Oppo Reno 2, smartfon klasy średniej blisko półki premium. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Tak, Oppo produkuje smartfony z kategorii low-end, ale chiński producent znacznie więcej do powiedzenia chce mieć na rynku urządzeń ze średniej i wysokiej półki, gdzie stosuje swoje autorskie rozwiązania – na przykład „płetwę rekina”. Flagowy Reno 10x Zoom na mobilnym rynku okazał się w zeszłym roku dużą niespodzianką, jednak sporo zamieszania w średniej półce cenowej – gdzie konkurencja jest bardzo duża – wywołał Reno 2. Nie bez przyczyny.

Od kilku lat obserwować można w kategorii smartfonów mid-range przyrost mocy i jakości. Producenci dbają również o design średniopółkowych urządzeń, które pod wieloma względami zbliżają się do klasy premium. I nic dziwnego – w tej kategorii toczy się wszak najważniejsza bitwa o klienta. W najnowsze trendy świetnie wpisuje się smartfon Oppo – Reno 2.

Obudowa i ekran

Obudowa Reno 2 przykuwa uwagę. Opalizujący kolor (testowana wersja – w kolorze Luminous Black), aluminiowe ramki, ekran AMOLED oraz szkło Gorilla 6. generacji (na ekranie) i 5. (z tyłu) sugerują, że mamy do czynienia nie ze średniakiem, a smartfonem z półki high-end. Producent podkreśla, że obudowa, dzięki technologii 3-warstwowego strippingu, prezentuje inne kolory w zależności od kąta patrzenia. W produkcji wykorzystano podwójne mechaniczne łączenie tekstur oraz 7-warstwowe nakładanie tekstur. Efekty? Mówiąc krótko – spektakularne.

Zobacz, jak wygląda Reno 2 i jakie robi zdjęcia:

Oppo Reno 2 posiada tzw. płetwę rekina, czyli mechanicznie wysuwany z górnej ramki element z aparatem do selfie (i głośnikiem do rozmów telefonicznych). Czas wysuwania aparatu to 0,8 sek. Na górnej ramce znajduje się ponadto mikrofon. Natomiast na dolnej ramce są: port USB typu C, głośnik, mikrofon oraz audiojack 3,5 mm. Na prawej ramce jest przycisk zasilania oraz tacka na dwie karty nanoSIM (bądź jedną i kartę pamięci microSD), zaś na lewej – klawisze głośności. Z tyłu jest poczwórny aparat, dwutonowa dioda LED, charakterystyczna dla smartfonów Oppo ceramiczna wypustka O-dot, zapobiegająca porysowaniu osłony aparatów. Jest też napis „Designed for Reno”.

Ekran w Reno 2 to zajmujący aż 93,1 proc. frontu smartfonu AMOLED o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości 1080 x 2400 p oraz proporcjach 20:9. Przy tych parametrach zagęszczenie pikseli stoi na bardzo dobrym poziomie – 401 ppi. Kolory – jak to w AMOLED-ach – są nasycone, głębokie. Jest funkcja przyciemniania DC (Direct Current, regulacja natężeniem prądu – zmniejsza migotanie ekranu), a producent chwali się, że w porównaniu z Reno pierwszej generacji redukcja niebieskiego światła wzrosła o 37,5 proc.

ZOBACZ: OPPO RENO 10X ZOOM – TEST, RECENZJA

Dodatkowo w ustawieniach trybu kolorów ekranu można wybrać żywy (tryb P3) bądź delikatny (tryb sRGB). Kontrast wynosi 1400000:1, a jasność domyślna – 500 nitów, 600-700 nitów w „trybie zewnętrznym”, a maksymalna – 800 nitów. W ekranie ukryty został optyczny czytnik linii papilarnych w wersji 3.0. Spisuje się bardzo dobrze. Z danych, które udostępnia producent wynika, że – w porównaniu z poprzednią generacją Reno – obszar odblokowania jest o 16 proc. jaśniejszy, a sam czas odblokowania ekranu – o 11,3 proc. krótszy.

Procesor i system

Smartfon napędzany jest przez procesor Qualcomma – Snapdragon 730G, wykonany w 8-nanometrowym procesie technologicznym. To układ, który został zoptymalizowany pod kątem gier (także w HDR). Dwa wydajne rdzenie wspomagane są przez sześć pozostałych – energooszczędnych. Choć nie jest to układ z topowej serii 8xx, spisuje się bardzo dobrze. Co więcej, zintegrowany modem X15 LTE wspiera Wi-Fi 6. W Reno 2 producent zastosował ponadto NPU (Neural Processing Unit) po to, by przyspieszyć algorytm AI dla zdjęć wykonywanych w trybie nocnym. Procesor obrazu Spectra 350 DSP odpowiada za efekt bokeh.

Procesor wspierany jest przez GPU Adreno 618, a także 8 GB pamięci RAM. Pamięć wbudowana – w szybkim standardzie UFS 2.1 – ma rozmiar 256 GB. Można ją jeszcze rozbudować o kartę microSD. Takie podzespoły zapewniają bezproblemową pracę urządzenia nie tylko podczas codziennego użytkowania, ale także pod większym obciążeniem, potwierdzając, że Reno 2 to smartfon z wyższej średniej półki.

Reno 2 działa w oparciu o Androida w wersji 9 i producencką nakładkę na system ColorOS w wersji 6.1. Wśród ustawień są między innymi opcja wyświetlania zegara na wyłączonym ekranie, gesty na wyłączonym ekranie (można włączyć np. aparat, latarkę, albo przypisać do konkretnego gestu jedną z trzech opcji: odblokuj, zadzwoń, uruchom aplikację), inteligentne połączenie (przyłożenie smartfonu do ucha odbiera rozmowę), klonowanie aplikacji (podwójne konta Facebooka, Messengera, Instagrama czy WhatsAppa). Z boku ekranu wysunąć można pasek z „szybkimi narzędziami” i „szybkimi aplikacjami”. Jest też funkcja inteligentnego kierowcy aktywująca Bluetooth i automatycznie łączącą smartfon z zestawem BT w samochodzie.

Na lewo od ekranu głównego jest strona z inteligentnym asystentem, który informuje nas m.in. o pogodzie, aktywności (licznik kroków) czy przypomina o zaplanowanych wydarzeniach. Są tu „kafelki” kalendarza, szybkich funkcji (np. przelicznik walut), ulubionych kontaktów czy galerii. Wysuwany z góry panel przełączników jest przejrzysty i utrzymany w tej samej kolorystyce, co zakładka inteligentnego asystenta. Personalizacja? Do wyboru mamy pięć motywów i 28 tapet.

Nakładka ColorOS jest szybka i responsywna, jednak – podobnie jak Android 9 – nie obsługuje trybu ciemnego. Pozostaje mieć nadzieję, że zmieni się to po aktualizacji smartfonu.

Aparat i akumulator

Zestaw czterech aparatów Reno 2 obejmuje sensor główny, znany już m.in. z Oppo Reno 10x Zoom – 48 MP (f/1.7) z obiektywem szerokokątnym, PDAF oraz OIS, teleobiektyw 13 MP (f/2.4) z PDAF i dwukrotnym zoomem optycznym, 8 MP (f/2.2) z obiektywem ultraszerokokątnym oraz monochromatyczny 2 MP (f/2.4). Zestaw oferuje pięciokrotny zoom hybrydowy i dwudziestokrotny zoom cyfrowy.

Aplikacja aparatu jest bardzo prosta, ale funkcjonalna – posiada trzy główne tryby: Zdjęcie, Wideo i Portret. W podręcznym, rozwijanym menu znajdziemy tryby: Ultra Night, Panorama, Ekspert, Film poklatkowy, Zwolnione tempo, Naklejka i Google Lens.

Zdjęcia są bardzo dobre, szczegółowe, o dobrej kolorystyce. Podobać się może tryb szerokokątny, świetnie radzi sobie dwukrotny zoom optyczny, tak jak i tryb portretowy. Nieźle spisuje się pięciokrotny zoom hybrydowy, skuteczny jest tryb Ultra Night. Tryb Ekspert umożliwia wpływanie na podstawowe parametry zdjęcia. Wideo nagrywać można w maksymalnej jakości 4K i w 30 klatkach na sekundę.

Przedni aparat ma 16 MP i spisuje się co najmniej dobrze, przede wszystkim w trybie portretowym, który – stosując efekt bokeh – efektownie rozmywa tło. Jednym zdaniem: w swojej klasie możliwości fotograficzne Reno 2 są jednymi z najlepszych dostępnych na rynku.

Kolejnym atutem Oppo Reno 2 jest akumulator, ale do tego producent z Dongguan już nas przyzwyczaił. Ogniwo ma pojemność 4000 mAh i spisuje się świetnie. Smartfon bez problemów osiąga wyniki do 6 godzin pracy na ekranie (i kilkunastu z dala od gniazdka). Co więcej, urządzenie wspiera szybkie ładowanie – VOOC Flash Charge 3.0. W tym przypadku jest to 20W. W pół godziny naładować można ponad 50 procent energii akumulatora.

Podsumowanie

To bardzo dobry smartfon, na dodatek cena Reno 2 to niespełna 2,3 tys. zł. W zestawie znajduje się świetnie wykonane i bardzo ładne etui, są też słuchawki. Słuchawki dobrze sprawdzą się podczas rozmów telefonicznych, jednak do słuchania muzyki warto sięgnąć po lepszy zestaw. Największe plusy Reno 2 to atrakcyjny design i świetna jakość wykonania, ponadprzeciętna wydajność w tej półce cenowej, bardzo dobry ekran, wszechstronny aparat, wydajny akumulator z szybkim ładowaniem, duża pamięć w standardzie UFS 2.1, dobre zaplecze komunikacyjne, audiojack 3,5 mm. Minusy: brak wodoodporności, brak ładowania indukcyjnego, brak trybu ciemnego (i brak Androida 10). Werdykt: polecam.

Oppo Reno 2 specyfikacja:

  • Wyświetlacz: 6,5-calowy AMOLED o rozdzielczości Full HD+ (1080 x 2400 p) i proporcjach 20:9, 16 mln kolorów
  • Procesor: ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 730G (2 x 2,2 GHz Kryo 470 Gold, 6 x 1,8 GHz Kryo 470 Silver)
  • Procesor graficzny: Adreno 618
  • Pamięć: 256 GB (karta microSD w miejsce jednego slotu SIM), 8 GB RAM
  • Aparat główny: poczwórny: 48 MP (szerokokątny), f/1.7, PDAF, OIS, 13 MP (teleobiektyw, dwukrotny zoom optyczny), f/2.4, PDAF, 8 MP (ultraszerokokątny), f/2.2 (monochromatyczny), 2 MP, f/2.4, wideo: 4K/30 fps, dwutonowa dioda LED, HDR, panorama
  • Aparat przedni: 16 MP (szerokokątny), f/2.0, wysuwany z obudowy, wideo: 1080 p/30 fps, LED, HDR
  • Łączność: LTE Cat. 12, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS z A-GPS, Glonass, Galileo, BDS, radio FM z RDS, USB 3.1, Type-C 1.0, audiojack 3,5 mm
  • Czujniki: optyczny skaner odcisków palców w ekranie, akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas
  • Akumulator: o pojemności 4000 mAh
  • Wymiary: 160 x 74,3 x 9,5 mm
  • Waga: 189 gramów
  • System: Android 9.0 Pie, ColorOS 6.1

Twitter: @G_Lisiecki

Nie przegap

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oppo Reno 2, smartfon klasy średniej blisko półki premium. Test, recenzja - Dziennik Zachodni

Wróć na gra.pl Gra.pl