Piłka ręczna - najważniejsze informacje

Materiał informacyjny STS
Początki piłki ręcznej sięgają czasów średniowiecza. W Danii w 1906 roku po raz pierwszy stworzono zasady nowoczesnej piłki ręcznej. Nic więc dziwnego, że ta Reprezentacja jest jedną z najlepszych w historii. Piłka ręczna jest niezwykle popularna w Europie Północnej i Zachodniej, ale jest rozgrywana na całym świecie. Organem zarządzającym grą jest Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej, która m.in. organizuje Mistrzostwa Świata. Sport ten głównie grany jest w halach, ale istnieją też odmiany na plaży i w wodzie. Ile trwa mecz piłki ręcznej? Jaki wymiar ma boisko do piłki ręcznej? Ile osób gra w piłkę ręczną? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule.

4

Jak zaczyna się mecz piłki ręcznej?

Spotkanie rozpoczyna się od rzutu ze środka boiska po gwizdku sędziego. Przed tym kapitanowie losują połowę, a także pierwsze posiadanie piłki w ataku. Drużyna atakująca po gwizdku sędziego musi znajdować się na swojej połowie boiska, natomiast zespół broniący w odległości co najmniej trzech metrów od zawodnika rozpoczynającego grę. Celem gry jest zdobywanie bramek, a zawodnicy z pola mają za zadanie podawać do członków drużyny, aby rozmontować szczelną obronę rywala. Bramka może zostać zdobyta bezpośrednio po wznowieniu akcji ze środka, jednak warto zaznaczyć, że jest to bardzo trudne ze względu na odległość i wymiary bramek, w których stoi czujny bramkarz. Rozpoczęcie gry ze środka boiska następuje po każdym zdobytym golu i często wykonuje się bardzo szybko w celu skontrowania przeciwnika. Akcja może być wznowiona, zanim wszyscy wrócą na swoją stronę boiska.

Jak można dotykać piłki podczas meczu?

Gracz ma prawo do zatrzymywania, łapania, rzucania, odbijania i uderzania piłki w dowolny sposób oraz w dowolnym kierunku, używając rąk, pięści, ramion, głowy, ciała, ud i kolan. Jednakże gracz nie może celowo dotykać piłki częścią ciała znajdującą się poniżej kolan. W takim wypadku sędzia dyktuje rzut wolny lub rzut karny.

Gracz w posiadaniu piłki

Zawodnik mający piłkę w ręce może stać nieruchomo tylko przez trzy sekundy. Nie wolno mu łapać piłki obiema dłońmi więcej niż jeden raz, chyba że ta dotknęła podłoża, innego zawodnika lub odbiła się od słupka czy poprzeczki bramki. Innymi słowy, zawodnik nie może podać sam do siebie.

Drybling

W piłce ręcznej drybling polega na odbijaniu i łapaniu piłki. Zawodnicy zazwyczaj podają piłkę między sobą, przesuwając się wzdłuż boiska. Zawodnik z piłką nie może wykonać więcej niż trzech kroków bez oddania strzału, podania lub kozłowania piłki.

Bramkarz

W dalszej części artykułu dowiecie się ile osób gra w piłkę ręczną. Jedną z nich jest bramkarz, który może łapać piłkę, gdy ta jest nieruchoma lub toczy się po boisku w obszarze bramki. Bramkarz w piłce ręcznej ma prawo do obrony piłki każdą częścią ciała, w tym także nogami. Nie może on jednak przekroczyć linii bramkowej, trzymając lub kozłując piłkę. Bramkarz może być zastąpiony przez innego zawodnika z pola gry, jeśli drużyna zdecyduje się na użycie tej taktyki w celu przewagi liczebnej. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej, gdy drużyna broniąca straciła jednego zawodnika z powodu kary odgwizdanej przez sędziego.

Piłka ręczna w naszym kraju cieszy się sporym zainteresowaniem. Można ją typować u wszystkich legalnych bukmacherów. Jedni oferują tylko ofertę online, drudzy zaś poza zakładami na oficjalnej stronie internetowej otwierają również punkty stacjonarne. STS posiada takie punkty w różnych miejscach w całym kraju. Sprawdź, jakie sts godziny otwarcia przygotował dla lokalu w Twojej okolicy – i wybierz się, aby w miłej atmosferze puścić kupon na najciekawsze mecze piłki ręcznej!

Kary

Kary przyznaje się graczom za różne przewinienia. Czynności skierowane głównie na przeciwnika jak trzymanie, pchanie, wskakiwanie, kontakt z boku i z tyłu lub utrudnianie kontrataku uważa się za nielegalne i podlegają karze. Każde wykroczenie w polu bramkowym skutkuje rzutem karnym. Zazwyczaj sędzia wystawia żółtą kartę ostrzegawczą, ale w przypadku groźniejszych fauli odgwizduje dwuminutowe wykluczenie zawodnika, co powoduje znaczne osłabienie zespołu. W piłce ręcznej gracze mogą także otrzymać czerwoną kartkę za wyjątkowo brutalne przewinienia. Czerwony kartonik skutkuje natychmiastowym wykluczeniem zawodnika, który musi opuścić boisko do końca meczu. Dodatkowo drużyna gra w osłabieniu przez 2 minuty.

Jak wygląda obrona w piłce ręcznej?

Defensywni zawodnicy nie mogą trzymać, uderzać, popychać ani przewracać gracza z przeciwnej drużyny, który prowadzi akcję ofensywną. Jedyną opcją na odebranie piłki jest użycie płaskiej części dłoni do wybicia piłki zawodnikowi atakującemu. Dozwolone jest także zasłanianie rywala ciałem. Zabrania się natomiast chwytania piłki jedną lub obiema rękami, a także gwałtownego wybijania piłki z rąk przeciwnika. Gracze atakujący często wykorzystują tzw. zasłonę, aby umożliwić drugiemu koledze z zespołu dogodną sytuację na rzut. Tę technikę często widuje się podczas spotkań koszykówki.

Jaki wymiar ma boisko do piłki ręcznej?

Sport ten rozgrywa się na boisku o wymiarach 40 na 20 metrów. Na końcach boiska znajdują się bramki i pole bramkowe w kształcie półkola. Bramka ma trzy metry szerokości i dwa metry wysokości. Muszą być one solidnie przykręcone do podłogi lub ściany. Słupki i poprzeczka powinny być wykonane z tego samego materiału i mieć kwadratowy przekrój o bokach 8 cm. Każda bramka musi mieć także siatkę. Jaki wymiar ma boisko do piłki ręcznej w polu bramkowym? Pole to wyznacza się od wewnętrznych, tylnych krawędzi słupków. Promień łuku pola bramkowego wynosi 6 m. W odległości 4 metrów od bramki znajduje się pole wyjścia bramkarza przy rzucie karnym. Sam rzut karny wykonywany jest przez zawodnika z odległości 7 metrów. Poza polem bramkowym wyznacza się również linię przerywaną, która sugeruje wykonanie rzutu wolnego. Znajduje się ona 9 metrów od bramki.

Ile trwa mecz piłki ręcznej?

Standardowy mecz piłki ręcznej składa się z dwóch połów. Ile trwa połowa w piłce ręcznej? Jest to 30 minut z możliwością zatrzymywania czasu. Po każdej połowie następuje 10 lub 15-minutowa przerwa. W przerwie zespoły zmieniają się stronami oraz ławkami rezerwowych. Ile trwa mecz piłki ręcznej w przypadku młodzieżowych rozgrywek? W takich spotkaniach czas skrócony jest do 25 minut dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat i do 20 minut dla młodych szczypiornistów od 8 do 11 roku życia. Jeżeli po końcowym gwizdku w regulaminowym czasie w meczu turniejowym będzie widniał wynik remisowy, sędziowie nakazują rozegranie dogrywki.

Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej? W doliczonym czasie możliwe są dwie dogrywki, które trwają po pięć minut. Jeśli po dwóch dogrywkach nadal nie ma rozstrzygnięcia, zawodnicy podchodzą do rzutów karnych, które odbywają się w pięciu kolejkach. Jeśli po 5 rzutach jest remis, zarządza się dodatkowe dwa trafienia, dopóki jedna drużyna nie wygra.

Ile osób gra w piłkę ręczną?

Szacuje się, że na świecie w piłkę ręczna gra ponad 20 milionów piłkarzy ręcznych. Ile osób gra w piłkę ręczną bezpośrednio na meczu? Standardowe spotkania w piłce ręcznej dopuszczają siedmiu graczy po każdej stronie. Sześciu z nich gra w polu, a drogi do bramki strzeże bramkarz. Drużyna dodatkowo może mieć również siedmiu zmienników, z których może korzystać w dowolnym momencie, bez konieczności powiadamiania o tym sędziego.

STS, zgodnie z polskim prawem, posiada licencję Ministerstwa Finansów, uprawniającą do prowadzenia zakładów bukmacherskich na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pełna lista legalnych bukmacherów zamieszczona jest na stronie Ministerstwa - znajdziesz na niej oczywiście STS, wraz z numerem nadanej licencji. STS spełnia wszystkie postanowienia nadanej licencji - w tym te związane z odprowadzaniem podatków za zakłady wzajemne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gra.pl Gra.pl
Dodaj ogłoszenie