Polska superbateria do smartfonów trafi na rynek - nowy wynalazek może byc rewolucją

Anita Persona
Wideo
od 16 lat
Najnowszy i opatentowany już wynalazek z Polski może być rewolucją dla wszystkich urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów. Co więcej, właśnie rozpoczyna się jego masowa produkcja. Co wiadomo o supernowoczesnej i najwydajniejszej baterii od rzeszowskiej firmy The Batteries? Sprawdźcie.

Spis treści

Polska myśl technologiczna to nie mrzonka, a fakt. Najnowszy wynalazek jednak nie tylko robi ogromne wrażenie, ale wręcz może zrewolucjonizować naszą codzienność. W jaki sposób? Cóż, wszak większość z nas nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez wszechobecnych smartfonów, a wielu z nas posiada także inne, mobilne urządzenia elektroniczne. W kardiologii z kolei liczne grono osób żyje i funkcjonuje dzięki rozrusznikom serca. Co to wszystko ma jednak wspólnego z nowym wynalazkiem prosto z Polski? Otóż żaden z tych sprzętów nie obędzie się bez baterii zasilającej urządzenia mobilne.

Polski startup — The Batteries

W Polsce funkcjonuje obecnie wile różnych startupów z zakresu nowych technologii. Choć nazwa potencjalnie na to nie wskazuje, The Batteries jest jednym z nich. Niemniej, domyślić się dość łatwo można, czym konkretnie zajmuje się ta spółka. W centrum zainteresowań tych inżynierów i specjalistów z dziedziny technologii są oczywiście baterie, a ich celem nadrzędnym było stworzenie baterii, która zrewolucjonizuje rynek przenośnych urządzeń poprzez opracowanie nowocześniejszej formy ich zasilania. Co więcej, już im się to udało.

Nowe akumulatory nie tylko maja lepsze parametry przy porównywalnej cenie, ale są też bezpieczniejsza i mniejsze.
Nowe akumulatory nie tylko maja lepsze parametry przy porównywalnej cenie, ale są też bezpieczniejsza i mniejsze. Tyler Lastovich/Unsplash

The Batteries i nowe akumulatory urządzeń mobilnych

Rzeszowski startup The Batteries już na etapie kreowania pomysłów przykuł uwagę inwestorów i zdobył kilka dofinansowań na swoje projekty. Inwestycje te zostały spożytkowane na powiększenie zespołu inżynierskiego, niezbędne zasoby oraz badania nad baterią nowej generacji. Trwały one ponad cztery lata, jak się jednak okazało, w pełni się opłaciły, bowiem naukowcom z polski (wspieranym przez kolegów z innych krajów) udało się opracować „baterię przyszłości”.

Urządzenia, z których korzystamy obecnie, zasilane są dzięki akumulatorom litowo-jonowym. Mają one jednak swoje ograniczenia i choć w ciągu lat były one sukcesywnie ulepszane, to okazuje się, że mogą istnieć skuteczniejsze sposoby na energię naszych sprzętów. The Batteries stworzyło jednak dla nich odpowiednią alternatywę.

Trudności z ciężkimi, relatywnie mało pojemnymi, a czasem wybuchającymi bateriami są istotną barierą rozwoju wielu nowoczesnych sektorów dzisiejszej gospodarki. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi nasza najnowsza inwestycja – The Batteries. Produkt, który jest już praktycznie gotowy do implementacji w zastosowaniach, gdzie wymagane są niewielkie, ale niezawodne, pojemne i trwałe baterie jest bardzo poszukiwany na rynku. - January Ciszewski, główny akcjonariusz The Batteries, a także prezes JR HOLDING ASI S.A.

Możliwości nowych baterii i przyszłość elektroniki przenośnej

Opracowanym przez The Batteries rozwiązaniem są cienkowarstwowe baterie jonowo-litowe, czyli nowoczesne akumulatory ze stałym elektrolitem. Ich angielska nazwa brzmi solid state i przemawiają za nimi znacznie lepsze „parametry”, niż w przypadku używanych obecnie akumulatorów. Polski startup opracował bowiem akumulator, który:

  • Możemy naładować do 100% w około 5 minut.
  • Utrzymuje zasilanie urządzenia dwa razy dłużej.
  • Wytrzymuje temperatury od -40 do 180 stopni Celsjusza
  • Zachowuje optymalną sprawność do 20 tys. doładowań (~130 razy więcej, niż obecne), po czym spada ona zaledwie o 5%.
  • Jest mniejszych rozmiarów, co pozwoli zmniejszyć w razie potrzeby same urządzenia.
  • Jest bezpieczniejszy względem obecnych baterii, które mogą wybuchać.
  • Przy odpowiednim użytkowaniu może działać do 68 lat.

Trzeba przyznać, że powyższa lista robi wrażenie. Dodatkowo możliwości te pozwolą nie tylko zaoszczędzić nam czas i nerwy związane z rozładowującą się baterią w naszym urządzeniu mobilnym. Opracowane przez The Batteries rozwiązanie sprzyja także środowisku i naszym rachunkom, ponieważ krótszy czas ładowania i dłuższa żywotność baterii znacznie zmniejsza pobór prądu, a także związany z nim ślad węglowy szkodliwy dla środowiska. CO istotne, najnowszy polski wynalazek został już oficjalnie opatentowany.

Fabryka w Rzeszowie i komercyjna produkcja

Warto zaznaczyć, iż kilka firm na świecie opracowało już swoje produkty w zakresie cienkowarstwowych baterii. Czym więc różni się rozwiązanie od The Batteries? Otóż dotychczas prezentowanie akumulatory tego typu miały jedną, za to bardzo istotną wadę, a mianowicie cenę. Koszt produkcji niektórych z nich wynosił nawet do tysiąca dolarów, co oczywiście eliminowało je z komercyjnego użytku, ponieważ koszt urządzeń nimi zasilanych byłby gigantyczny.

Co ciekawe, pierwsze projekty The Batteries także były drogie pod kątem produkcyjnym, oscylując w okolicach 100 dolarów na pojedynczy akumulator. To znacznie mniejsza kwota, jednak wciąż zdecydowanie zbyt wysoka dla producentów urządzeń mobilnych. Szczególnie że koszt obecnych baterii to kilka-kilkanaście dolarów.

Jednym z największych osiągnięć startupu z Polski była więc minimalizacja kosztów produkcyjnych do tego stopnia, aby wdrożenie nowej technologii było możliwe. Na szczęście, cel ten został osiągnięty dzięki zamienieniu kilku elementów konstrukcji akumulatora na tańsze zamienniki, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich możliwości nowych baterii. Tym sposobem nowe akumulatory są bardziej wydajne, ekologiczne, bezpieczne i mniejsze, a jednocześnie nie droższe od dotychczasowych rozwiązań. Tym samym drzwi przed ich popularyzacją, przysłowiowo stoją otworem.

Należy pamiętać, że nowe baterie przydadzą się do szerokiej gamy urządzeń, jak sprzęty ubieralne, smartfony, różnej maści gadżety, a nawet znajdą zastosowanie
Należy pamiętać, że nowe baterie przydadzą się do szerokiej gamy urządzeń, jak sprzęty ubieralne, smartfony, różnej maści gadżety, a nawet znajdą zastosowanie w medycynie. Ben Robbins/Unsplash

Dlatego też pod Rzeszowem powstaje pierwsza fabryka nowych baterii od The Batteries. Produkcja ma ruszyć w 2023 roku, czyli już wkrótce, a pierwsze próbki wraz z ofertą trafiły już do potencjalnych klientów. Tym sposobem, już w potencjalnie niedługim czasie nowe, rewolucyjne baterie prosto z Polski trafią na rynek światowy, wzmacniając urządzenia przenośne od smartfonów i wereables, po rozruszniki serca czy aparaty słuchowe.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl