Nie wiesz, czy twoja klawiatura działa poprawnie? Wykonaj test klawiatury online. Zobacz, jak to zrobić oraz przetestuj pisanie

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak sprawdzić, czy twoja klawiatura jest w pełni sprawna.
Zobacz, jak sprawdzić, czy twoja klawiatura jest w pełni sprawna. Aryan Dhiman / Unsplash
Klawiatura w komputerze jest narażona na wiele czynników, które mogą ją zepsuć. Czy to kurz i brud, czy czynniki zewnętrzne i siła fizyczna, niektóre klawisze czasami przestają działać, lub co gorsza - działają tylko czasami. Zamiast od razu kupować nową klawiaturę lub oddawać laptopa do serwisu, warto najpierw samemu przetestować wszystkie przyciski. Zobacz, jak wykonać test klawiatury online.

Spis treści

Komputery w codziennym życiu

Komputer osobisty, w skrócie PC (ang. Personal Computer), to nieodłączny element życia ludzkiego od niemal 20 lat. Cyfryzacja postępuje w każdej możliwej dziedzinie i świat jest coraz prężniej przenoszony do komputerowej rzeczywistości. „Pecety” są obok smatfonów najczęściej używanym sprzętem elektronicznym i pozwalają użytkownikowi mocno ułatwić sobie życie.

Komputery mogą służyć do szeregu ważnych czynności życiowych, takich jak

  • praca,
  • nauka,
  • rozrywka
  • czy załatwianie spraw urzędowych.

Dlatego obecnie niezwykle ważne jest posiadanie sprawnego sprzętu komputerowego. Nieodłącznym elementem takiego peceta jest działająca bez zarzutu klawiatura.

Klawiatura nie działa?

Klawiatura to część komputera narażona na bardzo dużo niebezpieczeństw. Jest zawsze na wierzchu, czy to w komputerach stacjonarnych, czy w laptopach. Dodatkowo jej budowa sprawia, że łatwo gromadzi się tam kurz, brud oraz inne, niechciane obiekty. Wśród największych zagrożeń dla klawiszy wyróżnić można:

  • Napoje - czy to woda, czy lepkie, słodzone napoje, wylanie ich na klawiaturę to najczęstsza przyczyna usterek;
  • Okruszki - wiele osób spożywa posiłki przy komputerze. Drobinki, które dostają się pomiędzy klawisze, często z czasem zaczynają blokować mechanizmy, dzięki którym da się je wcisnąć;
  • Siła fizyczna - czy w natłoku emocji, czy zupełnie przypadkiem, klawiaturę można też zniszczyć, po prostu w nią uderzając. Zdarza się to przede wszystkim graczom, którym rozgrywka nie idzie po myśli.

Oczywiście, klawiatura może się zniszczyć również podczas normalnego użytkowania i eksploatacji sprzętu.

Test klawiatury online

Jeśli zauważymy, że klawiatura nie do końca poprawnie funkcjonuje, warto wykonać jej test. Pierwsze, o czym każdy pomyśli to zapewne otworzenie notatnika i wpisywanie tekstu, jednak nie jest to dobry pomysł. Zepsuty może być np. jeden z przycisków funkcyjnych, które nie produkują żadnych znaków i ciężko naocznie stwierdzić, czy wszystko jest z nim w porządku. Tutaj z pomocą przychodzi test klawiatury online.

Test klawiatury online
Tego typu strony w prosty sposób pozwalają przetestować działanie każdej klawiatury. keyboard-test.space

Dzięki tego typu stronom internetowym można w łatwy i szybki sposób sprawdzić, które klawisze na klawiaturze działają poprawnie. Każdy wciśnięty przycisk zostaje zaznaczony, a na górze wyświetla się historia wklepywanych znaków. Dzięki temu można się bez problemu zorientować, czy któraś z liter nie wciska się np. 2 razy pod rząd, podczas gdy my wciskamy ją tylko raz.

Co więcej, większość tego typu stron pozwala dodatkowo przetestować działanie touchpada, czyli gładzika w laptopach. Znajduje się on blisko klawiatury i możliwe, że zostanie on uszkodzony razem z nią. Dzięki temu można wyeliminować i zdiagnozować wszystkie problemy, co może pomóc samodzielnie naprawić usterkę lub nakierować serwisanta na dobry trop.

Jak wykonać test klawiatury online? Istnieje wiele stron umożliwiających przeprowadzenie testu, jednak najprostsza i najpopularniejsza to Keyobard Test Space. Znajdziesz go wchodząc na stronę test klawiatury online. Narzędzie te jest w pełni darmowe i dostępne dla każdego. Oczywiście, istnieje również szereg alternatywnych rozwiązań - znajdziesz je, wpisując w wyszukiwarkę „test klawiatury”.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gra.pl Gra.pl