Nie wyrzucaj, wykorzystaj. Są dobre na trawienie i ból stawów. Od teraz będziesz prawidłowo jeść truskawki

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Truskawki są pyszne i zdrowe. Te soczyste owoce kojarzą się z latem, a jedzenie ich to sama przyjemność. Przez przypadek zjadłeś szypułkę truskawki? Nie bój się, nic ci nie grozi. Wręcz przeciwnie, bo to skarbnica witamin i składników odżywczych. Sięgaj więc po nie świadomie. Zobacz, co się w nich kryje i co można zrobić z szypułek truskawek.

Spis treści

Czy szypułki truskawek są jadalne?

Szypułki z truskawek to skarbnica witamin i wartości odżywczych. Nie wyrzucaj ich tylko jedz truskawki razem z nimi.
Szypułki z truskawek to skarbnica witamin i wartości odżywczych. Nie wyrzucaj ich tylko jedz truskawki razem z nimi. jcomp/freepik.com

Oczywiście, że tak. Szypułki truskawek można jeść bez obaw. Nie są toksyczne, a wręcz przeciwnie mają wiele cennych dla zdrowia właściwości. Jeśli więc zdarzy ci się zjedzenie truskawki razem z listkiem nie panikuj, bo nic ci nie grozi. Od teraz jedz je świadomie i celowo, bo mają mnóstwo wartości odżywczych i witamin.

Szypułki truskawek na bóle stawów i rozstrój żołądka

Szypułki truskawek, czyli ciemnozielone drobne listki tworzące koronę wokół wierzchołka truskawki są bogate w witaminę C, żelazo i wapń, zawierają także błonnik, kwas foliowy, flawonoidy, garbniki, chlorofil. Witamina C oraz inne antyoksydanty likwidują wolne rodniki, które odpowiedzialne są za procesy starzenia się organizmu. Wapń wzmacnia kości, a żelazo wspiera funkcjonowanie układu krążenia i wpływa na wytwarzanie czerwonych krwinek, dzięki czemu chroni przed anemią.

Szypułki i liście truskawek zawierają także kwas kawowy o działaniu przeciwzapalnym i moczopędnym. Dzięki temu łagodzą stany zapalne i ułatwiają odprowadzanie nadmiaru wody z organizmu. Jest to szczególnie korzystne dla osób cierpiących na artretyzm i bóle stawów, a także przy infekcjach dróg moczowych.

Garbniki pomagają w trawieniu, łagodzą skurcze żołądka, bóle brzucha i wzdęcia, zmniejszają nudności i biegunki.

„Nie wyrzucaj, wykorzystaj” – jak mawia piesek z ulubionej bajki mojego synka „Psi patrol”. Weź sobie to do serca i nie marnuj żywności. Wykorzystując resztki owoców czy warzyw, które zwykle traktowane są jak śmieci i lądują w koszu takie jak ogonki z czereśni czy wiśni, pestki arbuza czy właśnie szypułki truskawki, dbamy nie tylko o zdrowie, ale też o środowisko. Jest to również świetny przykład dla dzieci, bo troska o siebie samego, a także innych i naszą wspólną planetę jest podstawą naszego życia i powinna być dla nas priorytetem.

Co można zrobić z szypułek truskawek?

Można jeść po prostu całe owoce razem z szypułkami, ale w takiej wersji zielone listki nie są zbyt smaczne i nieco psują smak truskawek przez swoją szorstką i lekko łykowatą teksturę. Na szczęście istnieje kilka lepszych i smaczniejszych sposobów na wykorzystanie cennych właściwości szypułek truskawek:

  1. Smoothie – po umyciu truskawek wrzuć je do blendera w całości bez odcinania szypułek. Zmiksowane zielone listki podkreślą smak koktajlu i wzbogacą go o cenne witaminy i substancje odżywcze.

  2. Woda smakowa – szypułki możesz wrzucić same lub z truskawkami do wody i odstawić na kilka godzin. Nadadzą one smak i aromat wodzie. Truskawki możesz potem zjeść.

  3. Pesto – zielone listki możesz zblendować lub utrzeć w moździerzu na gładką masę tak samo jak listki bazylii, a także natki pietruszki czy rzodkiewki. Następnie dodaj trochę oliwy z oliwek, soku z cytryny i opcjonalnie soli lub przypraw i masz pyszny sos do makaronu albo sałatki.

  4. Sałatka – pokrojone szypułki dodaj do ulubionej sałatki. Świetnie komponują się z sałatą, rukolą czy jarmużem, podkreślą też smak dania.

  5. Ocet truskawkowy – wrzuć szypułki truskawek najlepiej z odkrojonymi kawałkami samego owocu do butelki z octem winnym lub balsamicznym i pozostaw na kilka dni, a nawet tydzień. Tak przyprawiony ocet to gotowy dressing do wielu sałatek.

  6. Ziołowa herbata truskawkowa – szypułki jak i liście z truskawek możesz wykorzystać do przygotowania smacznego i leczniczego naparu. Zalej łyżkę świeżych lub suszonych szypułek truskawek szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez ok. 10 minut. Herbata wspomoże trawienie, złagodzi ból brzucha, biegunkę i zaparcia, a także pomoże pozbyć się przeziębienia i bólu gardła.

  7. Kompot – umyj truskawki i razem z szypułkami wrzuć je do gotującej się wody. Możesz połączyć je z innymi owocami takimi jak jabłka, porzeczki, maliny czy wiśnie. Gotuj przez 2-3 minuty i wyłącz palnik. Pozostaw do ostygnięcia i pij ze smakiem.

  8. Domowy trunek – szypułki wraz z odciętymi kawałkami owoców możesz także dodać do alkoholu takiego jak wódka, rum lub gin. Pozostaw je na ok. 2 dni i odcedź. Tak aromatyzowany trunek sam w sobie będzie świetnie smakował, sprawdzi się także jako baza do letnich koktajli.

Do przygotowania dań z wykorzystaniem szypułek truskawek najlepiej użyj truskawek ekologicznych lub z własnego ogrodu, działki czy doniczki. Takie owoce i liście będą zawierały mniej pestycydów i środków chemicznych oraz innych zanieczyszczeń. Pamiętaj też, żeby truskawki najpierw umyć, a dopiero później obierać truskawki z szypułek. W ten sposób owoce zachowają maksimum smaku i wartości odżywczych.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia