mObywatel z wbudowaną sztuczną inteligencją? Minister cyfryzacji potwierdza, że funkcje oparte na ChatGPT mogą pojawić się w aplikacji

Kacper Derwisz
Zobacz, w jaki sposób sztuczna inteligencja będzie w przyszłości pomagała użytkownikom aplikacji mObywatel.
Zobacz, w jaki sposób sztuczna inteligencja będzie w przyszłości pomagała użytkownikom aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji / materiały prasowe
Sztuczna inteligencja to niezwykle popularny temat we współczesnej debacie technologicznej. Obecnie firmy skupiają się na jej implementacji do swoich produktów, aby jeszcze lepiej służyły swoim klientom. Co ciekawe, w przyszłości funkcje oparte na SI mogą trafić do aplikacji mObywatel, co w wywiadzie potwierdził minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Zobacz, jak wbudowanie w rządową apkę funkcjonalności znane z ChatGPT mogą pomóc obywatelom.

Spis treści

Zmiany w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są najważniejsze i najpotrzebniejsze na co dzień dokumenty obywatela Polski. Dzięki przyjętej kilka miesięcy temu ustawie wszystkie dokumenty tradycyjne, takie jak

  • plastikowe dowody osobiste,
  • prawa jazdy,
  • czy legitymacje szkolne oraz studenckie

będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Co więcej, apka ma przejść gruntowną przebudowę i już wkrótce ma zostać wydany mObywatel 2.0.

Sztuczna inteligencja w aplikacji mObywatel?

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, był gościem Michała Kolanki w programie Polityka w południe w Polskim Radiu RDC. Jednym z tematów rozmowy była sztuczna inteligencja i modele językowe pokroju ChatGPT-4. Polityk wyjaśnił, że jest pozytywnie nastawiony do tych rozwiązań i chętnie obserwuje ich rozwój.

– Uważam, że sztuczna inteligencja ma potencjał, by być siłą transformującą rzeczywistość. To, że ChatGPT wyszedł z bańki ekspercko-naukowej jest bardzo dobrą rzeczą, ponieważ sprawiło to, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, jak nowe rozwiązania wykorzystać do poprawy naszego życia – powiedział Cieszyński.

Minister został też zapytany o to, czy wyobraża sobie wtyczkę do mObywatela opartą na modelach językowych.

– Oczywiście i pracujemy nad takim rozwiązaniem. Chcemy, żeby aplikacja była w stanie odpowiadać na pytania – odpowiedział.

W dalszej części wyjaśnił, że uwarunkowane jest to tym, że najwięcej osób trafia na strony rządowe dzięki wyszukiwarce Google, gdzie ludzie poszukują konkretnej odpowiedzi.

– Jesteśmy w stanie sczytać wszystkie będące w jednym miejscu dane do modelu, który udziela nam konkretnej odpowiedzi, opartej na faktach, na danych, które my do tego systemu wprowadzimy – wyjaśnił Cieszyński.

Co to oznacza? W bliżej nieokreślonej przyszłości najprawdopodobniej aplikacja mObywatel będzie wyposażona w bota czatowego opartego na sztucznej inteligencji, który będzie mógł z łatwością odpowiedzieć obywatelom na wszelkie pytania dotyczące działalności urzędów czy tego, co trzeba zrobić, aby załatwić daną sprawę.

Na razie jednak czekamy na nową wersję apki, czyli mObywatel 2.0 oraz na takie nowości, jak możliwość zastrzegania numeru PESEL.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl