Oczywiście, nie można porównywać Dawida do Goliata i CD Projekt nadal jest polskim potentatem branży gier wideo. Twórcy Wiedźmina i Cyberpunka mają 36% udziału w indeksie WIG-Games, który został uruchomiony w styczniu 2019 roku. W minionym tygodniu akcje "Redów" przekroczyły granicę 300 złotych po raz pierwszy w historii.
Polska branża game-devu to nie jest sam Wiedźmin i powinniśmy jak najszybciej z tym wizerunkiem skończyć. Pozostałe spółki związane z grami również generują ogromny zysk. Mowa tu chociażby o 11 bit studios. Założone w 2009 roku przedsiębiorstwo stworzyło m.in. poważne gry This War of Mine, czy Frostpunk, ale zawodowo zajmuje się także wydawaniem gier innych producentów. Stawianie na dystrybucję niektórych gier wyraźnie się opłaca, bo 11 bit studios zanotował aż 11% wzrostu. Najwięcej w czwartym kwartale 2019 roku.
Do wielkiej piątki WIG-Games zaliczane jest także Ten Square Games (wzrost o 32%), PlayWay (wzrost o 33,5%) i CI Games. Tylko ostatnie studio zanotowało spadek wartości o nieznaczne 3%. Żaden z pozostałych indeksów stricte branżowych na GPW nie zbliżył się pod względem uzyskanej stopy do zwrotu WIG-Games. Śmiało można więc uznać branżę gier wideo za najbardziej stabilną na polskiej giełdzie i notującą zrównoważony wzrost.
Prawie 200 milionów kopii. Najpopularniejsze gry w historii [GALERIA]
Strefa Biznesu: Nowe zagrożenie cybernetyczne! Tak działają hakerzy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?