Najlepsze stare gry - TOP 10 klasyków, w które graliśmy za małolata

DW
Najlepsze stare gry - TOP 10 klasyków, w które graliśmy za małolata. Zanim branża gier wideo rozwinęła się do obecnego stadium, przypomnijcie sobie późne lata 90-te. Wszystkie komputery wyglądały wówczas mniej więcej tak samo, a samych tytułów również nie było dużo. Każdy z nich był jednak wartościowy i rozwijał naszą wyobraźnię i po części kształtował obecne zainteresowania. Niemal wszyscy ogrywaliśmy więc te produkcje, do których wracało się nie raz i nie dwa. Stare gry: przed wami 10 najlepszych klasyków, które powstały przed rozpoczęciem XXI wieku.

Najlepsze stare gry - Crash Bandicoot

Crash Bandicoot to trójwymiarowa gra platformowa, której bohaterem jest przyjazny jamraj pasiasty, Crash. Jego zadaniem jest udaremnienie planów negatywnego bohatera - Dra Neo Cortexa, który zamierza podbić świat za pomocą zwierząt-mutantów. Rozgrywka podzielona została na 3 zróżnicowane światy po ok. 10 poziomów w każdym. Naszym zadaniem jest pokonywanie wąskich korytarzy, w których ścieramy się z licznymi przeszkodami, przeciwnikami oraz innymi trudnościami. W połowie lat 90-tych Crash był chwalony za niezwykłą grywalność, oraz solidną oprawę graficzną.

Najlepsze stare gry - Half-Life

Osadzona w realiach science-fiction strzelanka FPS z silnym wątkiem fabularnym, opracowana przez dzisiejszego potentata w branży gier - Valve. Half-Life był prawdziwą rewolucją na polu gier akcji. Do premiery gry na PC, większość takich tytułów oferowało nikłą warstwę fabularną - najważniejsza była zabawa z możliwości strzelania do wrogów, niezależnie czy były to demony (Doom), czy esesmani (Wolfenstein). Wstęp w Half-Life trwa dość długo, ale gdy już zapoznamy się z bohaterami i mechaniką, gra wydaje się niesamowita. Rozgrywka właściwa wymaga od gracza wykonywania szeregu zadań bojowych, twórcy stworzyli od nowa system strzelania, który o wiele bardziej realistyczny. Warto odnotować, że gdyby nie Half-Life, nie powstałby również popularny Counter-Strike, który podbijał kafejki internetowe w całej Polsce.

Najlepsze stare gry - Pokemon Red/Blue Version

Gry konsolowe z gatunku RPG stworzone na konsolę Game Boy. Są to jedne z pierwszych gier z serii Pokémon i pierwsze wydane poza granicami Japonii. Pokemony Red przenosiły gracza w niesamowity świat kieszonkowych potworów. Na początku każdy z nas otrzymywał jednego pokemona, a następnie ruszał w świat, kolekcjonował dostępne w grze stworki i mierzył się z innymi trenerami. Podczas walki Pokémon zdobywa doświadczenie, które jest potrzebne do zwiększenia poziomu, a tym samym podniesienia statystyk i poznania nowych ataków. Pokemony w wersji gier stały się w polsce popularne dzięki darmowemu emulatorowi gier z Game Boy na PC.

Najlepsze stare gry - Resident Evil 2

Akcja gry przenosi nas do opanowanego przez zombie Raccoon City. Głównymi bohaterami gry są Leon Scott Kennedy oraz Claire Redfield. Leon miał rozpocząć pracę jako policjant, natomiast Claire przybyła do miasta aby spotkać się ze swoim bratem Chrisem - bohaterem pierwszej części gry. Zaraz po przybyciu do miasta nasi bohaterowie zostają zaatakowani przez żywe trupy, rozpoczyna się desperacka walka o przetrwanie. Resident Evil 2 był jak na tamte czasy bardzo ładną grą. Zestarzała się jednak bardzo szybko, dlatego nie ma co się dziwić, że w styczniu 2019 wyszedł remake. Strzelanie do zombie i ucieczka przed nimi to świetna zabawa. Klaustrofobiczna konstrukcja poziomów potęguje tylko odczucia odizolowania od świata i strachu

Najlepsze stare gry - Super Mario Bros

Jedna z najbardziej popularnych gier wideo - dla niektórych wręcz legendarna. Super Mario Bros to prosta platformówka, w której widzimy akcję z boku, a gracz może poruszać się postacią wyłącznie w jednym kierunku. Złożoność poziomów i poziom trudności sprawiał, że do Mario i Luigiego wracaliśmy przez długie lata. W Super Mario Bros wcielamy się w jednego z braci, a ich zadaniem jest uratowanie księżniczki Peach z rąk złowrogiego Bowsera. Tylko ona może zdjąć zły urok z mieszkańców Mushrooms Kingdom, którego sprawcą jest główny antagonista. Łącznie do przejścia są aż 32 etapy, rozgrywka trwać może więc nawet kilka godzin.

Najlepsze stare gry - The Neverhood

Idealna alternatywa dla strzelanek i gier strategicznych. Przygodowa gra The Neverhood przenosi nas do pełnego humoru plastelinowego świata. Kierujemy w nim ludkiem o imieniu Klaymen, a naszym głównym celem jest odzyskanie i zwrócenie korony władcy Neverhood, która podstępem została skradziona prawowitemu królowi Hoborgowi. Grę wyróżniała ładna animacja, świetnie zaprojektowane lokacje, wiele zagadek do rozwiązania, intuicyjny interfejs oraz duża dawka humoru.

Najlepsze stare gry - Fallout

Jedna z najlepszych produkcji dotycząca czasów post-apokaliptycznych. Fallout skupia się na bohaterze stworzonym przez gracza. Historia za każdym razem jest taka sama - po wojnie atomowej ludzkość musiała szukać przetrwania w specjalnych schronach, zwanych Kryptami. Nasza przygoda rozpoczyna się w momencie, gdy musimy opuścić Kryptę i zmierzyć się z niesamowitym, a zarazem niebezpiecznym światem, gdzie wszystko zostało odwrócone do góry nogami. Fallout znakomicie buduje napięcie i sprawia, że od gry nie można się oderwać przez wiele godzin. Największą zaletą gry jest tryb prowadzenia postaci. Do wyboru mamy szeroką gamę cech charakteru, które różnie wpływająna rozgrywkę. Dzięki temu możemy przejść grę na kilkadziesiąt sposobów.

Najlepsze stare gry - Diablo II

Diablo II to hack' n' slash, który w swoim gatunku różni się nieco od pozostałych. Jego fabuła znana jest tylko na wstępie, później grać może wybrać różne drogi rozwoju. Dodatkowo nie ma tutaj jasno określonych postaci. Samodzielnie wybieramy, czy chcemy specjalizować się w walce wręcz, dystansowej, czy rzucać zaklęciami. Po wybraniu postaci będziemy skazani na walkę ze złem w czterech aktach. Każdy z nich ma miejsce w innym środowisku, wobec czego nie jesteśmy skazani na eksplorowanie tych samych krajobrazów. Gra sama w sobie przesiąknięta jest niewiarygodnie ponurą atmosferą, która wciąga nas od samego początku. Tekstury są wyjątkowo proste, ale to nie oznacza, że są brzydkie. Diablo starzeje się całkiem nieźle, zwłaszcza dzięki designowi budynków i przeciwników. Demoniczna muzyka tylko dodaje pikanterii całej produkcji. Diablo II do dzisiaj jest niezwykle popularną grą. Stała się kultowa, gdy Blizzard wydał trzecią część, która podzieliła graczy. Wiele osób powracało do tego tytułu setki razy.

Najlepsze stare gry - Baldur's Gate

Pierwsza odsłona kultowej serii gier komputerowego role-playing, uznawanej przez wielu znawców za największe dokonanie w tej dziedzinie. Naszą przygodę rozpoczynamy w Candlekeep, twierdzy magów, gdzie zostaliśmy wychowani przez słynnego mędrca i czarodzieja, Goriona. Pewnego spokojnego, pozornie zwykłego dnia nasz przybrany ojciec zostaje zamordowany na naszych oczach przez potężną postać w upiornej czarnej zbroi. Tak zaczynamy przygodę z Wrotami Baldura.

Trudno zdefiniować gry RPG przed powstaniem Baldur's Gate. W 1998 roku był to swoisty fenomen oferujący mnóstwo dobrej zabawy, różne kombinacje własnej drużyny, niezwykle grywalną, dynamiczną rozgrywkę i świetną fabułę. Gra debiutowała w 1998 roku i choć szybko podbiła serca graczy, będąc na wszelkich możliwych listach bestsellerów i zdobywając bardzo wysokie oceny fachowych pism. W Polsce Baldur's Gate przyjął się głównie dlatego, że miał wysokiej jakości dubbing, którego brakowało wówczas w zdecydowanej większości produktów. Była to pierwsza na taką skalę spolszczona gra i to niewątpliwie wpłynęło na jej sukces w naszym kraju. Pierwsza część ma niesamowity klimat, ale nie poczuje tego nikt, kto ogrywa ten tytuł pierwszy raz właśnie dziś. Jeśli ktoś chciałby zdefiniować pojęcie "nostalgii", bez problemu można odpowiedzieć "Baldur's Gate"!

Najlepsze stare gry - Heroes of Might and Magic III

W świecie gier wideo są oczywiście tytuły ponadczasowe, ale prędzej czy później każda produkcja po prostu się starzeje. Tego akurat nie można powiedzieć o świetnych "Herosach III". To kultowa i przez wielu uważana za najlepszą część serii. Niesamowity klimat, wciągająca rozgrywka i możliwość gry z kumplami na jednym miejscu sprawiają, że wraca się do niej wciąż i wciąż, choć od premiery minęło blisko 25 lat. Powrót do Heroes of Might and Magic III po wielu latach to sentymentalna podróż w czasie, którą zdecydowanie warto odbyć.

Rozgrywka polega na strategicznej eksploracji mapy świata oraz taktycznej walce w systemie turowym. Tak jak w pozostałych grach serii, gracz kontroluje pewną liczbę bohaterów, którzy funkcjonują jako generałowie dowodzący wojskami składającymi się z różnych rodzajów stworzeń, zaczerpniętych z mitów i legend. Jednak tylko w "trójce" autorom udało się znaleźć złoty środek między prowadzeniem własnego królestwa, eksploracji świata, zarządzaniem gospodarką i walką z przeciwnikami.

Heroes III spopularyzowały tryb gry zwany "Hotseat", czyli rozgrywka między dwoma realnymi przeciwnikami na jednym komputerze. Po swojej Turze gracz oddawał myszkę rywalowi. Interakcje między użytkownikami, niesamowita rywalizacja i przede wszystkim grywalność na najwyższym poziomie. Tak zapamiętaliśmy Heores of Might & Magic III i tak ta gra wygląda do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gra.pl Gra.pl