Ogromna aktualizacja oprogramowania 7.0 dla PS5 już dostępna. Co nowego? Discord, przenoszenie save'ów i wiele więcej

Piotr Szymański
Piotr Szymański
Sony udostępniło dla posiadaczy PlayStation 5 nową wersję oprogramowania o numerze 7.0. Lista nowości jest duża.
Sony udostępniło dla posiadaczy PlayStation 5 nową wersję oprogramowania o numerze 7.0. Lista nowości jest duża. Charles Sims/Unsplash.com
Po dwóch miesiącach od wypuszczenia ostatniej aktualizacji, 8 marca Sony udostępniło dla wszystkich posiadaczy PlayStation 5 nową wersję oprogramowania. Soft oznaczono numerem 7.0 i wprowadza on pokaźną liczbę nowych funkcjonalności. Sprawdźcie szczegóły dotyczące dużej aktualizacji dla PS5.

Spis treści

Sprzedaż PlayStation 5 mocno w górę

Jak wynika z najnowszych wyników przedstawionych przez Sony za czwarty kwartał 2022 roku, na cały świecie do sklepów trafiło 32,1 mln konsol PlayStation 5. Dla porównania PlayStation 4 w analogicznym okresie mogło pochwalić się lepszym wynikiem – 35,9 mln. Oczywiście dużą rolę w gorszym wyniku PS5 odegrał problem z dostępnością konsoli. Tak naprawdę dopiero od niedawna można ją dostać bezproblemowo.

Natomiast według danych przedstawionych przez Christophera Dringa z GameIndustry.biz, w styczniu 2023 roku sprzedaż PS5 w Europie wzrosła aż o 202 procent w zestawieniu z analigicznym miesiącem rok temu. Wszystko wskazuje na to, że największe problemy Japończycy mają już za sobą i z optymizmem mogą spoglądać w przyszłość.

Sony aktualizuje oprogramowanie PS5

Po dwóch miesiącach przerwy (ostatnio 12 stycznia), Sony właśnie udostępniło najnowszą aktualizację oprogramowania dla konsol PlayStation 5. System został oznaczony numerem 23.01.-07.00.00 i zajmuje sporo miejsca, bo do pobrania jest dokładnie 1,142 GB.

W najnowszej wersji softu pojawia się wyczekiwana od dłuższego czasu przez graczy integracja konsoli z czatem głosowym Discorda. Warto też zwrócić uwagę na wprowadzenie obsługi zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR) dla rozdzielczości 1440p, a także łatwiejszy sposób przenoszenia zapisanych danych z PlayStation 4 na PlayStation 5.

Aktualizacja oprogramowania PS5 – wersja 7.0. Lista zmian i nowości

Główne cechy tej aktualizacji oprogramowania

 • Wyjście wideo 1440p zostało rozszerzone na konsoli PS5.
 • VRR (variable refresh rate – zmienna częstotliwość odświeżania) jest teraz obsługiwana w rozdzielczości 1440p.
  – Obsługiwanych jest więcej trybów i urządzeń HDMI. Aby sprawdzić, czy dane urządzenie HDMI obsługuje tę funkcję, wybierz Ustawienia > Ekran i wideo > Wyjście wideo > Testuj wyświetlanie w rozdzielczości 1440p.
 • Można teraz przesyłać dane między konsolami PS5.
  – Łatwo prześlesz wszystkie dane z jednego urządzenia PS5 na inne. W ramach tego procesu Twoje dane na pierwszej konsoli PS5 nie zostaną usunięte ani zmienione.
 • Od teraz na konsoli PS5 można korzystać z czatu głosowego na platformie Discord.
  – Możesz połączyć swoje konto Discord z kontem PlayStation Network. Aby rozpocząć czat głosowy Discord na PS5, uruchom aplikację Discord na urządzeniu mobilnym lub komputerze. Możesz także udostępniać znajomym z platformy Discord informację, kiedy jesteś online i w co grasz.
 • Funkcja poleceń głosowych obsługuje teraz używanie głosu do zapisywania klipów wideo z rozgrywki.
  – Powiedz „Hey PlayStation, capture that!” (Hej PlayStation, zapisz to!), aby zapisać klip wideo z ostatniej rozgrywki. Domyślny czas zapisu zależy od wybranych ustawień.
  – Możesz też zapisać określony czas trwania Twojej rozgrywki, od 15 sekund do 60 minut. Na przykład, aby zapisać 5 minut, powiedz „Hey PlayStation, capture the last 5 minutes” (Hej PlayStation, zapisz ostatnie 5 minut).
  – Aby ręcznie rozpocząć nowe nagranie rozgrywki, powiedz „Hey PlayStation, start recording” (Hej PlayStation, rozpocznij nagrywanie). Następnie możesz powiedzieć „Hey PlayStation, stop recording” (Hej PlayStation, zatrzymaj nagrywanie), aby zakończyć nagrywanie i zapisać klip wideo.
  – Obecnie funkcja Polecenie głosowe (podgląd) jest dostępna tylko w języku angielskim dla graczy mających konta w PlayStation Network w USA i Wielkiej Brytanii.

Inne zaktualizowane funkcje

 • Do funkcji czytnika ekranu wprowadzono następujące ulepszenia.
  – Czytnik ekranu zapewnia teraz bardziej szczegółowe wskazówki podczas obsługi konsoli. Pokazuje, w którym kierunku można przejść od aktualnie wybranego komponentu, a także aktualną pozycję w komponencie z wieloma elementami.
  – Podczas korzystania z czytnika ekranu w przeglądarce internetowej widoczne będą teraz obramowania wokół sekcji, która jest odczytywana na głos.
  – Czytnik ekranu został zaktualizowany tak, aby poprawnie odczytywał niektóre kluczowe terminy.
 • Do centrów gier dodaliśmy następujące funkcje:
  – Każda gra będzie miała widoczny w centrum gier zegar, który odlicza całkowity czas rozgrywki.
  Postęp gry będzie również wyświetlany w przypadku gier, w których jest określona maksymalna liczba działań fabularnych.
 • Został dodany kafelek Znajomi, którzy grają.
  – Możesz zobaczyć, którzy z Twoich znajomych mają daną grę i kto jest aktualnie online.
  – Wybierając kafelek, możesz zobaczyć, co robią Twoi znajomi, a także uzyskać dostęp do ich profili, gdzie dostępnych jest więcej opcji interakcji.
 • Kafelek trofeów został przeniesiony i zaktualizowany, tak aby ułatwić do niego dostęp. Wyświetla też postępy w zdobywaniu trofeów.
 • Karty trybu współzawodnictwa wielu graczy można wyświetlać na pełnym ekranie. Wybranie opcji Uruchom aktywność spowoduje przejście od razu do meczu. Dzięki umieszczeniu karty w widocznym miejscu i jej rozmiarowi łatwo jest jej używać w trybie dla wielu graczy.
 • Funkcja rozgrywki multiplatformowej została zaktualizowana w następujący sposób.
  – Karty sesji gry w trybie multiplatformowym umożliwiają teraz sprawdzenie, którzy członkowie grają na innych platformach.
 • Do Game Base dodano następujące funkcje.
  – Możesz teraz wysłać prośbę o udostępnienie ekranu lub rozpocząć sesję udostępniania ekranu znajomemu bezpośrednio z jego profilu. Wybierz ikonę udostępniania ekranu w profilu znajomego.
  – Prośbę o udostępnienie ekranu możesz też wysłać z PlayStation App.
  – Na karcie czatu głosowego, przy uczestnikach imprezy grających w grę, do której możesz dołączyć, zostanie wyświetlona ikona umożliwiająca dołączenie. Możesz dołączyć do gry bezpośrednio, wybierając gracza, a następnie wybierając z menu opcję Dołącz do gry.
 • Znajomi, którzy są aktywni w PlayStation App, będą teraz oznaczeni jako online na Twojej liście znajomych.
 • Co zmieniliśmy w bibliotece gier:
  – Możesz określić domyślną kolejność sortowania gier na listach.
 • Za pomocą filtrów w bibliotece możesz łatwo znajdować gry przeznaczone do systemów PS VR i PS VR2.
 • Do ustawień wstępnych gry dodano następujące opcje.
  – W grach obsługiwanych przez tę funkcję możesz ustawić swoje preferencje w taki sposób, aby decydować, kto może dołączyć i kto może zapraszać inne osoby na utworzone przez Ciebie sesje dla wielu graczy.
  – Wybierz Ustawienia > Zapisane dane i ustawienia gry/aplikacji > Ustawienia wstępne gry > Sesje wieloosobowej gry online i wskaż preferencje w obszarach Kto może dołączać i Kto może zapraszać.
 • Zmieniliśmy sposób sprawdzania zapisywanych danych podczas pobierania i instalacji gry.
  – Jeśli jest to gra na PS4, a nie masz zapisanych danych w pamięci masowej konsoli, otrzymasz powiadomienie, czy zapisane dane PS4 są dostępne w chmurze.
  – Jeśli jest to gra na PS5, która może korzystać z zapisanych danych PS4, a nie masz zapisanych danych w pamięci masowej konsoli, otrzymasz powiadomienie, czy zapisane dane PS4 są dostępne w chmurze.
  – Aby pobrać zapisane dane z pamięci w chmurze, naciśnij przycisk PS. Gdy powiadomienie się rozwinie, wybierz opcję Pobierz zapisane dane PS4.
 • Możesz teraz wybrać, które pliki Galerii multimediów przesłać ręcznie do Zrzutów w PlayStation App. Dotychczasowe zasady dotyczące zawartości nadal obowiązują.
 • W klawiaturze ekranowej wprowadzono następujące zmiany.
  – Gdy zaczniesz wpisywać znaki, w górnej części klawiatury ekranowej pojawią się sugestie. Naciskając przycisk R1, wybierasz daną sugestię – nie musisz jej wpisywać ręcznie. Aby wpisać wybraną sugestię, naciśnij przycisk krzyżyk.
 • Jeśli chcesz usunąć jakieś sugestie z pamięci konsoli, możesz to zrobić w menu opcji.
 • (Tylko w przypadku klawiatury japońskiej) Sugestie pojawiające się podczas wpisywania znaków są teraz wyświetlane zarówno w postaci znaków o połowie szerokości, jak i pełnej szerokości.
 • Wyświetlane są już emoji z Unicode 15.0.
 • Czas potrzebny na przeprowadzenie kontroli integralności pobranych danych został znacznie skrócony. Proces ten jest wykonywany w czasie, gdy na pobieranym elemencie widoczna jest etykieta [Kopiowanie…] w obszarze Pobieranie/Przesyłanie w centrum sterowania.
 • Został zmieniony sposób uruchamiania zainstalowanych gier.
  – Jeśli na PS5 znajduje się pobrana wersja gry, której użytkownik nie kupił (np. gra kupiona przez innych użytkowników tej samej konsoli), a masz wersję na płycie, to możesz teraz zagrać w zainstalowaną wersję do pobrania, wkładając płytę (bez instalowania wersji z płyty).
  – Tak samo, jeśli gra została zainstalowana z płyty i masz kupioną wersję do pobrania, to możesz teraz uruchomić zainstalowaną wersję z płyty bez wkładania dysku.
 • System podpowiedzi został rozszerzony i wyświetla teraz listę celów, o ile są dostępne w grze. Wybierając dowolny cel, możesz zobaczyć film lub podpowiedź tekstową o bardziej szczegółowym charakterze.
 • Możesz teraz przeglądać autoryzowane aplikacje i zarządzać nimi w Ustawieniach.
  – Autoryzowane aplikacje to aplikacje i usługi innych firm, z którymi zostało połączone konto PlayStation Network. Korzystając z autoryzowanej aplikacji, wyrażasz zgodę na udostępnianie tej aplikacji danych swojego konta.
  – Aby wyświetlić autoryzowane aplikacje i zarządzać nimi, wybierz Ustawienia > Użytkownicy i konta > Autoryzowane aplikacje.
 • Zaktualizowaliśmy oprogramowanie kontrolera bezprzewodowego DualSense, kontrolera bezprzewodowego DualSense Edge i kontrolerów PlayStation VR2 Sense.
  – Aktualizacja poprawia stabilność.
 • Teraz oprogramowanie kontrolera bezprzewodowego DualSense można zaktualizować za pomocą połączenia bezprzewodowego.
  – W przypadku problemów z bezprzewodową aktualizacją oprogramowania kontrolera podłącz go do systemu PS5 za pomocą przewodu USB. Następną aktualizację będzie można pobrać bezprzewodowo.
 • Kontroler bezprzewodowy DualSense Edge i kontrolery PlayStation VR2 Sense obsługują już bezprzewodową aktualizację ich oprogramowania. Ta aktualizacja nie jest wymagana do wykonywania aktualizacji bezprzewodowych dla tych kontrolerów.
 • Rozwiązano następujące problemy.
  – Naprawiono komunikat o błędzie, który podawał mylące informacje dotyczące ograniczeń kontroli rodzicielskiej podczas korzystania z przeglądarki internetowej.
 • Wprowadzono aktualizację w związku z problemem powodującym migotanie niektórych monitorów LCD IPS po włączeniu funkcji VRR (variable refresh rate – zmienna częstotliwość odświeżania). Aktualizacja może pomóc w rozwiązaniu tego problemu na takich monitorach.

źródło: PlayStation

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl