Spis treści
Rewolucyjne zmiany w aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel, będąca cyfrowym portfelem dokumentów i narzędziem do łatwiejszego kontaktu z administracją publiczną, wprowadza kolejne udogodnienie dla użytkowników. Dotychczas usługa ePłatności, umożliwiająca uregulowanie należności na rzecz urzędów lokalnych, dostępna była w formie pilotażowej w wybranych gminach i ograniczała się do płatności za pomocą systemu BLIK. Teraz, dzięki wprowadzeniu możliwości płatności kartami bankowymi, korzystanie z aplikacji staje się jeszcze bardziej komfortowe i dostępne dla szerszego grona odbiorców.
Wicepremier Krzysztof Gawkowski, podczas konferencji poświęconej nowym funkcjom ePłatności, podkreślił, że Polska staje na czele europejskich innowacji w dziedzinie cyfryzacji usług publicznych.
– To jest krok milowy dla Polski dlatego, że te funkcjonalności w Europie są marzeniem, a w Polsce stają się rzeczywistością – stwierdził Gawkowski, dodając, że ambitny plan zakłada, iż do 2025 roku ePłatności będą dostępne we wszystkich polskich gminach.
Współpraca kluczem do sukcesu
Rozwój aplikacji mObywatel i wdrażanie nowych rozwiązań, takich jak ePłatności kartą, nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony partnerów biznesowych i samorządów. Wicepremier szczególnie podziękował Bankowi Gospodarstwa Krajowego oraz Fundacji Polska Bezgotówkowa za ich wkład w rozwój projektu. Dzięki tej współpracy możliwe było wprowadzenie kolejnej funkcjonalności, która znacząco ułatwi obywatelom dokonywanie opłat lokalnych, takich jak za śmieci czy podatek od nieruchomości, bezpośrednio z poziomu aplikacji.
Gawkowski zaznaczył również, że samorządy, które zdecydowały się na udział w pilotażu, odegrały istotną rolę w procesie testowania i implementacji nowych rozwiązań. Ich zaangażowanie i gotowość do wprowadzania innowacji są dowodem na to, że cyfryzacja usług publicznych jest procesem, który wymaga współpracy na wielu poziomach.
Rozwój e-usług w Polsce „drogą do łatwiejszego życia"
Podsumowując, wicepremier wyraził przekonanie, że rozwój e-usług, w tym ePłatności, jest krokiem w kierunku ułatwienia życia Polaków.
– Rozwój e-usług w Polsce, całość tego procesu, w tym włączenie tej kategorii odpowiedzialności za ePłatności pokazuje, że optymalizacja systemu, że ich zaprojektowanie, że ich umiejętność wykorzystywania przez obywatela to droga, którą razem prezentując, możemy doprowadzić do tego co najważniejsze - łatwiejszego życia – podsumował Gawkowski.
Ambicja rządu, by umożliwić dostęp do ePłatności w każdej gminie w Polsce, jest wyrazem dążenia do budowania społeczeństwa wykorzystującego możliwości, jakie daje cyfryzacja, w najbardziej efektywny sposób.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?