Polska coraz wyżej w światowym rankingu pod względem zwiększania rezerw złota. „Największy zakup tego aktywa w tym roku”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Według najnowszych danych za lipiec Polska zwiększyła jeszcze swoje zasoby o ok. 22 tony złota.
Według najnowszych danych za lipiec Polska zwiększyła jeszcze swoje zasoby o ok. 22 tony złota. Unsplash/ Jingming Pan
Narodowy Bank Polski systematycznie zwiększa rezerwy złota monetarnego. W lipcu br. jego wartość w polskim skarbcu urosła z 16 957,3 mld dolarów do 18 828,1 mld dolarów. Jest to największy zakup tego aktywa w tym roku. – Polskie zakupy złota nie są odosobnione. Na świecie wiele banków centralnych od dłuższego czasu systematycznie kupuje kruszec – wskazuje Aleksander Pawlak, Tavex. Nasz kraj zajmuje obecnie 21. miejsce w rankingu posiadanych rezerw złota.

Spis treści

Rekordowe zakupy złota banków centralnych

Jak poinformował Narodowy Bank Polski, w oficjalnym komunikacie, na koniec lipca 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 164,8 mld EUR i były niższy o 2,0 mld EUR niż na koniec czerwca 2023 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 1,1 mld USD i osiągnął poziom 181,9 mld USD.

Analizując udostępnione dane, dostrzec można, kolejne z rzędu – zakupy złota. Tym razem są one największe w tym roku. W lipcu br. NBP zwiększył swoje zasoby złota monetarnego z 16 957,3 mld dolarów do 18 828,1 mld dolarów. – Zakupy te wpisują się w światowy trend – podkreślają jednocześnie znawcy rynku.

Według najnowszych informacji Światowej Rady Złota nadal mamy do czynienia z rekordowymi zakupami banków centralnych. Popyt na kruszec w pierwszym półroczu br. wynoszący 387 ton jest najwyższy w serii danych Światowej Rady Złota sięgającej 2000 r.

Polskie zakupy złota nie są odosobnione. Na świecie wiele banków centralnych od dłuższego czasu systematycznie kupuje kruszec – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Jak wyjaśnia dalej, obecne zwiększanie złotych rezerw jest kontynuacją zapowiedzianych już kiedyś działań NBP. – Przykładowo w latach 2018-2019 NBP nabył ponad 125 ton kruszcu. Wskazywał wówczas, że ówczesny udział złota w rezerwach dewizowych kształtował się poniżej średniej dla wszystkich banków centralnych (10,5 proc.) i znacznie poniżej średniej w krajach europejskich (20,5 proc.). Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie (10,5 proc.) – dodaje.

Polska na 21. miejscu w rankingu posiadanych rezerw złota

– Biorąc pod uwagę pierwsze półrocze 2023 r., Polska zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem zwiększania rezerw złota, kupując 48,41 ton. Chiny z zakupem 102,95 ton są pierwsze, a Singapur drugi (71,62 ton) – podaje z kolei Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd i dodaje, że patrząc tylko na drugi kwartał tego roku, to Polska jest wręcz globalnym liderem, kupując 48,41 ton złota (wobec 45,1 ton w Państwie Środka).

– Według najnowszych danych za lipiec Polska zwiększyła jeszcze swoje zasoby o ok. 22 tony złota. Prawie połowa kruszcu znajduje się w skarbcach narodowego Banku Polskiego, a pozostała część w Banku Anglii w Londynie – wyjaśnia.

Według światowego rankingu posiadanych rezerw złota w II kwartale 2023 roku – Polska zajmuje 21. miejsce, co oznacza awans z 22. miejsca pod koniec 2022 roku, notując tym samym największy wzrost (+48,41 ton). Czołówka listy należy, niezmiennie, do Amerykanów (8133,46 ton), Niemców (3352,65) i Włochów (2451,84). Warto jednak podkreślić, że nasze zasoby kruszcu dają nam miejsce na podium w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, tuż za Rosją, która jest liderem (2329,63) – dane Światowej Rady Złota.

Niepewność geopolityczna i wysoka inflacja zdecydowanie mogły się przyczynić do rekordowych wyników popytu złota. Jest ono aktywem rezerwowym, które dywersyfikuje ryzyko geopolityczne w czasie kryzysów oraz w okresie napięć w sferze politycznej – wskazuje Pawlak. – Daje ono również pewnego rodzaju niezależność, ponieważ nie jest związane z nim ryzyko kredytowe, a także bezpośrednio polityka gospodarcza konkretnego kraju. Dlatego państwo posiadające duże rezerwy złota jest bardziej wiarygodne w oczach inwestorów i pożyczkodawców – dodaje.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu