Spis treści
Komunikatory mobilne
Komunikatory są jednymi z najczęściej instalowanych aplikacji na smartfonach na całym świecie. Zapewne każdy ma na swoim urządzeniu mobilnym apki takie jak:
Wiele osób posiada jednak już dość leciwe telefony, przez co nie radzą one sobie zbyt dobrze z najnowszymi wersjami apek. Użytkownicy poszukują więc często ich wersji „light”, które zużywają nieco mniej zasobów urządzenia.
Istnieje również grupa odbiorców, którzy poszukują ulepszonych wersji aplikacji, które rzekomo pozbawione są reklam lub posiadają atrakcyjne, niedostępne oficjalnie funkcje. Takie osoby również mogły paść ofiarami najnowszego ataku.
Niebezpieczne wersje komunikatorów
Najnowsze doniesienia ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa wskazują, że właśnie zmodyfikowane wersje popularnych komunikatorów stały się celem internetowych przestępców. Co gorsza, aplikacje trafiły również na smartfony Polaków.
Jak informuje firma ESET, jedna z czołowych organizacji zajmujących się bezpieczeństwem w sieci, w sklepie Google Play przez jakiś czas dostępne były niebezpieczne, zainfekowane podróbki popularnych komunikatorów. Mowa tutaj o aplikacjach takich jak:
- Signal Plus Messenger (wersja Signala „wzbogacona” o kod szpiegujący)
- oraz FlyGram (reklamowana jako „lżejsza”, alternatywna wersja Telegrama).
Przestępcy umieści aplikacje w dwóch cyfrowych sklepach: Google Play oraz Samsung Galaxy Store. Były też promowane na dedykowanych stronach internetowych, które już zostały zamknięte.
Modyfikacje w tych niebezpiecznych aplikacjach polegały na wprowadzeniu do nich kodu szpiegującego o nazwie BadBazaar. Obie aplikacje zbierały dane o użytkownikach, takie jak
- listy kontaktów,
- rejestry połączeń,
- informacje o koncie Google
- czy niektóre ustawienia związane z oryginalną wersją komunikatora.
Co więcej, głównym zadaniem ataków było szpiegowanie wiadomości przychodzących i wychodzących zarówno z pomocą Signala, jak i Telegrama.
Dane ESET wykazały, że złośliwy kod wykrywano na urządzeniach z Polski oraz innych państw europejskich m.in. Niemiec, Hiszpanii czy Portugalii. W mniejszym stopniu wirus uderzył też w USA i Australii.
Jak odinstalować aplikację?
Odinstalowanie aplikacji z telefonu jest bardzo proste – wystarczy, że przytrzymasz krótko palec na ikonie programu, którego chcesz się pozbyć z pamięci. Pojawi się wtedy mała chmurka, w której spośród różnych opcji będzie można wybrać „odinstaluj”. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się niepożądanej apki.
Zobacz również: