Oppo Find X, czyli smartfon z unikatową konstrukcją. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Oppo Find X to jeden z najciekawszych smartfonów, mimo że na rynku jest już od niemal roku. Warto jednak przypomnieć, że dopiero od kilku miesięcy oficjalnie jest dostępny w Polsce. Konstrukcja Find X jest bardzo ciekawa; uwagę zwraca przede wszystkim mechanizm, który wysuwa aparaty z korpusu telefonu.

Oppo Find X różni się od innych smartfonów. Decyzja o ukryciu aparatów w bryle urządzenia stworzyła producentowi nowe możliwości. W efekcie zakrzywiony po bokach ekran niemal pozbawiony jest ramek. To AMOLED, który jest jednym z najmocniejszych punktów Find X. Ma rozdzielczość 1080 x 2340 p (zagęszczenie pikseli na poziomie 401 ppi) i proporcje 19,5:9. Fakt że ramki zostały zmniejszone do minimum sprawia że ekran zajmuje niemal 94 procent frontu telefonu. Wyświetlacz wykazuje się doskonałym kontrastem, a jasność na poziomie 430 nitach oznacza, że obsługa smartfonu, nawet w sinym słońcu, nie jest problemem.

Ekran, podobnie jak i tył urządzenie chroniony jest przez szkło Gorilla piątej generacji. Ramki Find X są aluminiowe. Urządzenie posiada port USB typu C, klawisze zasilania oraz głośności, dwa mikrofony, głośniki (jeden do rozmów), czujnik światła oraz tackę na dwie karty nanoSIM. Nie ma slotu na kartę microSD, nie ma też gniazda audiojack 3,5 mm.

Skanowanie twarzy

Smartfon – to dziś dość nietypowe – pozbawiony jest czytnika linii papilarnych. Oppo czujnik biometryczny umieściło w ekranie dopiero w kolejnych modelach, natomiast w Find X o bezpieczeństwo dba O-Face, czyli funkcja skanowania twarzy w 3D. Producent chwali się, że taki rodzaj zabezpieczeń wykazuje się wyraźnie mniejszym wskaźnikiem błędnych rozpoznań niż w przypadku czytników linii papilarnych. Radzi sobie nawet w słabym oświetleniu, ale są też problemy. Po pierwsze – okulary przeciwsłoneczne, które czynią O-Face praktycznie bezużytecznym. Po drugie – wysunięcie mechanizmu trwa wprawdzie niespełna sekundę, ale to wystarczy, by stwierdzić, że system nie działa błyskawicznie.

Czy mechanizm wysuwający aparaty jest trwały? Producent zapewnia, że powinien przetrwać 300 tysięcy wysunięć. Oppo uważa, że przeciętny użytkownik odblokowuje smartfon od 100 do 150 razy dziennie, co oznacza, że mechanizm Find X powinien działać co najmniej pięć lat.

Wydajność

Find X napędzany jest przez Snapdragona 845. Procesor wykonany w 10-nanometrowym procesie technologicznym FinFET posiada osiem rdzeni – cztery to Kryo 385 Gold, kolejne cztery – Kryo 385 Silver. Za grafikę odpowiada Adreno 630, natomiast modem to X20 LTE (pobieranie do 1,2 Gb/s, wysyłanie 150 Mb/s). Find X wyposażony został ponadto w 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wbudowanej. Choć procesor to zeszłoroczny numer jeden Qualcomma, to wciąż bardzo dobra specyfikacja. Smartfon działa płynnie, bez zacięć, radzi sobie z nawet najbardziej wymagającymi graficznie grami. Problemem dla niektórych użytkowników może jednak okazać się brak NFC – w końcu płatności zbliżeniowe stają się coraz popularniejsze także w Polsce.

Urządzenie działa na Androidzie 8.1, ale nie jest to czysty system Google. Oppo w swoich smartfonach stosuje autorską nakładkę, ColorOS. Przynosi ona kilka preinstalowanych aplikacji społecznościowych, a także kilka aplikacji producenta. Jest między innymi filtr światła niebieskiego (Night Shield), zabezpieczenia blokujące dostęp do wybranych aplikacji, są gesty ułatwiające obsługę smartfonu (dwukrotne stuknięcie wybudza ekran, narysowanie literki „O” włącza kamerę, a „V” – latarkę, sterowanie muzyką itp.), opcja korzystania z drugich kont na Facebooku czy Instagramie. Jest też wysuwany z boku ekranu głównego przybornik z szybkimi narzędziami i aplikacjami i kolorowe powiadomienia na krawędziach zakrzywionego wyświetlacza.

Wysuwane aparaty

Find X posiada podwójny aparat główny, jak już napisałem – wysuwany z obudowy. To czujnik 16 MP z przysłoną f/2.0, PDAF i optyczną stabilizacją obrazu. Drugi czujnik ma 20 MP i przysłonę f/2.0. Nad aparatem 16 MP Oppo podobno pracowało wspólnie z Sony. Piksele mają 1,22 µm, co powinno mieć znaczenie przy słabym oświetleniu. Warto pamiętać jednak o tym, że pomimo podwójnego aparatu Find X nie ma optycznego zoomu. Smartfon może nagrywać wideo w 4K i w 30 klatkach na sekundę. Oppo Find X robi dobre zdjęcia, o dobrym kontraście, szczegółowe i odpowiednio nasycone kolorami.

Aplikacja aparatu nie jest szczególnie rozbudowana, ale użytkownik ma do dyspozycji kilka trybów, łącznie z trybem ekspert. Do robienia portretów jest tryb nazwany układem pionowym – warto go stosować, bo dobrze rozmywa tło. Do selfie jest aparat 25 MP, z przysłoną f/2.0 (znajdujący się z przodu wysuwanego z korpusu telefonu elementu) oraz auto HDR. Robi świetnie to, co do niego należy.

OPPO RX17 PRO: TEST, RECENZJA

Oppo słynie już z technologii szybkiego ładowania swoich smartfonów – SuperVOOC. Nie inaczej jest w przypadku Find X. W zestawie jest szybka ładowarka o mocy 20W pozwala naładować akumulator do połowy w kilkanaście minut! Samo ogniwo ma pojemność 3400 mAh i spisuje się bardzo dobrze. Podczas testów nie było sytuacji, w której – mimo intensywnego użytkowania – zabrakłoby energii przed wieczorem.

Podsumowując, Oppo Find X to, bez dwóch zdań, bardzo ciekawy smartfon, a co więcej, wyróżniający się na rynku. Urządzenie nie jest jednak wolne od wad. Największe zalety? Niemal bezramkowy ekran AMOLED, efektowny design, bardzo dobra wydajność, pojemna pamięć, dobry aparat (także ten do selfie) i wytrzymała bateria – z niezwykle szybkim ładowaniem. Wady: brak NFC, brak audiojacka 3,5 mm, brak skanera odcisków palców, brak ładowania indukcyjnego.

Oppo Find X specyfikacja:

  • Ekran: AMOLED o przekątnej 6,42 cala, rozdzielczości 1080 x 2340 p i proporcjach 19,5:9
  • Procesor: Qualcomm SDM845 Snapdragon 845, 10 nm (4 x 2,8 GHz Kryo 385 Gold, 4 x 1,7 GHz Kryo 385 Silver)
  • GPU: Adreno 630
  • Pamięć: 256 GB, 8 GB RAM
  • Aparat główny: podwójny, wysuwany z obudowy, 16 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.22 µm, PDAF, OIS + 20 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.0 µm, dioda LED, HDR, panorama, wideo: 2160p/30 fps, 1080p/240 fps, 720p/480 fps.
  • Aparat przedni: wysuwany z obudowy, 25 MP, f/2.0, auto HDR, wideo: 1080p/30 fps
  • Łączność: LTE Cat. 18, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS z A-GPS, GLONASS, BDS, USB 2.0, Type-C 1.0, dual SIM (nanoSIM, dual stand-by)
  • Czujniki: akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas, O-Face
  • Akumulator: litowo-jonowy o pojemności 3400 mAh
  • Wymiary: 156,7 x 74,2 x 9,4 mm
  • Waga: 186 gramów
  • System: Android 8.1 Oreo, nakładka ColorOS 5.2.1

Twitter: @G_Lisiecki

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oppo Find X, czyli smartfon z unikatową konstrukcją. Test, recenzja - Dziennik Zachodni

Wróć na gra.pl Gra.pl