Spis treści
Czym jest sieć 3G?
3G to standard cyfrowego przesyłania danych w telefonii komórkowej. Dysponuje ona dodatkowymi usługami umożliwiającymi transmisję obrazu wideo i pakietów, co nie było możliwe w szybki i optymalny sposób przy pomocy wcześniejszych technologii, takich jak
- GSM,
- GPRS
- i EDGE.
Zauważenie potencjału i przydatności drzemiącego w technologii 3G spowodowało przede wszystkim przyspieszenie i rozwój istniejących już na rynku rozwiązań. Najpopularniejszy obecnie standard 4G i rozpowszechniane stopniowo w Polsce 5G to sieci szybsze, bezpieczniejsze oraz mniej zawodne. Z tego powodu światowi operatorzy powoli odchodzą od starszej technologii, aby móc rozwijać te nowsze i lepsze.
Operatorzy wycofujący się z obsługi 3G
Do tej pory dwóch operatorów sieci komórkowych w Polsce ogłosiła zamiar odejścia od obsługi sieci 3G. Są to:
- T-Mobile - wyłączenie już nastapiło;
- Orange - wyłączanie obsługi standardu już trwa;
- Play - w przeciągu najbliższych 5 lat.
W przypadku Orange pierwszy etap zaplanowany jest na 26 września i obejmie powiaty:
- pilski,
- złotowski,
- wałecki,
- wieruszowski,
- wieluński
- i pajęczański.
Orange informuje, że aktualnie z sieci 4G/LTE korzysta 96% ich klientów. Odsetek osób uzależnionych od 3G jest niewielki i wynosi jedynie 3%. W związku z tym do 2025 roku firma zamierza zupełnie zrezygnować z używania tej technologii przesyłania danych. Jak podaje rzecznik prasowy Orange, Wojciech Jabłczyński:
Nie mamy jeszcze ustalonej dokładnej daty wyłączenia 3G. Planujemy, że dla poszczególnych regionów Polski będą to lata 2024 – 2025.
Podkreśla on również, że informacja o zamiarze wyłączenia 3G została opublikowana już teraz, aby każda osoba zaliczająca się do tej mniejszości zdążyła wymienić urządzenie i kartę SIM na nowsze. Operator T-Mobile informował o fakcie już kilka miesięcy wcześniej.
Kto musi wymienić kartę SIM i telefon?
Po wyłączeniu sieci 3G część osób będzie musiała wymienić kartę SIM lub telefon, aby móc dalej korzystać z Internetu. Jednak po wyłączeniu sieci 3G klienci nadal będą mieli możliwość wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS.
Oznacza to, że seniorzy posiadający przystosowane aparaty telefoniczne bez obsługi 4G, którzy używają komórki jedynie do dzwonienia i okazyjnie do odczytania czy wysłania wiadomości SMS nie muszą wymieniać sprzętów.
Nie oznacza to jednak, że nie mają powodów do obaw - sieć 2G, która wciąż będzie wspierana jest powolna i podatna na przeciążenia, a jakość połączeń zdecydowanie odbiega od najnowszych standardów.
Podsumowując: w nowy telefon wyposażyć się muszą jedynie abonenci używający mobilnych usług internetowych. Jeśli chodzi o kartę SIM, tylko niektórzy użytkownicy będą musieli ją wymienić, jeśli ta obsługuje wyłącznie starsze pasma sieci, takie jak 2G i 3G. Większość operatorów w takiej sytuacji wyda nowy egzemplarz karty z przypisanym tym samym numerem telefonu bez żadnych opłat.
Strefa Biznesu: Polskie firmy muszą być bardziej innowacyjne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?