aplikacji. Twoje hasło powinno składać się z minimum 8 znaków i zawierać co najmniej: jedną dużą i jedną małą literę, jedną cyfrę, jeden znak specjalny (np. ! @ # $ % ^ *).
- Wybierz: Dodaj swój pierwszy dokument.
- Z listy wybierz dokument mObywatel. Możesz również wybrać mLegitymację szkolną lub mLegitymację studencką – jeśli jesteś uczniem lub studentem.
- Zapoznaj się z informacją. Aplikacja wskaże, jakie usługi zostaną dodane wraz z dokumentem mObywatel, podpowie również kolejne kroki.
- Wskaż, w jaki sposób chcesz potwierdzić swoją tożsamość. Możesz skorzystać z: profilu zaufanego założonego w punkcie potwierdzającym, profilu zaufanego założonego przez bankowość elektroniczną, eDowodu – pod warunkiem że posiadasz dowód osobisty z aktywną warstwą elektroniczną oraz aplikację eDO App, jednego z kilkuset banków.
- Twój dokument mObywatel właśnie został dodany. Teraz możesz wrócić do pulpitu aplikacji – w tym celu, w lewym górnym rogu ekranu, wybierz symbol ‹ lub kliknij w smartfonie „Wstecz”.
- Wskaż, czy chcesz korzystać z biometrii. Aplikacja zapyta, czy chcesz korzystać z danych biometrycznych (np. odcisku palca) podczas logowania. Jeśli zdecydujesz się na hasło, to biometrię możesz włączyć później – korzystając z menu głównego aplikacji.
- Wybierz „Dodaj dokument”. Przycisk „Dodaj dokument” znajdziesz w dolnej części ekranu smartfona.
- Na liście wskaż: Legitymacja emeryta-rencisty.
- Twoja Legitymacja emeryta-rencisty została właśnie dodana. Pamiętaj, że dokument elektroniczny działa tak, jak dokument tradycyjny.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?