Potrzebujesz nowej klawiatury do komputera? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą

red.
Dobra klawiatura komputerowa powinna być m.in. dopasowana do indywidualnych preferencji i przeznaczenia. Sprawdź, jaką klawiaturę najlepiej kupić.
Dobra klawiatura komputerowa powinna być m.in. dopasowana do indywidualnych preferencji i przeznaczenia. Sprawdź, jaką klawiaturę najlepiej kupić. GettyImages
W dzisiejszych czasach wiele osób spędza dużo czasu przy komputerze. Niezbędnym elementem wyposażenia jest klawiatura komputerowa, wykorzystywana nie tylko do pracy, ale też rozrywki. Ze względu na szeroki wybór modeli dostępnych na rynku (m.in. mechaniczne, membranowe, gamingowe), bez odpowiedniej wiedzy bardzo łatwo dokonać niewłaściwego wyboru. Oto kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem klawiatury do komputera.

Przeznaczenie i rodzaj klawiatury do komputera

Przed wyborem klawiatury na samym początku warto ustalić, jakie będzie jej przeznaczenie. Od tego, do jakiego celu będzie wykorzystywana, zależy rodzaj, który powinniśmy brać pod uwagę. Istnieją trzy podstawowe rodzaje klawiatur, różniące się zasadą działania:

  • klawiatura mechaniczna – posiada fizyczne przyciski, w odróżnieniu od klawiatur membranowych. Bardzo wytrzymała; charakteryzują ją wyższy profil klawiszy. Dla niektórych osób jej wadą będzie słyszalny odgłos klikania przy naciskaniu klawiszy. Przyciski mogą mieć różny opór, w zależności od zastosowanych typów przełączników (czerwone, czarne, brązowe i niebieskie). Niektóre modele wyposażone są w niezwykle szybkie i responsywne przełączniki optyczne. Ten typ klawiatury w szczególności docenią gracze i osoby, które dużo pracują na komputerze (np. programiści);
  • klawiatura membranowa – najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Pod każdym przyciskiem znajdują się dwie warstwy przewodzącego materiału, oddzielonego naprężoną gumką. Przy wciśnięciu przycisku dwie warstwy stykają się i wysyłają sygnał do komputera. Są zwykle lżejsze, cichsze i bardziej odporne na uszkodzenia w odróżnieniu od modeli mechanicznych. Największymi wadami są tutaj mniejsza żywotność i wolniejsze działanie. Dobrze sprawdzą się np. jako element domowego zestawu;
  • klawiatura hybrydowa – łączy technologię klawiatur mechanicznych i membranowych, np. wykorzystywany jest czujnik pojemnościowy i mechanizm metalowy. Istnieją także modele, gdzie większość klawiszy działa na zasadzie membrany, a najczęściej wykorzystywane przyciski (np. przez graczy) mają przełączniki mechaniczne. Takie klawiatury są rozsądnym kompromisem między ceną a jakością.

Klawiatury do zadań specjalnych!

Materiały promocyjne partnera

Czym się kierować przy wyborze klawiatury?

Dostępne na rynku urządzenia mogą pełnić kilka funkcji lub być przeznaczone do konkretnych czynności. Dobrym przykładem jest tu klawiatura gamingowa, skonstruowana z myślą o graczach. Posiada m.in. przełączniki o większej trwałości, przyciski makro, podświetlenie czy przyciski multimedialne. Ma przede wszystkim ułatwić osiąganie lepszych wyników, np. w rozgrywkach sieciowych i sprawić, aby granie było bardziej wygodne i przynosiło większą satysfakcję.

Klawiatury dla wymagających graczy!

Może występować także jako mała klawiatura, charakteryzująca się zredukowaną liczbą klawiszy i wysoką ergonomią. Takie modele można często połączyć także z telefonem, tabletem lub smart TV. Ich niewątpliwą zaletą jest mobilność.

Małe i praktyczne klawiatury komputerowe

Z drugiej strony, jeśli nowy sprzęt ma być przeznaczony głównie do pracy, dobrym wyborem będą klawiatury ergonomiczne, minimalizujące ból nadgarstków. Łatwo je rozpoznać, ponieważ klawisze nie są osadzone w linii prostej. Takie modele mają najczęściej kształt łuku lub fali. Mogą posiadać dodatkowe funkcje, zwiększające komfort użytkowania.

Klawiatury do pracy i do grania!

Materiały promocyjne partnera

Wspomniane wcześniej rodzaje można wykorzystać nie tylko do komputerów stacjonarnych, ale także jako dodatkową klawiaturę do laptopa. Przenośne pecety ze względu na swoją konstrukcję mają często mniejsze klawisze, niekiedy nawet bez przycisków numerycznych, co może utrudniać pracę lub granie.

Klawiatury dla wymagających użytkowników

Materiały promocyjne partnera

Kompatybilność i rodzaj połączenia

Znaczną większość współczesnych klawiatur możemy podłączyć do komputera za pośrednictwem kabla wpinanego do portu USB. Jeśli zależy nam na jak najmniejszej liczbie przewodów i mobilności, dobrym wyborem będzie klawiatura bezprzewodowa, wykorzystująca technologię bluetooth. W tym przypadku może być jednak konieczne zainstalowanie dodatkowych sterowników. Ważne: w przypadku graczy lepiej wybrać klawiaturę przewodową, aby uniknąć problemów z latencją, czyli wydłużonym czasem między naciśnięciem klawisza a odebraniem sygnału przez system operacyjny. Na rynku dostępne są także modele, które mogą działać przewodowo i bezprzewodowo, w zależności od aktualnych preferencji.

Klawiatury HP do każdego typu sprzętu!

Materiały promocyjne partnera

Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model jest kompatybilny z danym systemem operacyjnym zainstalowanym na komputerze. Dla systemów iOS istnieje dedykowana, bezprzewodowa klawiatura Apple, określana także jako magic keyboard. Charakteryzuje ją wysoka ergonomia i schludny, minimalistyczny design. Warto jednocześnie zaznaczyć, że niektóre modele klawiatur domyślnie przeznaczone dla komputerów z systemem Windows mogą działać na komputerach Apple. Istnieje tutaj jednak ryzyko, że zakupiony sprzęt nie będzie kompatybilny – lepiej więc zaopatrzyć się w dedykowaną klawiaturę.

Klawiatury marki Apple

Materiały promocyjne partnera

Dodatkowe funkcje klawiatur do komputera

Współczesne klawiatury komputerowe mogą być wyposażone w dodatkowe przyciski, służące m.in. do:

  • włączania konkretnych programów;
  • kontrolowania odtwarzanych multimediów (np. zwiększania głośności czy pauzowania);
  • zastępowania kombinacji kilku klawiszy.

Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie klawiatury, które umożliwia wygodniejsze korzystanie z komputera przy słabym oświetleniu. Dodatkowo niektóre modele pozwalają na wybranie koloru podświetlenia i uruchomienie animowanych wizualizacji (np. przechodzenia z jednej barwy do drugiej).

Podświetlane klawiatury

Materiały promocyjne partnera

Oczywiście na rynku dostępne są także klawiatury do PC z touchpadem lub małym joystickiem; nie są jednak bardzo popularne. Warto też wspomnieć o dodatkowej funkcji zapisywania w pamięci klawiatury zaprogramowanych skrótów i ustawień. Dzięki temu nie trzeba od nowa programować urządzenia po podłączeniu go do innego komputera.

Ile kosztuje klawiatura komputerowa?

Ostatnim (ale równie ważnym czynnikiem) jest budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup nowej klawiatury. Najtańszym rozwiązaniem są modele membranowe – ich cena zaczyna się już od kilkunastu złotych. Jednak w przypadku klawiatur zwykle w parze z kosztem idzie jakość. Droższym, ale trwalszym wyborem będą urządzenia mechaniczne i hybrydowe. Oczywiście im więcej dodatkowych funkcji, tym wyższy koszt.

Wybierz model dla siebie!

Materiały promocyjne partnera

Jeżeli zależy nam na cenie, warto zainwestować w solidną klawiaturę membranową lub hybrydową. Koszt dobrych klawiatur mechanicznych to wydatek rzędu do kilkuset złotych, w zależności od danego modelu. To dobry wybór, jeśli priorytetem jest wysoka trwałość, wygoda i szybkość działania.

Klawiatury w niskich cenach

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gra.pl Gra.pl