MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie zdobędą mandatu do europarlamentu w regionie, ale pomagają swojej partii. Kim są?

wixad
Wybory do Parlamentu Europejskiego to w praktyce pojedynek kandyatów z pierwszych miejsc
Wybory do Parlamentu Europejskiego to w praktyce pojedynek kandyatów z pierwszych miejsc FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS
Przyjrzeliśmy się ludziom, którzy wspierają partie swoimi nazwiskami. Kim są „wypełniacze” na listach kandydatów do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Europarlamentu reguły są brutalne – w praktyce (choć zdarzały się nieliczne wyjątki) jest to rozgrywka wyłącznie pomiędzy jedynkami na listach. Mglisty cień szansy rysuje się dla dwójek i tych z ostatnia pozycją na liście. Cała reszta godzi się na role politycznego „planktonu”. Niektórzy na prośbę, inni na polecenie partii (jeśli zawdzięczają jej posady i honory). Nazwiska nie są jednak bez znaczenia, bo za sprawą metody d’Hondta znani „wypełniacze” uciułać mogą sporo punktów. Jakie strategie przyjęły partie tworząc listy w naszym regionie?

PiS – księgowa i radny

W szeregach Prawa i Sprawiedliwości na listach do Parlamentu Europejskiego znajduje się cała galeria parlamentarzystów. Tworzący listy uznali, że nie czas na ryzyko i eksperymenty – tylko znane figury gwarantują zabranie głosów, które przełożą się na mandat. Wśród mniej znany nazwisk wymienić można Małgorzatę Orłowska i Krzysztofa Kosińskiego. Orłowska, księgowa z brodnickim nadleśnictwie, uzyskała wcześniej spore poparcie poparcie (3,2 tys. głosów) w wyborach do sejmiku. Kosiński, jest osobą rozpoznawalną w Grudziądzu jako radny i kandydat w ostatnich wyborach na prezydenta miasta.

Koalicja Obywatelska – rolnik, wiceburmistrz i pani prezes

W Koalicji Obywatelskiej, w której za pewnik uznano mandat dla Krzysztofa Brejzy, kreowanych będzie kilka nazwisk z drugiego planu. Juliusz Młodecki to rolnik i prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, który od lat angażuje się w działania na rzecz rolnictwa. W 2006 r. był laureatem konkursu „Rolnik Pomorza i Kujaw”. Ewa Madej pełni funkcję prezesa Fundacji Barwy Pomocy i angażuje się w różne projekty na rzecz lokalnej społeczności. Wcześniej pracowała w Starostwie Powiatowym w Toruniu oraz w Urzędzie Miasta Ciechocinek Krzysztof Hekert to wiceburmistrz Brodnicy i były prezes Transbud Sp.z o.o. i Urbitor w Toruniu oraz przewodniczący rady nadzorczej TKP Elana S.A.

Trzecia Droga – księgowa na niepogodę

Na listach Trzeciej Drogi królują obecni parlamentarzyści. Odnajdujemy tam jednak również dwie mniej znane panie. Żaneta Głowacka należy do Polski 2050 – z zawodu jest księgową oraz prezesem Fundacji Arka Braci Mniejszych, wspierającej zwierzęta bezdomne. Z kolei Joanna Michalska była finalistką konkursu Miss Polski, potem robiła karierę w telewizji jako pogodynka i dziennikarka.

Lewica: Panowie z przeszłością i fajne babki

Wśród kandydatów Lewicy znajdujemy największą grupę mniej znanych nazwisk. I nic dziwnego – Lewica ma wyłącznie teoretyczne szanse na mandat więc może wykorzystać wybory do kreowania nazwisk. Znajdujemy tu m.in. Tatianę Urban, podinspektor w Starostwie Powiatowym, ale również aktywistkę udzielającą się społecznie w banku żywności dla osób potrzebujących. Jest również Włodzimierz Figas, były wicestarosta inowrocławski i kandydat lewicy na prezydenta Inowrocławia,a także działacz sportowy w Klubie Sportowym „CUIAVIA” oraz Waldemar Lipiński, ekonomista i przedsiębiorca, producent Kabin Ciszy do badań słuchu. Eurowybory mogą być również w przyszłości trampoliną dla Joanny Mytel - prezes Fundacji "Aktywni Obecni", animatorki kultury i przewodniczki po Toruniu oraz Natalii Pietrzak, która uzyskała już bardzo dobry wynik w wyborach do Sejmu (3088 głosów). Pietrzak jest kierownikiem w zakładzie Piekarni Południe, należy również do koła gospodyń wiejskich „Fajne Babki z Józefowa”.

Konfederacja – w kręgu biznesu

Konfederacja dopiero buduje swoje struktury lokalne, więc nic dziwnego, że „środkowe” nazwiska, które zobaczymy na liście kandydatów do Europarlamentu mówią większości niewiele. Znajdujemy tu Annę Binkowską, menedżerkę hotelarstwa, Beatę Orzelską z Włocławka - dyrektor w firmie zajmującej się doradztwem inwestycyjnym, Izabelę Kafkę, przedsiębiorcę i aktywistkę społeczna, Julię Kłosowską, studentkę oraz Marcina Łasińskiego, biegłego rewidenta (w wyborach parlamentarnych uzyskał ponad 1700 głosów).

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska